Mi történik akkukatasztrófa esetén? Miért vonták vissza a fiatalok pályázatát? Az instant erdők most már sétálni is fognak – Közmeghallgatást tartottak Debrecenben

A lakosoknak közel egy órát kellett várniuk arra, hogy kérdéseket tehessenek fel az önkormányzat évi egyetlen olyan közmeghallgatásán, ahol az érintettek személyesen találkozhatnak a döntéshozókkal és a hatóságok képviselőivel.

Megtartotta az önkormányzatok számára évente legalább egyszer kötelező közmeghallgatását Debrecen közgyűlése. Az augusztus 29-én, csütörtök délelőtt 10 órától, tehát hétköznap, munkaidőben tartott eseményen számos helyi lakos jelent meg. Pedig az önkormányzat az elmúlt években tapasztaltakhoz hasonlóan idén sem verte nagydobra a közmeghallgatást: csak néhány nappal előre, kizárólag a törvényileg előírt, nem túl felhasználóbarát felületeken tette közzé hirdetményét. A városháza hivatalos honlapján például az érdeklődők az „Infótár” menüponton belül a „Közzétételek és hirdetmények”, azon belül pedig az „Általános hirdetmények” almenüben találhatták meg a tájékoztatást. A sajtótermékek közül előzetesen egyedül a Debreciner írt az eseményről, cikkünk alapján pedig több civil szervezet és csoport kezdett figyelemfelhívásba.

Fotó: Kántor-Újvári Gerda

A közmeghallgatást nem önálló napirendi pontként, hanem a Debreceni Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság 2023-as beszámolójához kapcsolva tartották. (Ennek néhány elemét előzetesen ismertettük.) A felszólalni szándékozó lakosoknak ezért először meg kellett hallgatniuk Nagy Imre tűzoltó ezredes, a Debreceni Katasztrófavédelmi Kirendeltség vezetőjének szóbeli kiegészítését, Papp László (Fidesz) polgármester reakcióját, majd a képviselők kérdéseit és hozzászólásait is.

Fotó: Kántor-Újvári Gerda

Érdemben nem lett több tűzoltó Debrecenben

Vaszkó Imre (DK) arról érdeklődött, történt-e, illetve várható-e az új beruházásokkal párhuzamosan létszámbővülés a tűzoltóságnál. Nagy Imre a válaszában arról beszélt, létesítmény-tűzoltóságokkal tervezik megoldani az új gyárak miatti megnövekedett ember- és technológiaigényt. Mint mondta, jelenleg is folynak ezzel kapcsolatos előkészítő tárgyalások a cégekkel. A tűzoltóság elmúlt évben történt létszámgyarapodását minimálisnak nevezte, de hozzátette, céljuk a szervezetfejlesztés, ez azonban központi döntés függvénye.

Madarasi István (MSZP) felvetésére Papp László közölte, az önkormányzat figyelemmel kíséri és támogatja a helyi tűzoltóság igényeit, amely jelenleg megfelelő infrastruktúrával és eszközökkel rendelkezik. Nagy Imre hozzátette, a rendkívüli időjárási jelenségek kapcsán jól bevethetők az önkéntes mentőcsoportok, mivel sok esetben vízeltávolításról vagy favágásról van szó.

Mégiscsak a tiltakozás hatására dönthettek a környezeti ellenőrző rendszer mellett

Illés-Rácz Mariann (Civil Fórum) megkérdezte, ha keletkezik, ki oltja el a tüzet a déli gazdasági övezetben épülő CATL-akkumulátorgyárban, és mikor, hogyan értesítik a lakosságot a tűzesetről. Nagy Imre tűzoltó ezredes elmondta, ha a tűz meghaladja az üzem területét, akkor a külső védelmi terv keretében kezelik. Ez meghatároz egy csoportot, akik közösen kezelik az eseményt. Először a létesítmény-tűzoltóság avatkozik be automatikus tűzjelzés alapján, amelyet egyidejűleg a tűzoltó-parancsnokság is megkap, és ők is a helyszínre vonulnak. Ha szükséges lenne, más településekről is érkeznek tűzoltók. A kisebb volumenű tüzeket azonban csak a létesítmény-tűzoltóság kezeli. Mint mondta, a külső védelmi terv szerint lakossági tájékoztatási rendszert kell kidolgozni „a helyben szokásos módon”. Papp László hozzátette, a városvezetés a lakossági észrevételekre reagálva döntött egy környezeti ellenőrző rendszer létrehozásáról. A polgármester kijelentése annak fényében lehet meglepő, hogy korábban még arról beszélt, a rendszert nem az akkumulátorgyárak miatt, hanem a Civaqua-program eredményeinek nyomon követéséért hozták létre, még a lakossági tiltakozások előtt. Papp most kifejtette, a monitoringrendszerrel minden környezeti változást ki tudnak majd mutatni.

