Miért fizet 200-250 milliót Debrecen a saját lakhatási programjáért, ha ingyen kaphatna 1,5 milliárdot pályázatokból? – Választ követel a Szikra

A debreceni városvezetésnek lehetősége van 1,5 milliárd forintnyi összeghez hozzáférni, melyet a lakhatási válság enyhítésére fordíthatnának, úgy látják a debreceni Szikra Mozgalomban, ezt a városvezetés saját maga által készített pályázati dokumentációi is alátámasztják. Mégis 200-250 millió forintot költenek saját büdzséjükből a szinte hatástalan Főnix Lakásprogramra – gyanújuk szerint szándékosan –, mert így jobban járnak a magas ingatlanárakon nyerészkedő befektetők. Nyílt levélben szólítják fel Debrecen polgármesterét, hogy valósítsa meg a lakosságnak is kedvezőbb programot.

Most már hivatalosan is Debrecenben a legsúlyosabb a lakhatási válság az országban – ezzel az állítással indította a debreceni Szikra Mozgalom péntek (december 6.) reggeli sajtótájékoztatóját Dombi Mihály, a szervezet helyi elnöke –, a KSH és MNB adatai szerint is itt a legmagasabbak a lakásárak a jövedelmekhez képest. A város kiemelkedik a megyeszékhelyek közül, de még a fővárosban is jobb a helyzet, mint Debrecenben. A Szikra üdvözölte, hogy a városvezetés ezt felismerve bejelentette: igazságosabbá kívánják tenni Debrecen lakhatási programját. Azonban úgy vélik, kihasználatlan források állnak a város rendelkezésére – erre akarták felhívni a városvezetés és az önkormányzati sajtóként használt médiumok (Dehir, DTV, Rádió 1) figyelmét is, ezen cél érdekében az eseményt a városházi orgánumokat tömörítő Médiacentrum Debrecen székháza előtt tartották, de az említett sajtótermékek képviselői ennek ellenére sem jelentek meg.

Dombi Mihály a debreceni önkormányzati médiacentrum épülete előtt – Fotó: Papp Dávid

Minden lehetőség adott a program megvalósítására – ez áll a pályázati dokumentációkban

A lakhatást javító programok finanszírozási lehetőségeiről egy Debrecen TOP Plusz Városfejlesztési Programterve 2021-2027 című dokumentumból lehet többet megtudni. Dombi Mihály elmondta, az itt leírt városfejlesztési programterveket már 2023. november 13-án elfogadta a debreceni közgyűlés. A Szikra helyi elnöke állítja, a programban olyat tervek szerepelnek, amelyek megvalósítására már most elegendő kapacitással rendelkezik a város, ha ezeket megpályáznák, biztosan nyernének. Ezt a dokumentum 22. oldalán található szöveg is alátámasztja:

A TOP Pluszban Debrecen MJV számára rendelkezésre álló források mennyisége gyakorlatilag megegyezik a 2014-20-as programozási ciklusban a TOP-ból elkülönített forráskerethez, azonban a tervezett pályázatok darabszáma a korábbinak csupán kb. 70%-a. Tekintve, hogy a végrehajtásban operatív szinten közreműködő Polgármesteri Hivatal, illetve egyéb szervezetek kapacitásai mind mennyiségileg, mind minőségileg elegendőek voltak a hasonló mértékű forráskeret magasabb darabszámú projektportfoliójának megvalósítására, így a 2021-27-es időszakban sem várhatóak kapacitás problémák a megvalósítás során.

Az ugyanezen dokumentum 13. oldalán található táblázat szerint pedig közel másfél milliárd forintot (1 430 000 000) nyerhetnének a pályázaton, melyet lakhatási program kialakítására és megvalósítására fordíthatnának.

Szinte csak le kéne hajolni a pénzért

Dombi Mihály szerint a kérdés adja magát. Ezen tények ismeretében, miért nem él Debrecen városvezetése a lehetőséggel? „Miért finanszírozza a város saját forrásaiból, városi költségvetésből a Főnix Lakásprogramot 200-250 millió forint értékben ahelyett, hogy »lehajolna« egy olyan európai uniós pályázatért, ami másfél milliárd forintot is adhat?” A Szikra helyi elnöke szerint ráadásul a városnak még önrészt sem kéne ráfordítania a megvalósításra, a dokumentumban szereplő pályázatok nagy része ugyanis 100 százalékos intenzitású, tehát a projekt teljes mértékben az igényelt támogatásból valósítható meg.

A Szikra szerint azért nem ennek a pályázatnak a benyújtását választották, mert annak követelménye, hogy a programmal elért eredményeket dokumntálják: a hátrányos helyzetű személyek számát, a javítás által érintett települések számát, a szolgáltatáshoz való hozzáférést rögzíteni és igazolni kellene. Hozzátette, ezzel ellentétben a Főnix Lakásprogram ezek egyikét sem tudja igazolható módon elérni. Kiemelte, a jelenleg futó programnak nincs árhatása, attól nem lesznek olcsóbbak a lakások. Dombi Mihály szerint a kérdésre válasz lehet, hogy szándékosan működtetnek olyan programot, amely nem képes csökkenteni a lakások árát, mert így befektetők nyerészkedhetnek az ingatlanok drágulásán.

Már meg sem tervezték, hogyan bővítenék a kollégiumi férőhelyeket

Külön érdekességként emelte ki, hogy a stratégai tervben célként szerepelt kollégiumi férőhelyek teremtése, de projektet már nem is terveztek a megvalósításra. A Szikra helyi elnöke szerint ez is azt bizonyítja, hogy Debrecen városvezetése valójában nem szeretné enyhíteni a válságot. Nem szándékoznak bővíteni a kollégiumi férőhelyeket, pedig ez jelentősen csökkentené a bérlakások iránti igényt, hiszen a szeptemberben az egyetemre érkező elsős hallgatók rendszeresen keresleti robbanást eredményeznek a város ingatlanpiacán.

