UGYANAKKOR

Sok gond előzte meg a püspökladányi művház megépítését 

Az igazgató úgy vélte, nehéz kimozdítani az embereket. – Hajdú-bihari Napló, 1976. március 3.

Püspökladányban új művelődési központot adtak át – jelentette a Hajdú-bihari Napló. A megnyitót több hónapos huzavona, nekibuzdulás és elkedvtelenedés előzte meg. A közösségbeliek által Fehér Háznak elkeresztelt épületről Kelemen József igazgatóval beszélgettek.

Az interjúból kiderült, már jóval az építkezés kezdete előtt több alkalommal tévedett a tervező, ezt utána a kivitelező saját hibái tetézték. Ezzel kapcsolatban Kelemen azt nyilatkozta, vannak dolgok, amiken nem lehet változtatni. Elmondta, nagyon örülnek a művelődési háznak, remélte, az új környezetben hasznos munkát végezhetnek majd. A jelentősebb hibák közül elsőként a fűtést említette: mint mondta, míg egy szobában 26 Celsius-fok volt, más helyiségekre 16-17 jutott csak, ennek javíttatását idővel elengedték. A telefon bekötésével is voltak gondjaik, bár csak 70 méter távolságról volt szó, a postahivatal képtelen volt átszerelni a művelődési ház régi telefonját. Mint azt a Napló munkatársa megírta, a viccesebb hibákat Kelemen inkább el is hallgatta, pedig érthetetlen tervezési és kivitelezési hiányosságokról volt szó: semmibe nyíló emeleti ajtó, hiányzó lépcsők, előbb lakkozott, majd utána festett fűtőtest. Azt is megírták: a pénztárfülke fala olyan vastag lett, hogy azon a vevőknek derékig be kellett hajolnia a pénz átadásához.

Hajdú-bihari Napló
Arcanum – Hajdú-bihari Napló

Arra, hogy mit szólt a közösség az új centrumhoz, Kelemen azt válaszolta, hogy nagyon sokan voltak a megnyitón. Az örömhírt árnyékolta, hogy Kelemen szerint mindig ugyanazokat az arcokat látják, bár mindig voltak kíváncsiskodók, akik bejöttek érdeklődni, gyorsan távoztak is. Az igazgató szerette volna, ha a látogatók huzamosabban maradnak. Úgy vélte, az embereket nehéz kimozdítani otthonról, így a gazdag program, rendszeres amatőr fellépők ellenére sem volt könnyű közönséget szervezni a 16 ezres városban.

Kelement arról kérdezték, hogy nem próbálkoztak-e az igények felmérésével. Dehogynem! – vágta rá az intézményvezető. Egy évvel korábban 42 helyre küldtek tízoldalas programjavaslatot, de a megcélzott üzemek, vállalatok nem vették komolyan az ajánlatot. Amennyire fejlett már-már a szakmai képzés, annyira fejletlen a közművelődés ügye – mondta Kelemen. Úgy tervezték, klubszerű foglalkozások bevezetésével teremtenek rendszeres eseményeket. 

Arra, hogy mik lesznek a jövő legnagyobb feladatai, azt válaszolta az igazgató, hogy a munkahelyek felé irányuló tevékenységüket alapvető feladatuknak tartják. A főbb rendezvények az alábbi címszavak alatt foglalhatók össze: „Korunk valósága”, „sárréti hetek”, „közművelődési hetek” stb. Emellett üzemi tárlatokat, szakíró-olvasó találkozókat, vers- és prózamondó versenyt, előadássorozatokat, tanfolyamokat rendezünk, illetve szervezünk – sorolta a lehetőségeket. Kifejtette, reméli, sikerül majd megszerettetni a közönséggel az intézményt. Mert, hogy milyen, azon nem tudunk változtatni, de hogy milyen lesz, az csak rajtunk múlik – zárta mondandóját az igazgató.

Az UGYANAKKOR rovatunkban debreceni kötődésű korábbi újságokból jelenítünk meg aznapi írásokat. A rovat szerkesztője Papp Dávid. Az UGYANAKKOR további cikkei itt olvashatók.

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

További olvasnivalók...