Február 16-án kihirdette a Fidesz a párt országos listáját az április 12-i országgyűlési választásokra. A névsort nem meglepő módon Orbán Viktor miniszterelnök vezeti, őt Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, a KDNP elnöke, őt pedig Kövér László házelnök követi. A negyedik helyen Gál Kinga európai parlamenti képviselő, az ötödik helyen pedig Szentkirályi Alexandra, a Fidesz fővárosi elnöke szerepel.
A Hajdú-Bihar megyei vonatkozású jelöltek az alábbi sorrendben szerepelnek:
7. Kósa Lajos
55. Tiba István
56. Tasó László
61. Halász János
62. Pósán László
71. Bodó Sándor
91. Vitányi István
A 93 névből álló listán Barcsa Lajos (Hajdú-Bihar megyei 1-es választókerület), Széles Diána (2-es választókerület) és Antal Szabolcs (3-as választókerület) egyáltalán nem szerepelnek.
Mindez azt jelenti, hogy biztosan bejutó helyet a jelenleg regnáló országgyűlési képviselők közül egyedül Kósa Lajos kapott, a mostani indulók közül pedig csak Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke. A debreceni központú választókerületekben induló Barcsának, Szélesnek és Antalnak, továbbá a hajdúszoboszlói központú választókerületben újrázni próbáló Bodó Sándornak és a berettyóújfalui központúban ismételni igyekvő Vitányinak nyernie kell egyéniben, ha ott akarnak lenni a következő Országgyűlésben.

Forrás: Facebook
Összesen 93 listás mandátumot osztanak ki. Mióta a Fidesz által módosított szabályok szerint történik a választás, 48 volt a maximális mandátumszám, amelyet egy párt listán szerzett. Ez 2022-ben történt, és a Fidesz volt ez a párt. Ehhez az is kellett, hogy elsöprő győzelmet arassanak. Listán a szavazatok 54,13 százalékát söpörték be.
Ebből az következik, hogy Tiba István, Tasó László, Halász János és Pósán László is bejutásra esélytelen helyet kaptak. Amennyiben valami rendkívüli változás nem történik, közülük április után senki sem lesz ott a parlamentben.

Forrás: Facebook.com












