A debreceni akkumulátorgyártásról soha álláspontot meg nem fogalmazó, magát zöld mozgalomnak valló Future of Debrecen Egyesület önmagában több mint 100 millió forint közpénzt kapott 2023-ban. Vannak olyan szervezetek, amelyeknek el sem érhető a kötelező beszámolója.
Álcivilezték a debreceni polgármester ellen tüntetőket, közben közpénzmilliókat kaptak a helyi Fidesz-közeli szervezetek
Május 31-én járt le a határidő, ameddig a Magyarországon működő civil szervezeteknek el kellett készíteniük és letétbe kellett helyezniük a 2023-as évre vonatkozó számviteli beszámolójukat. Június 7-én a birosag.hu adatbázisában megnéztük, milyen állami, önkormányzati és európai uniós támogatásokat kaptak tavaly azok a Fidesz-közeli szervezetek, amelyek októberben egy közös nyílt levélben álcivilezték a Papp László (Fidesz) debreceni polgármester háza előtt tüntető Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesületet (Miakö) és az Amnesty International Magyarországot.
Egy környezetszennyező cégeknek kedvező kormányrendelet miatt tiltakoztak
2023. október 17-én azért tartottak demonstrációt civilek a debreceni városvezető háza előtt, hogy követeljék annak a kormányrendeletnek a visszavonását, amely lehetőséget teremtett a kormányhivataloknak arra, hogy a környezetszennyezésen kapott cégeket ne megbírságolják, hanem hatósági szerződést kössenek velük, amelyben az ügyfél vállalja, hogy egy bizonyos határidőn belül felhagy a jogsértéssel.
Kozma Éva, a Miakö elnöke az októberi tüntetésen arról beszélt, hogy Papp László félrevezette a közvéleményt az ügyben, amikor azt közölte, az ő közbenjárására a kormány megtiltotta az akkumulátorgyáraknak az ilyen hatósági szerződések megkötését. A civilek szerint hiába adott ki Gulyás Gergely miniszter egy erről szóló utasítást, ez nem írhatja felül a korábban közzétett rendeletet.
A demonstrációt követően jelent meg az a nyílt levél, amelyben egyes Fidesz-közeli szervezetek álcivilnek nevezték a tüntetőket, valamint arról írtak, hogy a demonstráció szervezőinek célja valójában „a megfélemlítés és a fenyegetés meghonosítása”. Kijelentették továbbá, a szervezők „szégyent hoznak az egész civil szférára, hiteltelenné teszik a valódi civil szervezetek sok éves önzetlen munkáját”.
Ahogy azt annak idején részletesen bemutattuk, a dokumentumot tizenkét olyan egyesület jegyezte, amelyek a kommunikációjukban rendszeresen igyekeznek a Fidesz narratíváit erősíteni, és szereplési lehetőségeket is teremtenek a kormánypárti politikusoknak:
a Baráti Kör Egyesület,
a Bihari Állami Gondozottak Egyesülete,
a Civilek a Tóciért Kulturális és Szabadidős Egyesület,
a Cívis Város Kulturális Egyesület,
az EU-Roma Országos Egyesület,
a Halápon a Gyermekekért Közhasznú Egyesület,
a Józsai Szabadidő és Tömegsport Egyesület,
a Könyvtár- és Információtudományi Társaság,
az Ondód Jövőjéért Egyesület,
a Szeretlek Debrecen Egyesület,
a Tegyünk Együtt Pallagért Egyesület és
a Zöld Vénkertért Egyesület.
A 2022-ben legtöbb pénzt kapó szervezettől nem található beszámoló
A tizenkét szervezetből kettőnek nincs feltöltve a 2023-as beszámolója a bírósági adatbázisba. Ezek a Civilek a Tóciért Kulturális és Szabadidős Egyesület, valamint az EU-Roma Országos Egyesület. Ezek közül az EU-Roma 2022-ben jelentős, összesen 237,21 millió forint közpénzhez jutott hozzá az előző évi beszámolójuk alapján, de már az azt megelőző évben is jóval 100 millió fölött részesültek támogatásban, tehát jó eséllyel 2023-ban sem voltak híján a közpénzeknek. Ez az a szervezet, amelyről 2019-ben a Debreciner megírta, hogy a székházukban jelenleg is aktív fideszes politikusok, köztük Kósa Lajos országgyűlési képviselő, valamint Papp László polgármester portréja díszíti az egyik falat.
