Bács Zoltán kancellár mesterséges intelligencia segítségével, operett, tánczenei, power metal, country és más zenei stílusokban mutatja be a felsőoktatási intézményt.
„Intelligens droidcsápok uralkodni nem tudhatnak” – Tömegpusztító AI-fegyverrel támadja a zenei jó ízlés határait a Debreceni Egyetem
A mesterséges intelligencia rohamos léptékű fejlődése számos új távlatot nyitott meg egyebek mellett a kulturális tartalmak előállítása terén is. A technológia felhasználási lehetőségei – egyébként érthető módon – láthatóan a Debreceni Egyetem vezetését is foglalkoztatják, erről tanúskodik az a zenés prezentáció, amit Bács Zoltán kancellár mutatott be az intézmény február 28-án tartott gazdasági évindítóján, és ami jelenleg is bárki által elérhető az egyetem YouTube-csatornáján.

Több AI-modell alkalmas arra, hogy a kívánt zenei stílus kiválasztása és a tartalomra vonatkozó prompt (utasítás) megadása után megzenésítsen bármilyen témát. Ilyen modellek használatával alkothatta meg a kancellár a több mint 23 perces anyagot, amelyben az egyetemmel kapcsolatos fotókat, diagramokat és feliratokat olykor operett és tánczene, máskor power metal, időnként latin dallamok kísérik. Az egyetemi sajtóiroda beszámolója mellett a videó YouTube-on olvasható leírása is rögzíti, hogy a produkcióért maga Bács Zoltán felel.
„Az alkotó intelligencia központja”
A prezentáció elején Bács az egyetem rövid bemutatása kapcsán többek között ilyenekről „énekelteti” operettstílusban a mesterséges intelligenciát: „Iskolánál sokkal több, modern szóval branddé is vált. Motorja a fejlődésnek, tudásával a jövőnek”.
A kancellár felvillant valamit abból is, milyen várakozásai vannak a technológiai fejlődést illetően: „digitális megoldások, intelligens droidcsápok bennünket csak szolgálhatnak, uralkodni nem tudhatnak”.
A prezentáció felénél coutry-zenére hangzanak el az intézmény fejlesztési elképzelései: „Nagy tervünk egy másik központ. Sport, zene és társdalalom (sic!) lesz az innovációnak célja. Az alkotó intelligencia központja”.
És hogy milyen egyéb céljai vannak még az egyetemnek? „A célunk szintmaradás (sic!) lenne, a feltételeket megtartani, és javítgatni is kellene, de ez főcél nem lehet, mert azzal jön a lejtmenet”.
Végül Debrecen földrajzi adottságaival is szembenéz az alkotó: „velünk együtt élni-lenni mindenkinek érdemes. Folyó és hegy nélkül is szeretik az emberek”.
A prezentáció a fenti, kiragadott példákon túl még számos értéket rejt, érdemes több helyen is belehallgatni, hogy megtudjuk, mit élhettek át azok, akiknek a gazdasági évindítón kellett szembesülniük a kancellár kulturális alkotásával. A megtekintést azonban mindenkinek csak saját felelősségre ajánljuk. A zeneélmény által keltett sokkot érdemes a több részletben való megtekintéssel tompítani.