Törvénytelenül tartja vissza a kormány Balmazújváros pénzét a polgármester szerint, a dolgozók a fizetésükért aggódnak

A városvezetés úgy látja, a kormányhivatal és a minisztérium hibája, hogy csúszik az önkormányzati dolgozók kifizetése. Hegedüs Péter polgármester elmondta, a Kúria tájékoztatása szerint nincs is folyamatban olyan bírósági eljárás, amelyre hivatkozva fenntartják az önkormányzat finanszírozásának felfüggesztését. A városvezetés eközben egy új jogszabályi lehetőséggel igyekszik kijátszani a testületi szavazásoknál évek óta fennálló patthelyzetet. A Fidesz egyik önkormányzati képviselője szerint a polgármester visszaél a joggal, amikor bojkottálja a saját maga által összehívott üléseket.

Balmazújváros, 2024. július 18. – Fotó: Polgár Tóth Tamás

A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium július 10-én tájékoztatta Balmazújváros önkormányzatát, hogy mivel a kormányhivatal kezdeményezésére a Kúria előtt eljárás van folyamatban a – többszöri sikertelen testületi szavazás után június 10-én végül polgármesteri hatáskörben elfogadott – 2024-es költségvetési rendelet és a 2023-as zárszámadási rendelet ügyében, ezért Balmazújváros önkormányzatának nettó finanszírozását a minisztérium a Kúria döntéséig továbbra is felfüggeszti. Ez azt eredményezte, hogy a város egyelőre nem tudta kifizetni az önkormányzati dolgozók júniusi bérét.

Patthelyzet a testületben

Balmazújváros önkormányzatának működését már évek óta nehezíti, hogy a tizenkét személyből álló képviselő-testületben a jelenlegi városvezetésnek csak hat mandátuma van, a Fidesz által vezetett helyi ellenzék pedig rendre nem szavazza meg azokat a testületi előterjesztéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a város megkapja az alapvető üzemeltetéshez szükséges normatív állami támogatásokat. Az idejében el nem fogadott költségvetési és zárszámadási rendeletek miatt az állam már 2023-ban is felfüggesztette a támogatások folyósítását, akkor végül Rácz Róbert hajdú-bihari főispánnak kellett rendeletet alkotnia. Hasonló okok miatt idén áprilistól szintén nem kap állami normatívát Balmazújváros.

A hat-hatos patthelyzeten a július 9-i önkormányzati választás sem változtatott: Hegedüs Péter (Közösen Balmazújvárosért Egyesület) polgármestert ugyan legyőzte Varga Marina (Fidesz–KDNP), a jelenlegi városvezetés azonban több képviselői mandátumot szerzett a kormánypártoknál, így továbbra is ugyanannyian lesznek a felek az október elsején felálló új testületben is.

A kormányhivatal és a minisztérium hibázott a polgármester szerint

Hegedüs Péter polgármester a Debreciner érdeklődésére kifejtette, álláspontjuk szerint a Minisztérium nem törvényesen tartja vissza az önkormányzat finanszírozását. Szerinte ezt igazolja a Kúria önkormányzati tanácsának végzése is, amely alapján a kormányhivatal és a minisztérium nem létező dolgokra hivatkoznak. Hegedüs elmondta, a Kúria arról tájékoztatta a városvezetést, hogy a polgármester június 10-i döntéseivel kapcsolatban nem érkezett hozzájuk kérés utólagos normakontrollra. A Kúria azt is leírja a végzésben, hogy nem ismerik az ideiglenes felfüggesztés jogintézményét sem. A polgármester mindezek miatt úgy látja, a minisztérium nem hivatkozhatna arra, hogy várják a Kúria döntését.

