Azt remélték, 2025-ben nem kell már politikai döntéseket meghozniuk, de ezt a magyar közélet alakulása keresztbe húzta. Bár a Civil Fórum állítja, lokálpatrióta csoportként nem foglalkoznak országos ügyekkel, most úgy ítélik meg, hogy Debrecen egyes dolgait csak országgyűlési szinten lehet befolyásolni. Még idén döntenek arról, hogy indulnak-e és kivel kívánnak együttműködni a 2026-os országgyűlési választások során. Lehet, hogy a Tisza Pártot támogatják, lehet, hogy a Fideszt.
Lehet, hogy a Tisza Pártot támogatják, lehet, hogy a Fideszt – 2025-ben nagy döntésekre készül a debreceni Civil Fórum
Rövid évértékelővel kezdték csütörtöki (január 9.) sajtótájékoztatójukat a Civil Fórum Debrecen Egyesület képviselői. Gondola Zsolt Zoárd frakcióvezető úgy fogalmazott, hogy nehéz év vár rájuk, kulcsfontosságú kérdésekben kell döntéseket hozniuk, miközben a magyar közélet turbulens átalakulása zajlik.
Háttal az eredményjelzőnek
A frakcióvezető úgy véli, hogy hiányzik a méltóság az ellenzékből, amely, akár csak a Fidesz, háttal áll az eredményjelzőnek: nem mérik fel helyesen, hogy a választópolgárok mit várnak el tőlük a debreceni akkumulátorgyár-beruházásokkal kapcsolatban. A politikus szerint problémás, hogy a pártoknak „nincs betegségtudata”, az ellenzék nem érzékeli, hogy kikaptak, a Fidesz pedig nem vesz tudomást arról, hogy szavazókat veszítettek agresszív iparpolitikájuk eredményeként. Gondola fontosnak vélte az önkritika gyakorlását is, úgy fogalmazott: a Civil Fórum nem tudta elérni a céljait. „Azt szerettük volna, hogy más civil szervezetektől és pártoktól eltérően, a hatalom berkein belül férkőzve, a túlsúlyt megszerezve állítsuk meg az akkumulátorberuházásokat. Ezt a célt nem sikerült elérni. Nem tudtuk a debreceniek többségét egyedül megszólítani abban, hogy minket támogassanak.” Gondola Zsolt Zoárd úgy véli, ennek ellenére látni kell, hogy jelenleg a Civil Fórum a legerősebb ellenzéki erő Debrecenben, tágabb célokat kell meghatározniuk 2026-ra, melyeket négy pontban foglalt össze.
Nem tekintenek pozitívan a helyi iparűzésiadó-reformra
Az adóreform keretében eszközölt változtatások értelmében 2030-ra Debrecen iparűzésiadó-bevételének egy részét már nem kapná meg közvetlenül. A helyi CATL és EVE Power akkumulátorgyárak, a BMW autógyára és az EcoPro katódgyárából befolyó iparűzésiadó-bevétel egy részét elvonnák egy olyan alapba, melyből Hajdúsámson is pályázhatna az összegre, mint a Debreceni járás másik települése.
A Civil Fórum álláspontja szerint egy ilyen döntést támogatni esküszegéssel érne fel, mivel a helyi képviselők beiktatásukkor arra tesznek ígéretet, hogy minden döntésükkel Debrecent támogatják. A frakcióvezető úgy nyilatkozott, hogy egyetlen forint elvonását sem támogatják, mivel ők Debrecen jobbítására vállalkoztak, nem a járás más településeinek fejlesztésére. Hozzátette, bár Debrecen régiós központ, így érdekében áll a környező területek fejlesztése, az a kormányzat feladatkörébe tartozik.
