Papp László korábban még arról beszélt, ők is abban érdekeltek, hogy fennmaradjon a lakossággal folytatott párbeszéd. Egy határozati javaslat szerint a polgármester mostantól betelepülési szerződést köthet a cégekkel.
Bevezetik a köz nélküli közmeghallgatást a debreceni közgyűlésen is
Február 27-én délelőtt 9 órától, a Régi Városházán tartják az év talán legfontosabb közgyűlését Debrecenben, a képviselők most fognak ugyanis szavazni a város 2025-ös költségvetéséről. A testület azonban más ügyekről is dönt. Ilyen például, hogy Papp László (Fidesz) polgármester előterjesztésére megalkotnák az önkormányzat új szervezeti és működési szabályzatát (SZMSZ).
Az egyik legfontosabb újításként a városvezetés a szabályzatba foglalná a „köz nélküli” közmeghallgatások lehetőségét. Magyarországon minden önkormányzatnak évente legalább egy alkalommal kötelező közmeghallgatást tartania. Egy 2023-ban – az Ukrajnában zajló háború ürügyén bevezetett veszélyhelyzetre hivatkozva – kihirdetett kormányrendelet lehetővé teszi, hogy az ipari beruházások engedélyezési eljárásai során tartott közmeghallgatásokhoz hasonlóan az ilyen önkormányzati alkalmakat is kizárólag online tartsák meg anélkül, hogy lehetőséget biztosítanának az érintettek személyes megjelenésére.

Debrecenben 2024-ben mégis beengedték a város ügyei iránt érdeklődő lakosságot a közgyűléssel egybekötött, a tűzoltóság éves beszámolójának tárgyalásával összevont közmeghallgatásra. Az eseményt persze az elmúlt évek debreceni hagyományait folytatva tavaly augusztusban is munkaidőben tartották, azt a jogszabály által kötelezően előírt felületeken túl sehol sem hirdették, és a hivatalos felületeken is mindössze néhány nappal előre értesítették a lakosságot.
Már nem akarnak párbeszédet?
Papp László ezt a tavalyi, személyes közmeghallgatást még eredményes párbeszédként értékelte, és az ezzel kapcsolatban közzétett közösségi médiás bejegyzése alapján arra lehetett következtetni, hogy ezen az évi egy alkalmon továbbra is biztosítani fogják a lakosság személyes megjelenését. „Köszönöm a részvételt! Abban vagyunk érdekeltek, hogy ez a párbeszéd a jövőben is fennmaradjon!” – írta.

Ehhez képest írná most bele a városvezetés az új SZMSZ-be, hogy „A közmeghallgatás megtartható a) személyes megjelenéssel vagy b) a www.debrecen.hu honlapon való közzététel útján”.
Az ügy kapcsán érdemes megjegyezni, hogy amikor októberben megszólaltattuk a polgármestert, már amellett érvelt, hogy az online közmeghallgatás megfelelőbb lehet a személyes jelenléttel zajló eseményhez képest, mert utóbbinál a terem mérete bekorlátozhatja a jelenlévők számát, ráadásul egy kormányhivatal által szervezett közmeghallgatáson tettlegességig fajultak az indulatok. Megjegyezte ugyanakkor, hogy neki mindkét forma megfelelő.

Betelepülési szerződést köthet a polgármester a cégekkel
Az új SZMSZ mellett ugyanebben az előterjesztésben tesz javaslatot a polgármester bizonyos önkormányzati közgyűlési hatáskörök átruházására. Így többek között március 1-től Papp László megkapná azt a hatáskört, amely által a Debrecenbe betelepülő vállalkozásokkal az államháztartási gazdálkodás szabályai szerinti kötelezettségvállalást nem tartalmazó, így különösen a tudományos és innovációs, a technológiai, az ipari és a logisztikai parkokról szóló kormányrendeletben foglalt betelepülési szerződést köthet meg.
Az egyik határozati javaslat szerint a továbbiakban bizottsági véleményezést követően a polgármester döntene a művészeti alkotásnak nem minősülő emléktáblák, emlékoszlopok közterületen, önkormányzati épületen való elhelyezéséről, megjelenési formájáról, feliratáról, áthelyezéséről, valamint eltávolításáról is.
A csütörtöki közgyűlésen összesen az előzetes tervek szerint 20 napirendi pontot tárgyalnak, mindegyiket nyilvánosan, ezért ezeken bármely magyar állampolgár részt vehet. A későbbiekben újabb cikkben ismertetjük a fontosabb előterjesztéseket, valamint csütörtökön részletesen beszámolunk a közgyűlésen történtekről is.