Erőművekkel tárgyalnak áramvásárlásról, valamint tervezik az áramszükségletük csökkentését is. Az első időszakban kínai szakemberek felügyelik majd az üzemet, de hosszútávon elsősorban helyi munkaerőre támaszkodnának.
Még tervezik a debreceni akkumulátorgyárat, a kínaiak azonban úgy számolnak, a nyár elején már elkezdhetik az építkezést
Fred Zhang, a Debrecen déli gazdasági övezetébe akkumulátorgyárat építő kínai CATL cég nemzetközi kommunikációs menedzsere nyilatkozatot adott a Növekedés.hu-nak, amelyben több új információt is megosztott a beruházással kapcsolatban.
Ezek közül az egyik, hogy a ma, április 17-én megjelent cikk szerint még zajlik a gyár tervezése, az építkezési engedély megszerzéséhez szükséges iratokat csak ennek a véglegesítése után fogják benyújtani. Ennek ellenére azonban a CATL úgy tervez, hogy nyár elején már el is kezdhetik az építkezést, 2024-ben elindítják a próbaüzemet, 2025-ben pedig már teljes kapacitáson termelnek.
A gyár magas áramigényével kapcsolatban Fred Zhang azt nyilatkozta, mindhárom tervezett ütemnek 80-80 megawatt lesz a fogyasztása, a harmadik ütem befejezésével 300 megawatt lesz a gyár csúcsfogyasztása.
A cég hangsúlyozza, saját áramtermelő kapacitásokat építenek a gyár területén (itt körülbelül 18 megawattos termelés hozható létre), befektetnek a telephelyen kívüli áramtermelésbe, valamint több mint tíz vállalattal folytatnak tárgyalásokat azért, hogy „(zöld)erőművektől” 20-30 éves szerződésekkel vásároljanak áramot. Fred Zhang megjegyezte továbbá, „terítéken van” az üzem működési folyamatainak optimalizálása az energiaigény csökkentése érdekében.
A cikkből az is kiderül, hogy az üzem automatizált lesz, a CATL-nek gépek működését felügyelő személyzetre, karbantartó szerelőkre, gépkezelőkre, technikusokra és mérnökökre van szüksége. A nemzetközi kommunikációs menedzser közlése szerint „az első időkben” kínai szakemberek felügyelik a gyár beindítását, de hosszútávon a szükséges munkaerő nagy részét helyi dolgozókból szeretnék biztosítani.
Fred Zhang felvetette a további bővítés lehetőségét is, amelyet a piaci kereslet, a piac fejlődése, a befektetési környezet, a helyi ipari lánc fejlődése, a szakképzett munkaerő elérhetősége és a költségszint befolyásol.
További részleteket a Növekedés.hu cikkében olvashatnak.