Nem mondja meg a polgármester, milyen jogsértéseket követtek el a debreceni akkumulátoripari üzemek

Néhány napja jelentette be a fideszes politikus, hogy a cégek nem tartják be a magyar jogszabályokat. Arra is utalt, hogy engedély nélkül végeznek termelési tevékenységet. Konkrétumokat azonban eddig nem árult el. Hiába kérdeztük Papp Lászlót.

Debrecen önkormányzatának honlapján március 20-án megjelent egy aláírás nélküli közlemény, amelyben azt írják, Papp László (Fidesz) polgármester személyesen egyeztetett a CATL, a Semcorp és az EcoPro BM, tehát három nagy debreceni akkumulátoripari szereplő vezetőivel „a gyáraknál az elmúlt időszakban az építés, üzembehelyezés, működtetés területén tapasztalt hiányosságok miatt, amelyek során nem volt biztosított a magyar jogszabályok maradéktalan betartása”.

Barcsa Lajos - CATL
Papp László polgármester és barcsa Lajos (Fidesz) alpolgármester
Forrás: facebook.com/drbarcsalajos

Mint írták, Papp felhívta a vállalatvezetők figyelmét, hogy pontosan be kell tartaniuk a hatósági előírásokat és a jogszabályokat, a hatóságok pedig kivizsgálják és szankcionálni fogják a szabálytalanságokat. Arra is kitér a közlemény, hogy a már meglévő megrendelői szerződések nem jogosítják fel a vállalatokat arra, hogy az engedélyek hiányában termelési tevékenységet végezzenek. „Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata felszólítja az érintett vállalatok vezetőit, hogy a munkajogi, munkavédelmi és munkaegészségügyi szabályokat maradéktalanul tartsák be, a munkavállalói jogokat tartsák tiszteletben, valamint gondoskodjanak az egészséges munkakörnyezet biztosításáról. Továbbá az önkormányzat kezdeményezi a Kormányhivatalnál az ellenőrzések rendszeressé tételét” – közölték.

A sajtóközlemény azt is leszögezte, az érintett vállalatok nem számíthatnak az önkormányzat részéről együttműködésre, ha nem tartják be a jogszabályokat. „Az eddigi tapasztalatok alapján az önkormányzat a már megkezdett fejlesztéseken túl további fejlesztéseket nem tart időszerűnek. Az együttműködés alapja a szabályok betartása. Ha betartják a jogszabályokat van együttműködés, ha nem tartják be nincs együttműködés” – írták.

CATL - 2026. február
Fotók: Bodnár Sára

A közleménnyel párhuzamosan Papp László egy videót töltött fel a Facebook-oldalára, ahol úgy fogalmazott, amit eddig tapasztaltak a cégek részéről, az nagyon sok kívánnivalót hagy maga után.

Mivel a városvezetés semmilyen konkrétumot nem árult el arról, hogy milyen konkrét ügyekről van tudomása, és ezeknek az eseteknek lett-e valamilyen következménye, még másnap, március 21-én levélben kerestük Papp László polgármestert. Az alábbi kérdéseket tettük föl a korábban éveken keresztül az akkuipari üzemek mellett érvelő városvezetőnek:

„1. Konkrétan mely cégek részéről, milyen jogszabályok megsértéséről van tudomása az önkormányzatnak?

2. Milyen lépéseket tett az önkormányzat a szabálysértések kivizsgálása és szankcionálása érdekében?

3. Az önkormányzat tudomása szerint az érintett cégek milyen szankciókban részesültek a szabálytalanságok miatt?

4. Ön elégedett a hatóságok ellenőrző és szankcionáló tevékenységével? Úgy látja, a kiszabott büntetések kellő visszatartó erővel bírnak?

5. Arra is utaltak a közleményben, hogy az érintett vállalatok engedély nélkül végeznek termelési tevékenységet. Ez mindhárom megnevezett vállalatra vonatkozik? Pontosan milyen mértékű termelést végeznek jelenleg?

6. Amennyiben engedélyek nélkül, szabálytalanul végeznek tevékenységet az említett cégek, a városvezetés szerint szükség van-e azok tevékenységének teljes leállítására, amíg nem biztosítható a jogszabályoknak megfelelő működés?

7. Mit üzenne azoknak a lakosoknak, akik már évek óta aggodalommal figyelik Debrecen akkumulátoripari várossá alakítását, és akiket Ön polgármesterként hosszú időn keresztül azzal igyekezett nyugtatni, hogy a gyárak nem jelentenek kockázatot Debrecen lakosságára és a környezetre?”.

CATL - 2026. február

Papp László polgármester az általunk kért határidőig nem válaszolt a levelünkre. Sőt az írásunk megjelenéséig, március 25-én a déli órákig semmilyen formában nem is reagált az érdeklődésünkre. Amennyiben ezt később megteszi, cikkünket frissítjük.

KAPCSOLÓDÓ JEGYZET: Akkugyári kármentésben a debreceni polgármester

debreciner.hu

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Címkék