Papp László polgármester szerint ebben az évben a második ütem tervezési folyamatait indítanák újra, a megvalósítást pedig csak azután kezdenék el. A tervezettnél későbbi kezdéssel Papp László korábbi Civaquát érintő ígérete is egyre nehezebben megvalósíthatónak tűnik.
Civaqua 2: Távolinak tűnik a második ütem befejezése, Debrecen a tervezési folyamatokat is újra elindítja
Idén második alkalommal, február 27-én ült össze Debrecen város közgyűlése. Az ülés fő témája ezúttal Debrecen 2025-ös költségvetése volt, de más fontos témák is napirendre kerültek egy-egy felszólalás erejéig. Ilyen volt például a város nagyszabású vízellátási projektje, a Civaqua, melynek második üteméről az utóbbi hónapokban szinte semmit sem kommunikált a városháza. A projekt most sem szerepelt napirendi pontként a testület előtt, a polgármester egy lakossági kérdésre adott válaszában érintette a témát.

A Civaqua program célja, hogy a város egyre nagyobb vízigényét a Tisza vizének Debrecenbe, azon belül is a Tócó-patakba vezetésével oldják meg. Az első ütemet 2023 novemberében adták át, ez bruttó 16 milliárd forint európai uniós támogatás felhasználásával valósult meg. A második ütem ezt a vizet egészen a Nagyerdőig és az utóbbi időben újfent csontszáraz erdőspusztai tavakig vinné el.
A Civaqua folytatása pénzügyi szempontból jelenleg bizonytalan, hiszen megvalósításához a befagyasztott EU-s pénzekre is jócskán szükség lenne. Papp László egy éve jelentette be, hogy a program kiemelt fejlesztési pontként bekerült a KEHOP Plusz európai uniós fejlesztési alapba, de azóta nem közölt érdemi híreket az ügyben. Tavaly decemberben egy közgyűlés után Balázs Ákos alpolgármester a Debreciner kérdésére megerősítette, valóban nagy szerepe van Brüsszelnek a Civaqua következő ütemét illetően.
Ehhez képest most néhány új információ is elhangzott a februári ülésen. Balász Ákos például úgy fogalmazott, hogy a szakemberekkel már dolgoznak a program folytatásán, és reméli, hamarosan jó hírekkel is tudnak szolgálni. Papp László ennél bővebben, egy lakossági felszólalásra reagálva taglalta a témát. Kozma Éva, a Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület (Miakö) elnöke arra volt kíváncsi, a vársoháza logikája szerint Brüsszel diktálja-e a debreceni költségvetést, hiszen a Civaqua is nagyrészt EU-s támogatásból valósul meg.
Papp László válaszában kifejtette, a város nagyon komolyan gondolja a zöld programot, és az effajta projekteket nem az asztalfióknak tervezik. A Civaquáról szóló elképzelés ötven évig lapult a fiókban, és neki jutott polgármesterként az a szerencse, hogy megvalósíthatta az első ütemet. Ebben az évben tervezzük a folytatását, a tervezési folyamatokat újraindítani a második ütemre vonatkozóan, és aztán reményeim szerint a megvalósítást is meg tudjuk majd kezdeni. Azért ez egy nagyon fontos és komoly eredmény – fogalmazott a polgármester.
Hozzátette, nem Brüsszel diktál, az Európai Unió és a város számára is egy komoly lehetőség a fejlődésre és a fejlesztésre. Éppen ezért élni kívánnak azokkal a lehetőségekkel , amelyekkel az EU más országai is élnek, és remélik, nem lesz akadálya annak, hogy megkapják a zöld városhoz és a Civaquához szükséges EU-s forrásokat.

A Debrecen vízellátását megoldani hivatott projekt második üteme tehát visszakerül a tervezőasztalra. Ennek tudatában nem meglepő, hogy még a kezdési dátum sincs kihirdetve. Azt figyelembe véve, hogy az első ütem munkálatai csaknem húsz hónapig tartottak, Papp László ígérete is egyre nehezebben teljesíthetőnek tűnik.
A város közgyűlése 2021 júniusában tárgyalta a Momentum előterjesztését, amely szerint a testület szándéknyilatkozatot fogadott volna el a Civaqua 2024. december 31-ig történő befejezésére. A javaslatot végül a Fidesz-frakció módosító indítványával fogadták el, amely alapján a program teljes végrehajtására 2027. december 31-ig „sor kerülhet”. Papp László erre személyesen vállalta a felelősséget. Ezért én a politikai felelősséget természetesen vállalom – fogalmazott. Ez azt jelenti, hogy a program hátralévő részét szűk három év alatt kellene teljesíteni ahhoz, hogy a polgármesternek ne kelljen politikailag felelnie – már amennyiben tartja a szavát.
A Debreciner Civaquáról szóló átfogó anyagát itt olvashatják.
A cikk az Európai Unió finanszírozásával, az EmpowerHun (101172580 — 2023CE16BAT234) projekt keretében készült. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem a Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
