Az Egyesült Államok a céget a kínai hadsereggel való együttműködéssel gyanúsítja. Varga Zoltán országgyűlési képviselő szerint az üzem egész Magyarországra veszélyt jelent, a debreceniek védelmében pedig pártja bárkivel együttműködik, ha az demokratikus értékeket vall – akár a Tisza Párttal is. A CATL közleményben tagadja, hogy bármilyen katonai szerepvállalásuk lenne, és azt írják, az amerikai védelmi minisztérium minősítése nincs hatással a debreceni beruházásukra.
Veszélyes kínai hadi üzemnek tartja a CATL debreceni akkumulátorgyárát a DK
Az Amerikai Egyesült Államok védelmi minisztériuma január 6-án a Debrecenben akkumulátorgyárat építő CATL vállalatot is felvette azon kínai cégek listájára, amelyeket a kínai hadsereggel való együttműködéssel gyanúsítanak – írta meg a Reuters alapján a Portfolio. A történtekre reagálva január 8-án az épülő debreceni üzem előtt tartott sajtótájékoztatót Varga Zoltán, a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselője, aki hátborzongatónak nevezte az ügyet.
A politikus arról beszélt, eddig is tudni lehetett, hogy a gyár veszélyt jelent a debreceniek számára, de az USA kormánya szerinte most egyértelművé tette, hogy a CATL „egy kínai hadi üzem”, ami kockázatot jelent egész Magyarország számára. Varga szerint a kormány a kínai titkosszolgálatokat és hadigépezetet szabadította rá hazánkra. Papp László (Fidesz) debreceni polgármestertől és az USA szankciós listájára január 7-én fölvett Rogán Antal titkosszolgálatokért is felelős minisztertől azt kérdezte, mit kívánnak tenni a „kínai hadi gyár árnyékában” a magyar lakosok védelmében.
Ha az amerikaik mondják, akkor úgy van
Megkérdeztük Varga Zoltánt, miből következtet arra, hogy az akkumulátorgyár egy hadi üzem. A politikus azt felelte, azok a gyárak, amelyek a hadseregnek dolgoznak, egyértelműen hadi üzemeknek számítanak. Arra a kérdésünkre, hogy a DK szerint minden olyan cég, amely együttműködik egy ország hadseregével, hadi üzemnek számít-e, Varga azt válaszolta, a CATL debreceni gyára annak számít. „Ha az amerikai kormányzat azt mondja, hogy a CATL felkerül arra a listára, ahol a kínai hadi üzemeket tartják nyilván, akkor nem tehetünk mást, hogy mi is azt mondjuk, amit az amerikai kormányzat, hogy itt, mögöttünk egy olyan üzem épül, ami a kínai hadseregnek is beszállít” – fogalmazott. A képviselő szerint a kormánynak kötelessége lenne erről tájékoztatnia a lakosságot, másrészt megvédenie őket az üzem által jelentett veszélytől.
Kíváncsiak voltunk, a politikus felvette-e a CATL-lel a kapcsolatot annak érdekében, hogy megtudja, tényleg hadi üzem-e a Debrecenben épülő akkumulátorgyár. A képviselő a felvetésünkre úgy reagált, ezt még nem tette meg, és nem is biztos abban, hogy föl akarja venni a céggel a kapcsolatot. „Én nem vagyok kíváncsi a CATL propagandájára” – jelentette ki. A politikus elmondta, a kínaiak már próbáltak kapcsolatot teremteni az ellenzékkel, de szerinte nem velük kellett volna beszélniük, hanem a debreceni lakosokkal.
A Debreciner kérdésére Varga kifejtette, általában nem tartják elfogadhatatlannak, hogy egy cég együttműködjön egy ország hadseregével. Mint mondta, az az elfogadhatatlan, hogy a kormány ide telepít egy gyárat, amelyről semmit nem tudunk. „Nagy valószínűség szerint feltételezhetjük, hogy a kínai hadi gépezet egyik beszállítója, és mint ilyen, különös veszélyt jelenthet a magyar lakosokra” – magyarázta.
Akár a Tisza Párttal is együttműködnének a debreceniek védelmében
Arra a kérdésünkre, hogy milyen konkrét lépéseket tervez a DK az akkugyárral szemben, és kikkel működnének együtt a beruházás kontrollálása érdekében, Varga Zoltán azt felelte, ők egy ellenzéki párt, amely annyit tehet, hogy a nyilvánossághoz fordul és felhívja a közvélemény figyelmét a szerintük itt zajló „aljasságokra”. Azt is megkérdeztük, ha erre lenne szükség a debreceniek védelmében, elképzelhetőnek tartja-e akár a Tisza Párttal való együttműködést is az akkugyárakkal szemben. Varga azt válaszolta, bárkivel együtt tudnak működni, aki demokratikus értékeket vall és ezek mentén dolgozik. „Abban az esetben, ha a Tisza Párt demokratikus módon lép fel, teljesen természetesen együtt tudunk működni velük, mint ahogy minden egyes ellenzéki párttal együtt kívánunk működni” – fogalmazott, hozzátéve, álláspontjuk szerint csak demokratikus pártok sokszínű, nyitott közössége tudja jó irányba vinni az országot, és téves úton jár, ha valaki azt gondolja, ezt privilegizált módon, önmagában meg tudja valósítani.
