Nagy cikket közölt a Telex a Samsung SDI gödi akkumulátorgyáráról, amelyből kiderül, a koreai céggel szemben 2022 tavasza óta vizsgálódott a Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszterhez tartozó Alkotmányvédelmi Hivatal, amely lehallgatásokkal és megfigyelésekkel arra jutott, a koreaiak mérgező, rákkeltő vegyi anyagok belélegzésének teszik ki a dolgozóikat, a belső méréseik valós eredményét pedig nem osztják meg a hatóságokkal.
A Telex úgy tudja, egy 2023-as kormányülésen felmerült, hogy a munkavédelmi hatósággal bezáratják az akkugyárat, emellett érvelt a titkosszolgálatokat felügyelő és az akkugyárak társadalmi elutasítottságáról adatokkal rendelkező Rogán Antal is. A lap információi szerint Rogán vállalhatatlan politikai kockázatnak nevezte a Samsung-gyárban történteket, míg más miniszterek úgy érveltek, az üzem bezárása komoly nemzetgazdasági károkat okozhat, és eltántoríthat további akkumulátoripari beruházásokat is.

A lap többek között arról ír, hogy a Samsung-gyárban rendszeressé vált, hogy a dolgozók rákkeltő vegyszereket lélegeznek be, egy 2022-es biológiai expozíciós vizsgálat pedig a tesztelt 857 dolgozóból 98 szervezetében talált határértéket meghaladó mennyiségű vegyi anyagot. A Telex úgy értesült, a munkások lemérgezését a megfelelő védőruha hiánya és a rossz légtechnika okozta, a cég vezetése pedig ezekkel tisztában volt, mégsem foglalkozott a problémákkal, inkább kifizették a büntetéseket. „Úgy tudjuk, a gyár vezetői biztosak voltak abban, hogy mivel a kormány támogatását élvezik, a legdurvább szabálytalanságokat is megúszhatják” – írja a lap. Megjegyzik, a hatóság már ekkor felfüggeszthette volna az érintett üzemrész működését, ami a termelés teljes leállítását jelentette volna.
A Telex arról is beszámolt, hogy értesüléseik szerint a Fidesz vezetése 2023 januárjában megütközött a debreceni CATL-akkumulátorgyár közmeghallgatásain tapasztalt lakossági tiltakozáson, ezért Rogán minisztériuma több kutatást is rendelt a témában, amelyek azt mutatták, a megkérdezett választópolgárok zöme ellenzi az akkugyárak építését. Ezután tartották a már említett 2023-as kormányülést, amelyen Rogán és más miniszterek a Telex információi szerint hiába érveltek a Samsung SDI bezáratása mellett, több másik tárcavezető, többek között Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint Tuzson Bence (Fidesz) gödi országgyűlési képviselő, későbbi igazságügyi miniszter súlyos hibának látták volna ezt, mivel megtörhette volna az egész iparág Magyarországba vetett bizalmát. A lap emlékeztet, ekkoriban a kormány még tárgyalásban volt többek között az azóta Debrecenben építkező kínai EVE Power akkumulátorgyártó céggel is. A kormányülésen végül úgy döntöttek, nem záratják be a Samsung SDI-t.

Fotó:Könnyü Hella
Az üggyel kapcsolatban további részleteket a Telex cikkében olvashatnak.