Fotó: Kántor-Újvári Gerda

Madarasi István arról beszélt, hogy az akkumulátorgyárak a lakossági tiltakozás ellenére meg fognak valósulni, ezért fel kell készülni arra, hogy a felmerülő problémákat a lehető leggyorsabban meg lehessen oldani. Hozzátette, az elmúlt években a háztartásokban is új veszélyforrások jelentek meg, például a napelemek és az elektromos autók. Úgy látja, a város feladata is, hogy figyelmeztesse a lakosságot ezekre a veszélyekre.

Még mindig nem kaptak felvilágosítást a debreceniek

Az első lakossági hozzászóló, aki 50 perc várakozás után kapott szót, arra figyelmeztetett, az akkumulátorgyárak nagyon veszélyesek, Dél-Koreában például kevesebb mint egy perc alatt huszonkét dolgozó halt meg, miután kigyulladt egy ilyen üzem. Megkérdezte, a tűzoltóság dolgozóit tájékoztatták-e, hogy milyen egészségügyi kockázatokkal kell szembenézniük, a cégeknek pedig kötelező-e tájékoztatniuk a dolgozókat, hogy a káros anyagok milyen hatással lesznek az egészségükre. Arra is kíváncsi volt, miért épülhetett a veszélyes anyagokat használó gyár egy repülőtér mellé. Kifogásolta továbbá, hogy a lakosság még mindig nem kapott részletes felvilágosítást arról, mit kell tenniük, ha katasztrófa történik a gyárban.

Nagy Imre a válaszában arról beszélt, a tűzoltók a munkájuk során általában ismeretlen anyagokkal néznek szembe, erre fel vannak készülve a munkatársaik. Arról is szólt, hogy azért nincs még létesítmény-tűzoltóság, mert még akkumulátorgyár sincs. Mint mondta, a CATL-nek még engedélyt is kell szereznie a veszélyes hulladékok tárolására, mielőtt elkezdenék a tevékenységüket.

Papp László polgármester hozzátette, azért jöhet létre iparterület a repülőtér mellett, mert a leszállási útvonalak nem érintik az ipari parkot. Közölte továbbá, hogy a város lakói folyamatosan nyomon követhetik majd a környezet állapotát az év végén működésbe lépő környezeti ellenőrző rendszeren keresztül. Erre 800 millió forintot különítettek el az idei költségvetésből.

Megfelelő eszközöket használ az önkormányzat?

Kozma Éva, a Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület (Miakö) alelnöke elmondta, írásban számos kérdéssel készültek, amelyekből néhányat szóban is feltett. Emlékeztetett, a városvezetés korábban azt ígérte, civilek is részt vehetnek majd a környezeti ellenőrző rendszer működésében, felügyeletében. A Miakö április 9-én írásban kérte, hogy vegyék fel a bizottságba. Az egyesület elnöke azt kérte, Papp válaszoljon most a kérésükre. Felhívta a figyelmet arra, hogy az önkormányzat által beszerzendő, levegőminőséget mérő eszközök nem feltétlenül mutatnak ki minden káros anyagot, valamint megkérdezte, akkreditáltak-e a műszerek, és ha igen, ki felel ezért. Érdeklődött a katasztrófavédelem felkészültségével és lehetőségeivel kapcsolatban is a balesetek elhárítására vonatkozóan.

Papp László a válaszában arról beszélt, még nem hoztak döntést a monitoring-bizottság létrehozásáról. A Miakö számára egyeztetést ajánlott a bizottsághoz való csatlakozási szándékukról.

Nagy Imre tűzoltó ezredes közölte, évente legalább egyszer ellenőrzik majd az akkumulátorgyárat, de a gyakorlatban sokkal több ellenőrzés lesz. Azt is elmondta, nem fordulhat elő, hogy a katasztrófavédelem munkatársait nem engedik majd be a gyár területére.

Mikor hazudott a Fidesz?