Hegedüs Péter – Fotó: Polgár Tóth Tamás

Arra a kérdésünkre, hogy milyen lépéseket tud most tenni az önkormányzat, Hegedüs Péter elmondta, megkereséseket küldtek a minisztériumhoz és a kormányhivatalhoz, és elvárják, hogy a hó végén megérkezzen a településnek járó nettó finanszírozás. Álláspontja szerint a minisztérium és a kormányhivatal hibázott, ugyanis az önkormányzatnak a Kúria végzése alapján érvényes, senki által nem érvénytelenített költségvetési rendelete és zárszámadása volt a minisztériumi levél keltezésének napján. Ezt pedig sem a minisztérium, sem a kormányhivatal nem írhatja felül. Hegedüs a június 10-én elfogadott, a kormányhivatal által érvénytelennek tartott rendeletekkel kapcsolatban hangsúlyozta, azokat a törvény által adott hatáskörben hozta meg, nem ad hoc jelleggel. Egy idei jogszabálymódosítás ugyanis lehetővé tette, hogy június 9. és október 1. között, tehát a választás és az új testületek mandátumkezdete közötti időszakban a képviselő-testület feladat- és hatásköreit a polgármester gyakorolja, ha a testület két egymást követő alkalommal határozatképtelen. Márpedig éppen ez történt június 10-én, Hegedüs polgármesteri döntéseit megelőzően.

Megkérdeztük, várhatóan mikor kapják meg az önkormányzati dolgozók a csúszásban lévő fizetésüket, mire a polgármester azt felelte, ha július 28-a és 30-a között nem kapja meg az önkormányzat a nettó finanszírozást, akkor komolyabb lépésekre fogja elszánni magát. Arra a kérdésünkre, hogy mik ezek a komolyabb lépések, egyelőre nem kívánt válaszolni. „Ez a kormányhivatal és a minisztérium hibája. Minket nem érdekel, hogy hozzák helyre, mi hó végén várjuk az önkormányzatot megillető, eddig elmaradt összes nettó finanszírozást. Aki hibázott, az javítson” – jelentette ki.

Tiltakozó demonstráció – Balmazújváros, 2023. október 20. – Fotó: Polgár Tóth Tamás

A Balmazújvárosban évek óta meglévő politikai feszültség lehetséges megoldásával kapcsolatos érdeklődésünkre Hegedüs elmondta, a hat-hatos patthelyzetet már a következő polgármesternek kell kezelnie. Azt azonban megígérte, az ő október elsején felálló új képviselő-testületi frakciójuk Balmazújváros érdekében fog dolgozni. „El sem tudjuk képzelni azt a nemtelen, aljas blokkolási folyamatot, amit eddig mi megkaptunk” – fogadkozott, hozzátéve, a város lakói érdekében minden előremutató lépést támogatni fognak. „Nem játszunk sem a dolgozók, sem a lakosok életével, életkörülményeivel. De ez nem jelenti azt, hogy nem fogunk olyan kontrollt biztosítani, ami a város működőképességét fogja szolgálni. Pénzt ide lehet hozni, de vinni nem” – szögezte le.

Július 17-én az önkormányzat honlapján közzétették a Hegedüs által említett kúriai végzést, valamint azt a tájékoztatást adták, hogy a végzés alapján az önkormányzat június 10-én teljesítette a nettó finanszírozás folyósításának feltételeit, a költségvetés és a zárszámadás is létező, hatályos, alkalmazható jogszabályok. „Miután az Önkormányzat teljesítette a nettó finanszírozás folyósításához szükséges feltételt, a továbbiakban a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium döntése szükséges a felfüggesztés megszüntetéséhez és soron kívüli folyósításához. A nettó finanszírozás felfüggesztésének feloldása és az Önkormányzatnak történő átutalása után a dolgozói bérek is kifizethetőek” – olvasható a tájékoztatásban.

Újabb határozatképtelen rendkívüli testületi ülés

Az önkormányzat július 18-án 14 órától tartott volna rendkívüli testületi ülést, amelyen azt a kormányhivatal által küldött törvényességi felhívást tárgyalták volna, amelyre hivatkozva a minisztérium a kifizetés felfüggesztését indokolta. Az ülésen azonban nem jelent meg sem az azt összehívó Hegedüs Péter polgármester, sem a városvezetéshez tartozó öt önkormányzati képviselő. A határozatképtelenné vált ülést a jegyző néhány perc várakozás után lezárta. Az ülésen megjelent néhány, a fizetésükért aggódó önkormányzati dolgozó, akik döbbenten fogadták a történteket. Velük a Fidesz képviselői, valamint a várost vezető Célbakisér-frakcióból évekkel ezelőtt kilépett testületi tagok beszélgettek, és igyekeztek őket meggyőzni arról, hogy a település gazdasági helyzetéért elsősorban Hegedüs Péter polgármester a felelős.

