Önkéntesség a kórházban hagyott csecsemőkért: a Dunántúlon már működik, Debrecenben még nem kezdődött el a program

Egy debreceni önkéntesjelölt pozitív visszajelzést kapott a kórháztól, Hajdú-Biharban még kevesen végezték el a szükséges képzést.

Néhány hete derítettük ki, mennyi kórházban hagyott csecsemő van a hajdú-bihari kórházakban. Kérdéseinkre, közérdekű adatigényléseinkre a klinikák vezetősége elsőként azt válaszolta, az intézményeikben nincs „otthagyott csecsemő”, erről beszámoló cikkünket követően újra elküldtük az adatigénylést, ekkor pontosítást kértek, majd válaszoltak a kérdéseinkre. A Debreceni Egyetem fenntartásában működő három intézményben a válaszukkor összesen huszonöt gyermek volt, ebből tizenegy a Nagyerdei Campuson, öt gyermek a Kenézyben, kilenc Berettyóújfaluban.

A kórházban maradt gyermekek gondozása nehézséget jelent az egyébként is leterhelt egészségügyi rendszernek. Az eddigi sajtóhírek szerint az ilyen helyzetben lévő gyerekekkel a kórházi dolgozók foglalkoznak: az épp ráérő orvos, rezidens vagy nővér. Vannak olyan gyermekek, akik valamilyen betegség miatt maradnak a kórházban, de sokak egészségesek, s a jellemzően hosszú örökbefogadási folyamat vagy gyámhatósági vizsgálatok miatt maradnak az egészségügyi intézményekben. A 2024 őszén nagy nyilvánosságot kapott téma nem új, a pécsi Nevetnikék Alapítvány már közel húsz éve foglalkozik a kórházakban hagyott csecsemőkkel. A Debrecinerérdeklődésére válaszolták: az, hogy kiderült, mennyire sok ilyen gyermek van, a az alapítványi munkájukban nem hozott változást, de több önkéntes jelentkezett emiatt hozzájuk az utóbbi időben.

Nevetnikék Alapítvány
Nevetnikék Alapítvány

A Nevetnikék Alapítvány nem csak csecsemőkkel foglalkozik. Több programot vezetnek kórházi segítséggel, önkénteskedéssel kapcsolatban. A kérdéseinkre Kőműves Glória, az alapítvány kuratóriumi elnöke válaszolt. Elmondta, jelenleg 88 csecsemőkkel foglalkozó önkéntesük van Pécsen és Kaposváron, a működésük során megközelítőleg 500-an végezték el az erről szóló képzésüket.

„A Pécsi Gyermekklinikán 2008 óta működik az önkéntes program, a 17 év alatt változtak a feltételek, a szabályok (oltás, GDPR stb), melyeket egy keretmegállapodásban rögzítettünk, és ezekhez alkalmazkodunk. Kaposváron 2018-ban indult el (a járványidőszak alatt szünetelt), és további három régiós kórházzal tárgyalunk jelenleg is a kórházlátogató program beindításáról” – válaszolta a Nevetnikék vezetője.

Nevetnikék Alapítvány
Nevetnikék Alapítvány

Az önkéntesképzés célja, hogy felkészítse a résztvevőket arra az érzékeny és felelősségteljes feladatra, amit a kórházban lévő legkisebbekkel való foglalkozás jelent. A program során a jelentkezők elméleti és gyakorlati tudást szereznek arról, hogyan tudnak érzelmi jelenléttel és biztonságot adó gondoskodással segíteni a csecsemők testi-lelki jóllétének támogatásában. A képzés során a résztvevők elsajátítják a kórházi szabályokat, orvosi és pszichológiai alapismereteket szereznek – beleértve a hospitalizáció és kötődés témáit –, valamint a csecsemőgondozás és a kórházi foglalkozások gyakorlati menetét hospitalizált csecsemők esetében.

„Az önkéntesek toborzásáért, alkalmassági szűréséért, felkészítéséért és koordinálásáért alapítványunk vállal felelősséget. A kórházi osztályok biztosítják a foglalkozáshoz szükséges minimum eszközök tárolásának helyszínét, az önkéntesek munkájához szükséges információk átadását és a hozzáférést a gyermekekhez (a foglalkozások a gyerek állapotától függően a játszószobában vagy a kórteremben történnek). A covid járványidőszakot leszámítva nem volt korlátozás az önkéntesek munkájában” – válaszolta Kőműves Glória arra a kérdésünkre, milyen a kórházak és önkéntesek közötti kapcsolat.

Nevetnikék Alapítvány
Nevetnikék Alapítvány

A Gyermekgyógyászati Klinika pozitívan fogadta a megkeresést

A Nevetnikék vezetője úgy tudja, Debrecenben is voltak kezdeményezések, hogy szervezetten járhassanak önkéntesek a kórházban hagyott csecsemőkhöz, de egyelőre még nem tudtak hivatalosan elindulni. Az alapítvány képzésén viszont többen vettek részt Hajdú-Biharból, akik az ismeretek megszerzése után szerették volna elkezdeni az önkénteskedést a megye egészségügyi intézményeiben. Az egyik önkéntesjelölt beszámolt a Debrecinernek eddigi tapasztalatairól.

A képzés elvégzése után elsőként informálisan kereste meg a kórházat, ekkor negatív választ kapott, de úgy döntött, hivatalos úton is megkeresi a Klinikai Központot. Dr. Szabó Tamáshoz, a Gyermekgyógyászati Klinika vezetőjéhez fordult, aki pozitívan reagált az érdeklődésére, jelezve, hogy továbbítja a kollégáinak a kérést, majd visszajelzést ígért arról, milyen módon működhet az önkéntesség Debrecenben. A fejlemények ismeretében a későbbiekben erről is beszámolunk majd.

A Klinikai Központ elnökétől még nincs válasz

Az önkénteskedésről kérdéseket tettünk fel a Debreceni Egyetem Klinikai Központ elnökének, Dr. Szabó Zoltánnak, aki korábban a csecsemők számát illetően válaszolt a megkeresésünkre. Cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ, amint ez megtörténik, cikkünket frissítjük.

A Nevetnikék az egész országból folyamatosan várja az önkénteseket, a jelentkezési ív itt elérhető.  

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

További olvasnivalók...