Dombi Mihály úgy véli, a kollégiumok mellőzése és a másfél milliárdos „ingyen pénz” helyett 200-250 millió forint saját pénz elköltése azt bizonyítja, hogy a városvezetés csupán a befektetők érdekeit próbálja kiszolgálni.

Követelik a kedvezőbb program megvalósítását – ingyen elvállalnák, hogy segítenek a pályázat kidolgozásában

A debreceni Szikra követeli, hogy Papp László (Fidesz), Debrecen polgármestere haladéktalanul gondoskodjon a pályázat kialakításáról és benyújtásáról. Továbbra is fenntartva az ártatlanság vélelmét, felajánlották, hogy amennyiben Debrecen városvezetése – állításuk ellenére – mégis kapacitáshiánnyal küszködik, úgy saját szakértelmükkel is hajlandók hozzájárulni, hogy még kellő időben megvalósulhasson a projekt. Dombi Mihály 100 órányi közmunka formájában ajánlott segítséget. A pályázat benyújtásának határideje 2024 harmadik negyedéve volt, így igyekezniük kell a folyamatokkal.

A sajtó megjelent munkatársai több kérdést is intéztek a Szikra helyi elnökéhez. A Debreceni Nap munkatársa először arról kérdezett, hogy mi a Szikra véleménye a Váci Mihály Kollégium és a Móricz Zsigmond Középiskolai Kollégium bezárásáról.

A debreceni Váci-kollégium volt – 2022 augusztusa – Fotó: Koppányi Szabolcs

Dombi Mihály elmondta, hogy egyáltalán nem értenek egyet a kollégiumi férőhelyek csökkentésével, még akkor sem, ha a kollégiumok műszaki állapota nem volt megfelelő. Úgy véli, a mai technológia nagyon sokféle különböző felújítást tesz lehetővé. Másrészt biztosítani kellett volna új férőhelyeket a megszűntek helyett. Harmadrészt pedig úgy vélik, nem azért adták el az épületeket, hogy azok más célt szolgálhassanak, hanem azért, hogy járadékvadász ingatlanspekulánsok kereshessenek rajtuk. Dombi elmondta, az eladási tranzakciók során 200-400 milliós összegek mozogtak, melyeket már akkor elkönyvelhettek a tulajdonosok. Ezeknek a telkeknek az ára azóta többszörösére emelkedett, az egyiken (Egyetem sugárúti) jelenleg látható, hogy beruházás zajlik, de a másik (Apafi utcai) telek üresen áll. „Ezen senki nem nyer, a városnak ez nem jó, csak annak, aki birtokolja a telket” – fogalmazott.

Aziránt is érdeklődtek, hogy a Szikra hol gondolná megfelelőnek új kollégiumok létesítését.

Erre Dombi azzal válaszolt, hogy ez egy szakmai kérdés. Annyiban egyetért a városvezetéssel, hogy a mai kollégiumi igények nem első sorban tömegszállásokra vonatkoznak, hanem inkább apartman jellegű férőhelyeket szeretnének a diákok. Ezek biztosítására a város meglévő ingatlanvagyonát használná fel. „Nem kell, hogy több ezer diák lakjon együtt.” Úgy véli, hogy a Simonffy utcán lévő, védelem alatt álló épület, ahol tavaly karácsonyfát állítottak, megfelelő lenne erre a célra. Elmondta, az épület évek óta gazdátlanul áll, pedig építészetileg a város büszkesége lehetne. „Vegye meg a város, újítsa fel, alakítson kisebb lakóegységeket!” – mondta.

A Debreciner arra volt kíváncsi, hogy keresnek-e, találnak-e szövetségeseket, partnereket, akik segítenének a lakhatási kérdések megoldásában akár a civil szférában vagy a közéletben.

Dombi Mihály azt válaszolta: a támogatóik azt várják tőlük, hogy nyomást gyakoroljanak a döntéshozókra. Úgy véli, a közgyűlésben lévő szereplők nem tudnak, nem akarnak érdemben előre lépni. Úgy látja, a civil szférában pedig nem aktívak a szereplők: egyfajta apátia uralkodik. Hozzátette, a lakáspiac nagyon összetett, a jövőben azzal szeretnének foglalkozni, hogy az átlagember is megérthesse, miért fontos az, mennyire megszenvedi a pénztárcájuk, ha például egy közgyűlési döntés nyomán egy véderdőt átminősítenek kiosztható telekre. Ez egy nagyon nehéz összefüggéshalmaz, ami nem triviális, így a politikai munkának egy olyan részét képezi, ahol magyarázni kell, hogy a lakosok kiadásainak jelentős része lakhatásra megy el.

Azt is megkérdeztük, hogy hol lesznek elérhetők ezek a magyarázatok.

Dombi Mihály elmondta, mind online, mind offline felületeken próbálnak kapcsolódni az emberekhez. Elsősorban a saját Facebook-oldalát nevezte meg, mint információforrást. Ezen kívül a mai sajtótájékoztató anyagából nyílt levelet készítenek, melyet online lehet támogató aláírásokkal támogatni. Az elkövetkező hetekben jótékonysági akciókat szerveznek majd, kabátokat osztanak rászorulóknak, többek között itt nyílik majd alkalom személyesen találkozni velük.

A Debreciner Főnix Lakásprogramról szóló átfogó anyagát itt olvashatják. A lakhatással kapcsolatos anyagaink itt érhetők el.

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

További olvasnivalók...