Ferenczi Mária – Fotó: Polgár Tóth Tamás

Ferenczi Mária, a várost vezető önkormányzati frakcióból korábban kilépett képviselő az ülést követően a Debrecinernek elmondta, már ötödik alkalommal hívták össze a testületi ülést úgy, hogy azon nem jelentek meg sem a Célbakisér képviselői, sem a polgármester. Ferenczi úgy számolt, aznap még kapnak egy új meghívót. Úgy gondolja, a városvezetés célja az lehet, hogy az újabb ülés határozatképtelensége után a polgármester saját hatáskörben dönthessen a kormányhivatal törvényességi felhívásáról.

A képviselő kifejtette, a kormányhivatal felhívását alaposnak tartja, annak minden pontjával egyetért. „Szemrebbenés nélkül megszavaztam volna a törvényességi észrevételt, de úgy látszik, nem ez volt a cél” – fogalmazott.

Ferenczi Mária emlékeztetett, jelenleg több száz önkormányzati dolgozó várja a fizetését. Arról is beszélt, hogy Balmazújváros hamarosan még nehezebb helyzetbe kerülhet, ugyanis egy közérdekű adatigénylésére kapott válasz szerint az önkormányzatnak összesen 700 millió forint visszafizetési kötelezettsége van a be nem fejezett fejlesztések miatt, beleértve az úgynevezett gázmotor projekt miatt már inkasszózott 420 millió forintot.

Visszavették a teljes támogatási összeget

A Balmazújvároson „gázmotor projekt” néven ismert, önkormányzati, állami és európai uniós források felhasználásával megvalósított beruházás keretében lehetővé tették, hogy középületek fűtési- és áramigényét termálvíz hasznosításával elégítsék ki. A projekt nagy része 2023-ban megvalósult, azonban a Miniszterelnökség tavaly júliusban szabálytalansági eljárást indított az önkormányzattal szemben, mert a tíz helyszínből egy, a sportpálya nem száz százalékig az önkormányzat tulajdonában áll, hanem van egy kisebbségi tulajdonos is, a Tiba István (Fidesz) országgyűlési képviselő által elnökölt Balmazújvárosi Football Club. Az önkormányzat újraterveztette a városvezetés közlése szerint ekkor már 40 százalékig kész projektet, kivették belőle a sportpályát. A támogatást ennek ellenére visszavonta az irányító hatóság, és kamatokkal együtt visszakövetelte az összeget az Államkincstár. Ezt a 420 millió forintot inkasszózták az önkormányzat számlájáról.

Másfél éve működésképtelen a képviselő-testület a polgármester szerint

Az ülésen történtek miatt telefonon kerestük Hegedüs Péter polgármestert, aki a Debreciner kérdésére azt mondta, azért nem tudott elmenni a testületi ülésre, mert közbejött neki valami. Hozzátette, ő és a képviselők is saját hatáskörükben döntenek arról, hogy részt vesznek-e egy ülésen. Emlékeztetett továbbá, a most a határozatképtelenséget sérelmező képviselők 2023-ban tizenkét, 2022-ben pedig hat alkalommal érték el hasonló módon, hogy az ülések határozatképtelenek legyenek. Felidézte továbbá, hogy ugyanezek a képviselők számos alkalommal tartózkodással blokkolták a testület munkáját.