Lukács Zsolt helyi lakos azt tudakolta Papp Lászlótól, mikor nem mondott igazat a Fidesz: amikor ellenzékben ellenezte a multinacionális vállalatok ipari beruházásait Magyarországon, vagy amikor most, kormányon támogatja azokat. Azt kérdezte, ezek után most miért higgyenek nekik a beruházásokkal kapcsolatban. Arra is kíváncsi volt, a polgármester biztos-e abban, hogy a hatóságok képesek lesznek megbirkózni a debreceni gyárak által jelentett feladattal.

Papp László színes előadásnak nevezte a felszólalást, majd arról beszélt, ő régen is helytelennek tartotta a külföldi beruházások diabolizálását, és most is így gondolkodik. Emlékeztetett, 2014-ben és 2019-ben is gazdaságfejlesztési ígérettel nyert választást, ezzel azonban végeztek, a következő években jóléti célokat valósítanának meg. Úgy látja, a hatóságok megfelelően ellátják a feladatukat. Szerinte éppen az ő közreműködésükkel sikerült a CATL-t rávenni arra, hogy a németországi határértékekre szorítsák vissza a károsanyag-kibocsátásukat.

Ki készíti fel a debrecenieket?

Pintye Andrea, a Zebraszerda debreceni aktivistája kérdésére Nagy Imre elmondta, sok technológia létezik az akkumulátortüzek oltására. Megjegyezte, az akkumulátorgyárakban a termékek tárolását is úgy végzik, hogy ne indulhasson el láncreakció egy-egy akkumulátor kigyulladása esetén.

A civil aktivista érdeklődött a lakosság felkészítéséről is. Nagy Imre kifejtette, a polgári védelmi szervezetek képzését a polgármesteri hivatal és a katasztrófavédelem közösen végzi.

A helyzet magaslatán lesznek a hatóságok?

Varga Attila, a Párbeszéd–Zöldek elnökségi tagja figyelmeztetett, a gödi Samsung-gyár a példa arra, hogy a kormányhivatal nem áll a helyzet magaslatán. Kifogásolta, hogy a tűzoltóság beszámolójából hiányzik a hivatkozás azokra az anyagokra, amelyekből felkészülnek az akkumulátorgyárakban történő balesetek kezelésére. Megjegyezte, úgy gondolja, egy akkumulátorgyárban keletkezett tüzet teljesen más technológiával lehet megszüntetni, mint egy autóban kigyulladt akkumulátort.

Papp László a válaszában arról beszélt, a tűzoltósági beszámoló tartalmi elemei meghatározottak, az elmúlt évi tevékenységükről kell beszámolniuk. Megjegyezte, a környezeti monitoringrendszer a cégektől függetlenül fog működni, a Debreceni Egyetem fogja kontrollálni. Nagy Imre hozzátette, a tűzoltók képzését egy intézkedési terv alapján végzik, amelynek része egy online, belső kiképzési anyag. Ez kérésre megismerhető a katasztrófavédelemnél. Megjegyezte, az elektromos autókban is ugyanazok az akkumulátorok vannak, mint amilyeneket a gyárban fognak tárolni.

Egy kérdésre válaszolva Nagy Imre katasztrófavédelmi kirendeltségvezető elmondta, nem a bírságok, hanem a működés felfüggesztésének lehetősége a legjobb eszköz a hatóságok kezében az esetleges szabálytalanságok felszámoltatására. „Ezzel korábban is éltünk, és ezt követően is élni fogunk, ha olyan hiányosságot fogunk tapasztalni, amely veszélyt jelent a működésre vagy a környezetre” – ígérte. Egy másik lakos a CATL-gyár magas NMP-kibocsátásáról kérdezett, mondván, két pontforrás kibocsátása sem felel meg a magyarországi határértéknek. Papp László polgármester közölte, a gyár most vitte le a kibocsátását, továbbá előkészítés alatt van egy jogszabály, amely a kibocsátási határértéket 1 milligramm/köbméterben határozza meg. Azt is közölte, a tisztított szennyvíz felhasználásához szükség van a gyár környezethasználati engedélyének módosítására, ezzel kapcsolatos részleteket a cég módosítási kérelme fog tartalmazni.

Miért vonták vissza a fiatalok pályázatát?

Az egyik lakos azért állt mikrofon mögé, mert hiába indultak el a Debrecen Art Lab (Deal) pályázaton, és kaptak szóbeli elfogadást, két héttel a szervezés alatt álló eseményük előtt mégis arról értesítették őket, hogy a pályázatot visszavonják. Puskás István kulturális alpolgármester a válaszában arról beszélt, a kiírás nem váltotta be a reményeket, ugyanis csak egy pályázat érkezett rá. Ezért az önkormányzat úgy döntött, hogy a korábbit visszavonva új pályázatot ír ki. Papp László azt javasolta, Puskás egyeztessen a fiatalokkal arról, hogyan tud megvalósulni a már szervezés alatt álló projekt.

