Ami Debrecenben készül, az nagyságrendekkel nagyobb, mint Göd – A Mikepércsi Anyák is tüntettek a Külügyminisztérium előtt

Kozma Éva arra figyelmeztetett, ha Gödön nem számított a lakosok egészsége, akkor máshol sem fog számítani. Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke közben az évértékelőjében halálgyáraknak nevezte az akkumulátorgyárakat, és azt ígérte, nem engedik a cégeknek, hogy üzleti titkot csináljanak a belső méréseikből.

A napokban a Debreciner is beszámolt arról a botrányról, amely a Telex cikke nyomán robbant ki a magyar akkumulátoripar körül. A lap arról írt tényfeltáró cikket, hogy a kormány tudta, a Samsung SDI gödi akkumulátorgyára rendszeresen teszi ki mérgező anyagoknak a saját munkásait, mégsem záratták be az üzemet, tartva attól, hogy ezzel elriaszthatják a többi kelet-ázsiai akkuberuházást.

Február 15-én Budapesten, a Külgazdasági és Külügyminisztérium épülete előtt tüntettek civilek a gödi Samsung SDI-akkumulátorgyárnál történt súlyos szabálytalanságok, valamint az azok feletti kormányzati szemhunyás miatt. Az Akkumulátor Károsult Települések Igazáért Szövetség (Akárteis), a Göd-ÉRT Egyesület, a Greenpeace Magyarország és más szervezetek közös eseményén felszólalt Kozma Éva, a Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület elnöke is.

Az aktivista arról beszélt, a gödiek már évek óta figyelmeztetnek a bajra, ezért cserébe az illetékesektől nem védelmet, hanem megbélyegzést kaptak. „Aki kiállt a közösségéért, azt a hatalom hazaárulónak nevezte, és listázta” – emlékeztetett. Kozma Éva szerint sokan bíztak abban, hogy az állam majd megvédi őket, de Göd figyelmeztetés arra vonatkozóan, hogy az állam már nem létezik, helyette egy államhatalmi gépezet maradt, amely azt hiszi, bárkit bármikor beáldozhat a saját védelmében. A Miakö elnöke szerint Göd egy kísérlet: ha ott nem számított a lakosok egészsége, akkor máshol sem fog.

Kozma Éva hangsúlyozta, az akkumulátorgyárak az otthonaik, az óvodák, iskolák, játszóterek mellett vannak, az itt élők mégsem kapnak beleszólást a folyamatba. Mint mondta, lassan nincs hová költözniük, mert csaknem 40 akkuipari beruházás van már az országban, amelyekből 23 felső küszöbértékű veszélyes üzem. „Debrecen olyan már, mint a magyar akkumulátorgyártás nehéztüzérsége. Már 8 ilyen gyárnál tartunk. Ez egy gigantikus ipari konglomerátum: nagyobb kapacitás, vízfelhasználás, terhelés. Nagyságrendekkel nagyobb, mint amit Gödön láttunk” – figyelmeztetett. Hangsúlyozta, ami Gödön történt, az Debrecenben is történik, illetve meg fog történni.

A Miakö aktivistái Budapesten
Fotó: Miakö

Az egészséges környezet nem ideológia, hanem alapjog – jelentette ki, mire nagy tapsot kapott. Úgy látja, amikor a hatalom elhallgattatja, megfélemlíti az aggódó, kérdező lakosokat, az már egyenesen bántalmazás. Kozma Éva valódi hazát követelt, amely nem egy gyártelep, hanem az emberekből áll. Mint mondta, több úton is elindulhatnak, de mindegyiknek rendszerváltozáshoz kell vezetnie. Erre szerinte április 12-én esélyünk is van.

Halálgyáraknak nevezte az akkumulátorgyárakat Magyar Péter

A tüntetés napján, február 15-én tartotta évértékelő rendezvényét a Tisza Párt, ahol Magyar Péter pártelnök is beszélt a gödi Samsungban történtekről. Emlékeztetett, az Orbán-kormány a tiltakozó civilek helyett a külföldi multik mellé állt, a várostól pedig elvette a gyárból származó bevételeket azzal, hogy különleges gazdasági övezetté nyilvánította. Szerinte Orbánék azzal, hogy titkolóztak az egészségkárosításról, hagyták veszélybe kerülni az embereket. „Amikor már nyilvánvalóvá vált, hogy az akkumulátorgyárak mégsem a gazdasági csoda motorjai, hanem vendégmunkásokat foglalkoztató, multiknak pénzt hajtó halálgyárak, még akkor is odadobtak nekik 133 milliárd forint közpénzt” – sorolta. Ezzel minden bizonnyal Orbán Viktor előző napi évértékelő beszédére reflektált, amelyben a miniszterelnök a Shellt és az Erste Bankot nevezte „a halál vámszedőinek”, akik a kormányfő szerint hasznot húznak az Ukrajnában zajló háborúból, és képviselőket küldtek a Tisza Pártba.

Magyar Péter az akkugyárakkal kapcsolatban azt ígérte, a Tisza-kormány alatt a dolgozók egészsége, a helyiek biztonsága és a környezet védelme lesz az első. Bejelentette, kötelezővé teszik a teljeskörű független és nyilvános méréseket. A gyárak belső mérési adatai nem lehetnek majd üzleti titkok. Arról is beszélt, ahol súlyos kockázat merül fel, a hatóság azonnal intézkedni fog, és ha kell, a hibák kijavításáig felfüggeszti a működést. A helyi közösségek, az önkormányzatok pedig beleszólást kapnak a folyamatokba. Hangsúlyozta, az új kormány idején a környezetvédelmi engedély szigorú, igazságos, szakmai és átlátható lesz.

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Címkék