Magyar Péter, a Tisza Párt elnökének erre vonatkozó újévi követelése után néhány nappal a DK az Országgyűlésben kezdeményezte az előrehozott országgyűlési választások megtartását. Mivel a DK Hajdú-Bihar megyében eddig csak három választókerületben ismertette a jelöltjeit (Varga Zoltán, Vaszkó Imre és Szörényi Károly személyében), megkérdeztük, ki indulna a színeikben a megye további három választókerületében. A képviselő annyit mondott, a kellő időben nyilvánosságra hozzák a személyüket. A jelenlegi mandátumát pártlistáról szerző Varga Zoltán az 1-es választókerületben indul majd, amelynek most Kósa Lajos az egyéni országgyűlési képviselője.
Végezetül azt is megkérdeztük, miért akadályozta meg idén ősszel a DK azt, hogy az Összefogás a Cívisvárosért Egyesület – amelynek színeiben Pákh Károly, a párt politikusa önkormányzati képviselői mandátumot szerzett – frakciót alakítson a debreceni közgyűlésben. Varga úgy reagált, az általa álcivilnek nevezett egyesület létével sem értettek egyet, abban nem szerettek volna részt venni. „Sajnos nem tudtuk megtenni, hogy ebből a formációból kirántsuk az ellenzéket. Ez egy nagyon rossz irány szerintem. Élete legnagyobb vereségét szenvedte el a debreceni ellenzék, pontosan azért, mert ezt az egyesületet ráerőltették a debreceni ellenzéki pártokra” – magyarázta. Varga Zoltán úgy fogalmazott, nem kívánnak senkinek a köpönyege mögé bújni, a DK saját identitással és önálló tagsággal rendelkezik, eddig is a DK színeiben politizáltak, és ezután is ezt fogják tenni.
Ha fordulatot hoz Trump, az csak negatív lehet a CATL-nek – véli a képviselő
Egy másik újságírói kérdésre Varga Zoltán beszélt arról is, Rogán Antal miniszter szankciós listára tétele nem politikai döntés volt az Egyesült Államok kormányának részéről, mivel erre olyan személyeket helyeznek, akiket megalapozottan gyanúsítanak azzal, hogy érintettek valamilyen bűncselekményben. Mindenesetre az amerikaiak lépése szerinte egyben üzenet is volt Orbán Viktor számára. Azt szerinte még nem tudni, hogy a mandátumát hamarosan megkezdő Trump-adminisztráció leveszi-e a minisztert a listáról. Arra a kérdésre, hogy vár-e fordulatot a CATL listázása ügyében, Varga azt felelte, Trump nem kedveli Kínát és a kínai gazdaságpolitikát, ezért ha változik is a kínaiak helyzete, az csak negatív irányban történhet.
Ugyancsak egy újságírói kérdésre válaszolva fejtette ki a DK-s képviselő, hogy szerinte nem egy politikai pártnak kell eldöntenie, milyen gyárak működhetnek Debrecenben. Mint mondta, ő a fejlődés mellett áll, de a CATL gyára a debreceniek akarata ellenére épül meg, és bűnnek tartja, hogy kihagyták őket az erről szóló döntésből. Arra a kérdésre, hogy miért zömében a CATL-t éri a kritika, miért beszélnek kevesebbet a többi, akkuipari beruházásról, Varga Zoltán azt felelte, ennek a technológiája az igazán aggasztó. Hangsúlyozta, a DK a BMW-beruházást támogatta, mert az Debrecen fejlődését szolgálja, szerintük azonban a CATL-re ez nem igaz.
Nem ritka, hogy a cégek együttműködnek a hadsereggel
Az egyébként, hogy egy autóipari vállalat együttműködik egy ország hadseregével, egyáltalán nem új jelenség lenne. A General Motors és az Egyesült Államok hadereje például 2016-ban jelentette be, hogy közösen dolgoznak egy üzemanyagcellás jármű előállításán, de a Mercedes-Benz is szállít különböző országok hadseregeinek teherautókat.
Tévedés az amerikai védelmi minisztérium minősítése a CATL szerint
A CATL mindenesetre tagadja, hogy nekik bármilyen katonai vonatkozású tevékenységben szerepük lenne. A Debrecinernek eljuttatott közleményben a cég az alábbi módon reagált az amerikai védelmi minisztérium listázására:
„A CATL soha nem vett részt katonai vonatkozású üzletben vagy tevékenységben, így az Amerikai Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának minősítése tévedés. Az eset nem korlátozza a CATL-t abban, hogy az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumán kívüli szervezetekkel üzleti tevékenységet folytasson, és várhatóan nem lesz hatással a vállalat működésére. A CATL proaktívan együttműködik az amerikai védelmi tárcával és kezdeményezi a tévedés kezelését – szükség esetén beleértve a jogi lépéseket is – annak érdekében, hogy megvédjük vállalatunk és részvényeseink érdekeit. A CATL debreceni beruházására az eset nincs hatással, az építkezés és a modulgyártás a tervezett ütemben halad” – írják.
A CATL-t kértük, hogy reagáljanak Varga Zoltán országgyűlési képviselő kijelentéseire is. A vállalat a megkeresésünkre közölte, politikai nyilatkozatokat nem kommentálnak.