Szükségük lenne a lakhatási segítségre

Volt, aki a családja lakhatásáért szólalt fel a közgyűlés előtt. Mint mondta, rövidesen el kell hagyniuk az általuk bérelt szociális lakást. Mint mondta, ő már diplomát szerzett, de a testvéreinek még szüksége lenne a támogatásra, és nemcsak róluk van szó, mások is vannak hasonló helyzetben. Megkérdezte, hogyan tudnák rugalmasabbá tenni ezeket a szerződéseket. Papp László a válaszában elmondta, nagyjából két évtizede működik a jelenlegi bérlakásrendszer ötéves szerződésekkel. Mint mondta, azért találták ki a mostani, licites rendszert, hogy kizárják a visszaéléseket. Kifejtette, álláspontjuk szerint ha nincsenek ösztönözve a bérlakásrendszer bérlői arra, hogy elhagyják a bérlakást, akkor az önkormányzat nem tudna lépést tartani a bérlakások iránti igényekkel. Hozzátette, tervezik a rendszer felülvizsgálatát, a Főnix Lakásprogram pedig 2025-ben kiegészíti a jelenlegi azt. Közölte, ha az új bérlakásrendszerrel kapcsolatos előterjesztést december 31-ig nem tudják behozni a közgyűlés elé, akkor ki fogják tolni az érvényben lévő szerződések határidejét. Megígérte továbbá, konzultációs lehetőséget biztosítanak a család helyzetének megoldására.

Mostantól sétálni is fognak az instant erdők

Egy másik lakos a 10 ezer fa ültetésével kapcsolatos kampányról szólalt fel. Mint mondta, azt tapasztalja, hogy kisebb utcákban az önkormányzat nem locsolja az elültetett fákat, és a 10 ezerből már 5 ezer kiszáradt. Kritizálta az „instant erdő” nevű képződményt is, amikor dézsákba ültet fákat az önkormányzat. Balázs Ákos (Fidesz) környezetvédelemért felelős alpolgármester leszögezte, a fásítást egyetemet végzett szakemberek végzik, és a locsolást is szakszerűen, tervszerűen hajtják végre. Közölte, az önkormányzat felmérése szerint az elültetett fák 11 százalékának kérdéses az állapota, a többi biztosan életben maradt. Papp László hozzátette, Debrecen egyes közterületein, például a Dósa nádor téren nem lehet földbe fát ültetni a közművezetékek miatt, ezért találták ki az „instant erdő” projektet. Megjegyezte, ha a dézsás fák túl nagyok lesznek, akkor ki lehet ültetni azokat. Balázs Ákos azt is elárulta, az instant erdők után holland mintára a „sétáló erdőket” is be fogják vezetni a dézsás fák mozgatásával. Az alpolgármester mondatain még Papp László is elmosolyodott, ahogy az a Debreciner videóján is látható.

Elveszik az emberek kedvét a kerékpártól

Az utolsó kérdező a kerékpáros közlekedéssel kapcsolatban szólt hozzá. Mint mondta, a Miklós utcán az Antal József és a Piac utca közötti szakaszon kevés helyet hagytak a kerékpárosoknak, ezért bójákkal kellene védeni őket. Megemlítette továbbá, hogy a Mester utca és az Erzsébet utca között az Antal József, a Tisza István és a Nagy Imre utcákon kevés helyet hagytak a gyalogosoknak és a kerékpárosoknak, ezért itt rá lehetne terelni a buszsávra a kerékpáros közlekedést. Azt is felvetette, a jövőben jobban bevonhatnák a közlekedés tervezésébe a kerékpáros egyesületeket. Papp László polgármester megígérte, mindegyik felvetést megvizsgálják. Elmondta továbbá, szoktak konzultálni kerékpáros szervezetekkel. A kérdező kritizálta, hogy a városban a felesleges és összehangolatlan közlekedési lámpák elveszik a lakosok kedvét a kerékpározástól.

Az utolsó kérdést követően a rendőrség 2023-as beszámolóját 27 igen szavazattal, a Civil Fórum két képviselőjének tartózkodása mellett fogadták el.

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!