Ők is részt vesznek majd a CATL környezeti hatásainak ellenőrzésében.
Az akkumulátorgyárral ültetett fákat Debrecen önkormányzati zöld mozgalma
Több mint három éve foglalkoztunk először a Future of Debrecennel, a városháza által hol munkacsoportnak, hol mozgalomnak nevezett szerveződéssel, amely az elmúlt években közpénz százmilliókat kapott a debreceni önkormányzattól különböző környezetvédelmi vagy annak látszó tevékenységek folytatására. Balázs Ákos (Fidesz) alpolgármester saját elmondása szerint a csoportot azért hozta létre, mert Papp László (Fidesz) polgármester megkérte őt, foglalkozzon a környezetvédelemmel.
A Future of Debrecen magát zöld mozgalomnak nevezve egészen eddig nem nyilvánult meg a városba települő, nyilvánvalóan komoly környezeti terheléssel járó óriásberuházásokkal kapcsolatban. 2021-ben hiába firtattuk az álláspontjukat a Debrecen mellett épülő BMW-gyár beszállítói parkjáról, amellyel a korábbi 400 hektár mellett újabb 100 hektár kiváló debreceni termőföldet tettek örökre tönkre, ahogy 2022-es megkeresésünkkor a város déli határában épülő CATL-akkumulátorgyárról sem voltak hajlandók megszólalni.
Később egy közérdekű adatigényléssel kiderítettük, hogy a Future of Debrecen részt vesz az akkumulátorgyárak miatt létrehozott környezeti ellenőrző rendszer kialakításában és üzemeltetésében is.
Partnerek lesznek a zöldítésben – ígéri a CATL
A városházához és a Fideszhez ezer szállal kötődő Future of Debrecen eddigi hallgatag magatartása után a jelek szerint hiába vállalkozott az akkumulátorgyár ellenőrzésére, már a kínai céggel közös kampányakciókat is vállalhatónak tartja. A CATL Facebook-bejegyzése szerint november 12-én 200 hársfa csemetét adományoztak az önkormányzat és a Future of Debrecen közös faültetési programjának, amelyeket közösen ültettek el az önkormányzat, az egyesület és a cég képviselői. „A fenntartható, zöld jövő és Debrecen iránti elköteleződésünket bizonyítja, hogy hozzájárultunk 200 facsemete ültetéséhez. Ez csak a kezdet, hiszen szívügyünk a zöld jövő és fontos számunkra Debrecen, így a jövőben is mindenképpen partnerek leszünk az ehhez hasonló zöldítési projektekben” – idézi a bejegyzés Sidló Noémit, a CATL kommunikációs vezetőjét.
A faültetésről egyébként a Future of Debrecen is beszámolt, de ők a CATL közreműködését egyáltalán nem említik.
Stratégiai megállapodást kötöttek az egyetemmel
Nem a Future of Debrecen az első olyan szervezet, amelynek papíron a kínai akkumulátorgyár környezetre gyakorolt hatásait kellene ellenőriznie, a gyakorlatban mégis partneri kapcsolatot ápol a céggel. A környezeti ellenőrző rendszer szakmai irányításáért felelős Debreceni Egyetem október 15-én kötött stratégiai megállapodást a CATL-lel. Az együttműködés célja a műszaki szakemberek gyakorlati képzésének elősegítése, a tananyag fejlesztése, valamint a közös kutatási projektek megvalósítása az akkumulátortechnológia és az energiaipar területén.