Napfizikai kutatómunka kezdődött Debrecenben. – Hajdú-bihari Napló, 1958. március 2.
UGYANAKKOR
Debrecenből fényképezték a Napot
Néhány héttel korábban új vendégei lettek a debreceni csillagdának. A Magyar Tudományos Akadémia Csillagvizsgáló Intézetének napfizikai osztálya, amely 1950 óta működött Budapesten, költözött Debrecenbe. Ilyesformán a város fontos kutatómunka helyszíne lett – adta hírül a Hajdú-bihari Napló.
Az újonnan áttelepült napfizikusok a csillagdából fényképezték az égitestet. „A hazai csillagászati kutatás centralizáltságának megszüntetése érdekében vetődött fel – magyarázta Dezső Loránd napfizikus, a debreceni kutatómunka vezetője –, hogy a budapesi intézményen kívül még egy ilyet kellene létesíteni az országban.” A fővárosi kutatók átköltözését a debreceni Atommagkutató Intézet segítette, mintegy 100 ezer forint értékű munka készítését vállalták.

Úgy tervezték, a frissen birtokba vett kupolát átalakítják majd a speciális igényeknek megfelelően. Négy észlelő műszeregység beszerelésére gondoltak, melyekkel a napfelületet ultraibolya fényekben tudnák fotografikusan vizsgálni. Ugyancsak a kupolaépületbe, vagyis annak déli részére, spektorhélioszkóp telepítését tervezték: a műszer a Nap középső rétegét, a kromoszféra vizsgálatát tette volna lehetővé. További műszerekkel tervezték a napfoltok vizsgálatát is, ennek kapcsán egy kisebb transportáblás héliográfot a Bükkhegységben volt szükséges felállítani, hogy hegyvidékről is folytathassák a tudományos megfigyeléseket.
A Napló cikkéből kiderült, a napfizika a csillagászat akkor leggyakoribb ága volt. Fontos szerepet játszott, hiszen a nap változásai jelentős hatást gyakoroltak a földre, így a megfigyelések gyakorlati haszonnal is jártak.
Az UGYANAKKOR rovatunkban debreceni kötődésű korábbi újságokból jelenítünk meg aznapi írásokat. A rovat szerkesztője Papp Dávid. Az UGYANAKKOR további cikkei itt olvashatók.