„Ne büntessék, hanem segítsék a gyalogosokat a Nagyállomásnál!” címmel két hete jelentettük meg a debreceni Szikra sajtóközleményét. A Forgács Attila aláírásával ma érkezett újabb közleményt szó szerint közöljük:
Két héttel ezelőtt fordultunk a nyilvánossághoz a debreceni Nagyállomásnál kialakult, gyalogosokat és kerekesszékeseket büntető áldatlan állapotok miatt. A független sajtó beszámolt a problémáról, a helyzet a terepen azóta sem változott. Hogy megmutassuk a döntéshozóknak a nyers valóságot, videóra vettük, mit is jelent a gyakorlatban ez a lezárás a legkiszolgáltatottabbak számára.
A felvételen – és a rajta pörgő stopperórán – egyértelműen látszik, hogy pünkösdhétfőn a hosszú hétvége alatt kereken 10 percbe telik babakocsival megkerülni a lezárt zebrát. A gyorsított felvételeken is tisztán látszik az a fizikai akadálypálya, amire a város kényszeríti a lakosait. Ha egy csendes napon ekkora a kerülő, bele sem merünk gondolni, mi történik itt a hétköznapi csúcsforgalomban.
Hárítás és mély csend a hatóságok reakciója
Az elmúlt két hét mérlege kiábrándító. Miközben a helyi médiában a gyalogosok szankcionálása és büntetése jelenik meg fő narratívaként, a felelősök mossák kezeiket:
● A Magyar Közút hivatalos válaszában érdemi megoldás helyett, azaz technikai okok miatt nem valósítható meg és erre hivatkozva elhárította a felelősséget.
● A debreceni városvezetés és a DKV részéről pedig beszédes, teljes némaság a válasz a megkeresésünkre.
Úgy tűnik, a döntéshozók számára egy 6 sávos főúton az autós- és teherforgalom zavartalansága mindent felülír, az alapvető mobilitáshoz való jog pedig eltörpül.
Követeléseink változatlanok
Mi továbbra sem csupán kritizálunk, hanem azonnali, konkrét és minimális költséggel járó megoldásokat követelünk a városvezetéstől és a Magyar Közúttól. Elég a kizárólag autóközpontú várostervezésből, adjanak valós alternatívát a debrecenieknek:
1. Biztosítsanak ideiglenes zebrát az építkezés teljes ideje alatt!
2. Hozzák létre a „Mobilitási hidat”! Tegyék ingyenessé a villamosközlekedést egy megálló erejéig a Nagyállomás és a Vásáry István utcáig, hogy a kerekesszékkel közlekedők, az idősek és a babakocsis szülők biztonságosan átjuthassanak a lezárt szakaszon.












