Idén januárban Debrecen fideszes vezetésének két közmeghallgatáson is kellemetlen órákat kellett átélnie. Egy új kormányrendelet után emiatt már nem kell aggódniuk.
Nem kérnek a lakosokból? – Mostantól az érintettek személyes jelenléte nélkül is tarthatnak közmeghallgatásokat
Ha fontosnak tartod, hogy a Debreciner folytathassa a munkáját, akkor támogasd! Rajtad múlik!
Április 27-én éjjel jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányrendelet, amely az Ukrajnában zajló háborúra hivatkozva érvényben tartott veszélyhelyzet ideje alatt lehetővé teszi, hogy különböző társadalmi egyeztetésre szolgáló fórumokat az érintettek személyes jelenléte nélkül is megtarthassanak.
A rendelet értelmében mostantól a helyi lakosság és szervezetek személyes megjelenése nélkül is megtartható az évente legalább egyszer minden önkormányzat számára törvény által előírt közmeghallgatás. Ezt egyébként Debrecenben már 2022-ben és idén, április 27-én is így rendezték meg, mivel a lakosok jellemzően nem értesültek a munkaidőben tartott eseményről.
Ugyanígy rendelkezik a kormány intézkedése a közigazgatási hatósági eljárásban alkalmazott közmeghallgatásokkal kapcsolatban – ilyen volt például a kínai CATL akkumulátorgyárával kapcsolatban megtartott katasztrófavédelmi és környezetvédelmi közmeghallgatás is.
A rendelet a településfejlesztési és településrendezési dokumentumok, valamint a településképi követelmények ügyében is lehetővé teszi a társadalmi egyeztetések elektronikus formában történő lefolytatását.
A társasházi közgyűléseken sem lesz szükség mostantól személyes jelenlétre, ugyanis a lakók „elektronikus hírközlő eszközök” igénybevételével gyakorolhatják a jogaikat.
Sok volt a hazaárulózás?
Az új kormányrendelet eredményeképp a debreceni vezetés könnyedén elkerülheti az olyan szituációkat, mint amelyek a két januári, akkumulátorgyárral kapcsolatos közmeghallgatáson történtek. Már az önkormányzat által szervezett katasztrófavédelmi közmeghallgatás is a beruházást ellenző, felháborodott lakosok sokasága miatt volt emlékezetes, a kormányhivatal által tartott környezetvédelmi közmeghallgatás hangulata pedig sokáig inkább emlékeztetett egy tüntetésre, az egyeztetés egy pontján több százan követelték Papp László (Fidesz) polgármester lemondását, a kormányhivatal vezetőit pedig hazaárulóknak nevezték.