Ki tudja megfizetni a debreceni albérleteket?

Ha utánaszámolunk és megyeszékhelyenként összevetjük az átlag albérletárak és a bruttó átlagkereset arányát, az magasan Debrecenben a legrosszabb: a bruttó fizetések 34,5%-át emészti fel a lakbér kifizetése.

NT

Nemrégiben jelent meg a KSH és az ingatlan.com közös, augusztusra vonatkozó lakbérindexe, mely rámutatott Debrecen és környékének egyik legnagyobb problémájára: egy év alatt több mint 20%-kal emelkedtek és az egekbe szöktek a kiadó ingatlanok havi bérleti díjai.

2024 augusztusában már átlagosan 230 ezer forintba került egy debreceni lakás bérlése, ami csupán 20 ezer forinttal marad el a fővárosi átlagártól (250 ezer). A harmadik legdrágább város ebben a tekintetben Székesfehérvár, de itt még a 200 ezer forintos határt sem éri el az átlag. Az árak szeptember elejére várhatóan tovább emelkednek, hiszen a Debreceni Egyetemre érkező elsős hallgatók újabb keresleti robbanást eredményeznek.

ingatlan.com

Az ingatlan- és albérletárak berobbanásához nagyban hozzájárul a debreceni BMW- és CATL-gyárak városba érkezése is. Ahogy arról a hvg.hu is beszámolt múlt hónapban, az ezekhez a cégekhez érkező megannyi új dolgozó már most gondokat okoz a lakáspiacon, de ha elindul a gyárak tényleges működése, a rengeteg ideérkező munkás újabb szintre emelheti a piaci versenyt, így ismételten árrobbanás, majd lakáshiány jelenhet meg Debrecenben és környékén.

A brutális áremelkedés mellett érdemes megnézni a fizetések alakulását is: a KSH legfrissebb adatai szerint a Debreceni járásban 667,8 ezer forint a bruttó átlagkereset, nettóba átszámítva nagyjából 447 ezer forint. Ez azt jelenti, hogy egy debreceni fizetésnek több mint fele a bérleti díjra mehet el, a lakhatás egyéb költségeit – rezsi, közös költség – nem is számítva.

Ha utánaszámolunk és megyeszékhelyenként összevetjük az átlag albérletárak és a bruttó átlagkereset arányát, az magasan Debrecenben a legrosszabb: a bruttó fizetések 34,5%-át emészti fel a lakbér kifizetése. Ez még Budapestet is lekörözi, hiszen ott ez az arány „csak” 30,3%. A 30%-os küszöböt egyetlen másik megyeszékhely sem éri el, a harmadik legrosszabb arány Székesfehérvárott figyelhető meg, ott a bruttó kereset 28,5%-át viszik el az albérleti költségek. A legjobb helyzet ezen a téren Miskolcon, Szolnokon és Szekszárdon figyelhető meg, ezekben a városokban ugyanis ez az arány csupán 18-19% között mozog.

A debreceni lakhatási válság így már kiemelkedik az országos átlagból, arányaiban véve itt a legnehezebb megfizetni egy kiadó lakást. A helyzet pedig a korábban már említett betelepülő gyárak és az általuk idevonzott dolgozók tömege miatt várhatóan tovább súlyosbodik az elkövetkező időszakban.

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!