A kormány intézkedései csak a budapesti lakhatással foglalkoznak, de az adatok alapján sokkal rosszabb a debreceni lakások megfizethetősége. Az újságnak nyilatkozó szakértők jövőre további emelkedést várnak.
Debrecenben évek óta rosszabb a helyzet, mégis a fővárosi lakhatás miatt aggódik a kormány – G7
„A lakhatás megfizethetőségével kapcsolatos intézkedésekben nem csak az az újszerű, hogy a kormány ezzel a témával eddig egyáltalán nem foglalkozott, hanem az is, hogy mindezt úgy teszi, hogy közben a fővárosi vezetést támadja, és úgy csinál, mintha ez a probléma csak Budapestet érintené” – írja a G7.
A kormány az utóbbi időszakban elkezdett foglalkozni a budapesti lakhatás megfizethetőségével, több programot indítanak, amelyek kezelhetik a lakhatási válságot. Az intézkedések csak Budapestre vonatkoznak annak ellenére, hogy 2014 és 2024 között összesen csak három évben volt rosszabb a budapesti lakásár/jövedelem-mutató, mint a debreceni.
„2025-től két évig nem lehetne új Airbnb-jellegű szállást létrehozni Budapesten, emellett pedig a magánszálláshelyek után fizetendő éves átalányadót Budapesten a négyszeresére emelik. Hozzányúlnának a lakásbérlés díjaihoz és szabályozásához is, de erről a részletek még nem derültek ki, illetve felpörgetnék a kollégiumi férőhelyek bővítését” – részletezik a cikkben.
A G7 arról is ír, hogy a Habitat for Humanity nemrég nyilvánosságra került jelentése szerint nem egyszeri, hanem rendszerszintű intézkedésekre lenne szükség. A G7-nek nyilatkozó ingatlanpiaci szakértők szerint akár 10-20 százalékos éremelkedés is lehet jövőre, a bérnövekedés viszont több előrejelzés szerint pusztán 7-8 százalékra tehető.
További részletek a G7 cikkében olvashatók.