A környező megyékben magas a kórházban hagyott csecsemők száma, Borsod-Abaúj-Zemplénben külön otthont is létrehoztak a gyerekeknek.
Hajdú-Biharban a legtöbb kórházban hagyott csecsemő a Nagyerdei Campuson van – Ismét válaszolt a Debreceni Egyetem
Ősszel bejárta az országot a hír, hogy 280-300 olyan csecsemő van a különböző hazai korházakban, akiket születésük után valamilyen okból nem tudnak hazavinni. A Népszava kérdésére a Belügyminisztérium adott tájékoztatást, szerintük a csecsemők általában „három hét és tizenkét hónap” közötti időt töltenek el kórházi körülmények között.
Az ilyen helyzetben lévő gyerekekkel leginkább a nővérek törődnek, de a témával foglalkozó szervezetek és egészségügyi dolgozók beszámolói szerint számosan besegítenek a szabadidejükben, mert az „anyátlan” gyermekek – magas számuk okán – nagyon megterhelik a rendszert. 2023-ban a Gyermekjogi Civil Koalíció még azt állította, az ilyen helyzetben lévő gyermekek száma 50-100 között van. Az egri kórházban a Belügyminisztérium tájékoztatása szerint 12 ilyen csecsemő él, a miskolci kórházban 2024 májusában harminc gyermeket gondoztak, itt a kórházi osztály tehermentesítésére egy, a csecsemőosztályhoz tartozó átmeneti otthont is létrehoztak a gyerekeknek.

Hajdú-Bihar megyében három egészségügyi intézmény tartozik a Debreceni Egyetemhez, csak ezekben a kórházakban van szülészet. A Debreciner 2025 januárjában a Debreceni Egyetem sajtóosztályának küldött levélben érdeklődött a témában, válasz hiányában február elején ismét elküldtük a kérdéseinket. Miután erre sem érkezett válasz, február 26-án közérdekű adatigénylést nyújtottunk be, amire március 5-én kaptunk választ. Kérdéseinket februárban a Belügyminisztériumhoz is eljuttattunk, innen azt a választ kaptuk, hogy nem ők az adatkezelők.
Februári adatkérésünkre azt a választ kaptuk, hogy a Debreceni Egyetem egészségügyi intézményenek szülészetein nincs „otthagyott csecsemő”.
A Debreceni Egyetem korábbi válaszával megjelent cikkünk után módosított kérdésekkel újra közérdekű adatigénylést nyújtottunk be, ezt követően április elején a Debreceni Egyetem részéről kerestek minket telefonon, javasolva olyan pontosításokat, amelyek után megválaszolná az intézmény a kérdést. A megismételt adatkérésünket április 7-én nyújtottuk be, ezt követően a Debreceni Egyetem április 10-én elküldte a korábbinál bővebb válaszait a Debrecinernek.
Az intézmény pontosítási kéréséből kiderült, a gyermekek sokszor egyik osztályról a másikra kerülnek, így korábbi adatkérésünknél nem volt megfelelő, hogy egy konkrét kórházi osztályról kérdeztünk.
Berettyóújfaluban kilenc, Debrecenben összesen tizenhat
A berettyóújfalui Debreceni Egyetem Klinikai Központ Gróf Tisza István Campus illetékes szervezeti egységeiben összesen jelenleg 9 gyermek van, akiket a születésük után valamilyen okból a kórházból nem tudtak hazavinni a szüleik. A Debreceni Egyetem szerint az ilyen helyzetben lévő gyermekek átlagosan 3-4 hónapot töltenek a berettyóújfalui kórházban, a maximum korábban hét hónap volt.
A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Nagyerdei Campus illetékes szervezeti egységeiben összesen jelenleg 11 gyermek van, itt is átlagosan 3-4 hónapot töltenek, de itt állításuk szerint maximum 4-5 hónapig voltak az intézményben.
A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Kenézy Gyula Campus illetékes szervezeti egységeiben összesen jelenleg 5 gyermek van, az intézmény szerint itt is átlagosan 3-4 hónapot, maximum 5-6 hónapot töltenek a kórházban.