„Ne büntessék, hanem segítsék a gyalogosokat a Nagyállomásnál!” – A debreceni Szikra sajtóközleménye

„Javasoljuk a városvezetésnek és a DKV-nak, hogy az építkezés befejezéséig tegyék díjmentessé a villamosközlekedést a Nagyállomás és a Vásáry István utca közötti megállóhelyek szakaszán és a Szent Annai utcáig legyen türelmi zóna.”

A Dombi Mihály és Forgács Attila aláírásával jegyzett közleményt szó szerint közöljük:

„Mobilitási híd”

A Szikra Mozgalom debreceni szervezete azonnali intézkedést sürget a Nagyállomásnál zajló útfelújítás kapcsán. A jelenlegi forgalomszervezés méltatlan helyzetbe hozza a gyalogosokat, különösen a mozgáskorlátozottakat, időseket, babakocsisokat és kisgyermekeseket. Megoldási javaslatunk: az építkezés idejére hozzanak létre egy „Mobilitási hidat” az 1-es és 2-es villamosvonal bevonásával. Tegyék ingyenessé a Városháza és Nagyállomásig a közlekedést.

Akadálypálya a Petőfi tér és Nagyállomás felé

Az útfelújítási munkálatok miatt lezárták a Nagyállomás előtti legforgalmasabb gyalogátkelőt. Ez azt eredményezi, hogy a város egyik legfontosabb közlekedési csomópontjában a gyalogosok 300-500 méteres kerülőre kényszerülnek. Bár a helyszínen található aluljáró lift hiányában nem akadálymentesített, így a kerekesszékkel közlekedők, az idősek és a babakocsis szülők számára fizikailag lehetetlen az átkelés az Erzsébet utca felé tett kitérő nélkül.

Ingyenes „villamos-híd”

Tisztában vagyunk vele, hogy egy állami fenntartású, 6 sávos főútról van szó, ahol a teherforgalom és az ingázók áramlása kritikus. Ugyanakkor a forgalom zavartalansága nem írhatja felül az esélyegyenlőséget és az alapvető mobilitáshoz való jogot.

Javasoljuk a városvezetésnek és a DKV-nak, hogy az építkezés befejezéséig tegyék díjmentessé a villamosközlekedést a Nagyállomás és a Vásáry István utca közötti megállóhelyek szakaszán és a Szent Annai utcáig legyen türelmi zóna.

Mivel a mozgáskorlátozottaknak alapvetően jár a kedvezményes utazás, itt az ideje ezt a kört kiterjeszteni mindenkire, akit a felújítás elvágott a céljától. Ez a ’mobilitási híd’ minimális költséggel járna a DKV-nak, de hatalmas könnyebbséget jelentene a debrecenieknek.

Büntetés helyett alternatívát!

Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a helyi médiában a gyalogosok szankcionálása és büntetése jelenik meg fő narratívaként. Ahelyett, hogy a kényszerhelyzetbe hozott embereket fenyegetnék, a városvezetésnek és a Magyar Közútkezelőnek kutya kötelessége lenne alternatívát biztosítani.

Egy modern, emberközpontú városban nem az autós forgalom az egyetlen szempont. Követeljük, hogy Debrecen üzemeltetése során a gyalogos- és kerékpárosbarát szempontok is érvényesüljenek az ideiglenes lezárások idején is!

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Címkék