Fellépnének a zöld propaganda ellen
A frakcióvezető kiemelte, már korábban is beszéltek arról, hogy nem vállalkoznak látszatprogramok megvalósítására. Úgy vélte, a 10 ezer fa ültetéséhez hasonló programokkal a városvezetők saját lelkiismeretüket próbálják megnyugtatni. Hozzátette, a környezetvédelmi programoknak egyébként sem az önkormányzathoz kellene tartozniuk, hanem a hatóság hatáskörébe, mivel ők rendelkeznek döntési kompetenciával. A Civil Fórum feladatának tartja azt, hogy a hatóság kritizálásával elérje: ne a befektetőket, hanem a lakosságot szolgálják – a környezeti ellenőrző rendszer helyes működése lenne a cél.
Az utasforgalom visszaállításában látják a reptér jövőjét
Gondola Zsolt Zoárd úgy véli, becsapták a debrecenieket a reptérrel kapcsolatban. A járatcsökkenés okaként elsősorban a kormányzat légiközlekedés-politikájának változását nevezte meg. A Budapesti reptér állami megvásárlása miatt vándorolnak oda a támogatások – állítja. A frakcióvezető fontos feladatnak tekinti a „város eme ékszerének” megmentését. Hozzátette, nem tartják elfogadhatónak a légikikötő teherrepülőtérkénti üzemeltetését. Egyértelműen az utasforgalom visszaállítása mellett foglaltak állást.
Lakossági ügyek képviselete
Végső soron a frakcióvezető arról is nyilatkozott, hogy mivel listáról lettek önkormányzati képviselők, nem lenne feltétlen kötelezettségük helyi közösségek ügyeivel foglalkozni, mégis a kollégai empátiájának és befogadóképességének köszönhetően készen állnak a debreceni lakóközösségek ügyeit is felkarolni. A politikus elsősorban gyalogátkelőhelyek létesítését és fakivágások megakadályozását említette e tevékenység részeként. Gondola Zsolt Zoárd úgy ítéli: készen állnak arra, hogy az egyes közösségek ügyeit a város kardinálisabb kérdéseivel egyenértékűen kezeljék.
2025 a nagy döntések éve lesz
A sajtó munkatársainak kérdéseire válaszolva Gondola Zsolt Zoárd frakcióvezető hangsúlyozta, még nem született döntés arról, hogy részt vesznek-e a 2026-os választásokon, így arra a kérdésre sem tud válaszolni, hogy részesei lennének-e egy 2021-eshez hasonló ellenzéki előválasztásnak. Azt azonban nem hallgatta el, hogy bizonyos a várost érintő ügyeket csak országgyűlési szinten lehet befolyásolni, így megfontolandó az országgyűlési választásokban való részvételük. Arra a kérdésre, hogy a Civil Fórumban vannak-e „szabad vegyértékek” a Tisza Párt irányába, Gondola azt válaszolta, hogy vannak, de az egyesületükön belül még nem született döntés ebben az ügyben. „Lehet, hogy a Fideszt fogjuk támogatni, ha úgy döntenek, hogy bezárják az akkugyárat. Minden lehetséges és az ellenkezője is” – fogalmazott a képviselő.
A Debreciner arról is érdeklődött, hogy találtak-e már szakértőket, akik segíthetik őket munkájukban. Gondola Zsolt Zoárd azt válaszolta, hogy ezeknek a szakértőknek a véleménye már meg is jelenik az egyesületük retorikájukban, velük folyamatosan tartják a kapcsolatot, konzultálnak a lépéseik előtt. Azt is elmondta, hogy a szakértőkkel zöld kérdések kapcsán tárgyalnak, a szakértők kompetenciájáról vagy számukról nem árult el többet.
Arról is kérdeztünk, hogyan hasznosítják a frakcióval járó extra forrásokat. A frakcióvezető elmondta, nem részesülnek extra forrásokban. A díjazásuk megegyezik más képviselőkével. A frakcióalapításból annyi előnyük származik, hogy a frakcióvezető kicsivel hosszabban szólalhat fel a közgyűlések során, valamint kaptak egy irodahelyiséget, melyet most sajtótájékoztatók tartására használnak.