A többi tíz szervezetről elmondható, hogy mindannyian kaptak legalább helyi, öten pedig központi költségvetésből származó támogatást is. A legtöbb pénzt a Halápon a Gyermekekért Közhasznú Egyesület kapta, 15,33 millió forintot. A tíz szervezet együttesen 21,72 millió forint állami és 31,93 millió forint önkormányzati támogatásban részesült. Ez összesen 53, 65 millió forint.
Százmillió forintból zöldült a debreceni Fidesz
A fentieken túl megvizsgáltuk a 2021-ben Balázs Ákos (Fidesz) környezetvédelemért felelős alpolgármester által gründolt formáció, a Future of Debrecen Egyesület támogatásait is. A városvezetés politikáját folyamatosan támogató, az akkumulátorgyárak ügyében soha nyilvánosan álláspontot nem alkotó, magát mégis egy zöld mozgalomnak lefestő szervezetről 2023 januárjában írtuk meg, hogy két év alatt 115 millió forint helyi közpénzt kaptak működési és felhalmozási támogatás címén. Később megtudtuk, hogy az egyesület részt vesz majd az akkugyárak környezeti hatásait monitorozó önkormányzati rendszer működtetésében is.
A Future of Debrecen 2023-ban 65,93 millió forint helyi önkormányzati, valamint 34,65 millió forint EU-s támogatást kapott, egy év alatt összesen tehát 100,58 millió forint közpénzhez jutott hozzá.
A Future of Debrecen június 3-án a honlapján fotókkal dokumentálta, hogy elkezdték az önkormányzattal közösen 6500 darab ingyenes esővízgyűjtő hordó kiosztását. A nyitóképen négy fideszes politikus is látható: Papp László polgármester, Balázs Ákos alpolgármester, Papp Viktor közgyűlési frakcióvezető, valamint a június 9-én ismét induló Katona Erzsébet önkormányzati képviselő.
A Fidesznek kampányolnak az álcivilezők?
De nem csak a Future of Debrecen igyekszik promotálni a Fidesz jelöltjeit. A 2023-ban a Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesületet és az Amnesty International Magyarországot álcivilnek beállító szervezetek sem hagytak fel a debreceni fideszes politikusok népszerűsítésével.
„Esővízgyűjtő tartályok kiosztásában segédkezdtünk Kovács István képviselő úr körzetében” – olvasható a tíz beszámolóval rendelkező szervezet közül a legtöbb támogatást kapott Halápon a Gyermekekért Közhasznú Egyesület közösségi oldalán található legfrissebb bejegyzésben. Kovács István a Fidesz június 9-én újrázásra készülő egyéni képviselője a 7-es számú választókerületben.
A második legtöbb pénzt, 13,58 millió forintot kapott Cívis Város Kulturális Egyesület május 11-én szervezett egy családi napot Homokkert városrészben, amelyet Dankuné Nagy Gyöngyi „támogató”, a 6-os választókerület fideszes képviselőjelöltje nyitott meg, valamint köszöntőt mondott Vadon Balázs, s a 8-as választókerület június 9-én is induló kormánypárti képviselője.
A harmadik legtöbb támogatást, 8,1 millió forintot kapott Józsai Szabadidő és Tömegsport Egyesület pedig május 2-án Papp László polgármester posztját osztotta meg, amelyben számos fotón látható a városvezető, valamint más debreceni fideszes politikusok.
Június 9-én önkormányzati – és európai uniós – választásokat tartanak Magyarországon. Debrecenben legutóbb 1998-ban tudott egyéni választókerületi győzelmet aratni nem fideszes képviselőjelölt. Akár egyetlen ilyen győzelem most is meglepetés lenne az egymással is rivalizáló kihívók, a több ellenzéki pártot tömörítő Összefogás a Cívisvárosért Egyesület, valamint a Civil Fórum nevű szervezet és a Mi Hazánk Mozgalom részéről.