Hegedüs Péter és Tiba István egy tavaly áprilisi közmeghallhatáson – facebook.com/hegedusbalmazujvarosert

A polgármester szerint ezt akkor azért tették, hogy a döntések ne születhessenek meg, a mostani határozatképtelenség után viszont lesznek döntések, mivel ehhez rendelkezik törvényi felhatalmazással. Kiemelte, nem számít, hogy az ülés miért lett határozatképtelen, a jogszabály mindössze arról rendelkezik, hogy a polgármester két egymást követő határozatképtelen ülés után jogszerűen dönthet az előterjesztésekről. Hegedüs Péter szerint kettős mérce, hogy miközben a Fidesz szabadon akadályozhatja az önkormányzat működését, a városvezetés nem élhet egy jogszabályi felhatalmazással. „Ez a képviselő-testület több mint másfél éve működésképtelen. Ezt bizonyítja az el nem fogadott költségvetés és zárszámadás, és a pályázatok blokkolása. A jogalkotó pontosan ennek a megoldására alkotta meg ezt a paragrafust” – magyarázta.

Megkérdeztük Hegedüs Pétert a Ferenczi Mária által említett 700 millió forintos visszafizetési kötelezettségről is. Mint mondta, nem tudja, a képviselő hogyan számolta ki ezt az összeget, de a gázmotor projekt 420 millióján kívül további inkasszókról nincs tudomása. Hozzátette, egyes önkormányzati beruházások kivitelezését éppen azért tudják megkezdeni, mert polgármesteri hatáskörben döntést hozott ezekben az ügyekben.

Joggal való visszaélés történt a fideszes képviselő szerint

Tóth Attila (Fidesz) balmazújvárosi önkormányzati képviselő, a rendeletek megszavazását rendszeresen blokkoló egyik testületi tag július 9-én egy nyilvános Facebook-bejegyzésben arról írt, hogy a polgármesteri hivatal szakemberei nem voltak partnerek a velük való egyeztetésben, a javaslataikat pedig nem tervezték be a város költségvetésébe. „Többször kezdeményeztük a testület összehívását, aggodalmunkat kifejezve, hogy elkerüljük a most kialakult helyzetet, de erre nem találtunk olyan partnerre, amely biztosította volna a többséget a megoldás tárgyalásához, elfogadáshoz” – írta. Tóth a bejegyzéséhez mellékelte a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal levelét, amelyből kiderült, a hatóság az ő beadványai alapján vizsgálta meg a Hegedüs Péter által összehívott június 10-i testületi üléseket és a polgármesteri döntések jogszerűségét. „A törvényességi felügyeleti eljárás eredményeképpen jogsértést állapított meg mind a döntéshozatali eljárás, mind az üléseket követően elfogadott polgármesteri döntések vonatkozásában” – olvasható a levélben.

Tóth Attila – Fotó: Polgár Tóth Tamás

A közösségi oldalán keresztül még a július 18-ai testületi ülést megelőzően kérdeztük meg Tóth Attilát, miért nem szavazták meg az említett rendeleteket, és miért fordult a kormányhivatalhoz, miután a polgármester mégis elfogadta azokat. A képviselő közölte, a Hegedüs Péter által beterjesztett 2024-es költségvetési rendelettervezet nem tartalmazott egy 420 millió forintos visszafizetési kötelezettséget, ami egy szabálytalan projekt (ez volt a gázmotor-beruházás) miatt az önkormányzatot terhelte, miközben erről már 2023 novemberében is tudott a polgármester. Tóth azt írta, több alkalommal tettek javaslatokat, honnan lehetne átcsoportosítani a költségvetésből az ehhez szükséges forrást, de a városvezetés nem támogatta ezeket. Tóth szerint felelős képviselő így nem fogadhatja el a költségvetést. Mint írta, ezt az összeget azóta inkasszálták a város számláján, ez pedig szerinte azt mutatja, csakugyan be kellett volna azt tervezni.

„Úgy gondolom, egy demokráciában elképzelhetetlen az, amit Balmazújváros leköszönő polgármestere megenged magának. Jelesül, hogy szándékosan bojkottálja a saját maga által kezdeményezett testületi ülés megtartását annak ellenére, hogy azon a határozatképességhez szükséges képviselők jelen vannak. Egyértelmű a joggal való visszaélés szándékossága, ezt a kormányhivatal meg is erősítette” – magyarázta Tóth, miért fordult a kormányhivatalhoz a polgármester döntései után.

Arra a kérdésünkre, szerinte hogyan állhatott elő az a helyzet, hogy egymás után két évben is felfüggesztették a városnak járó nettó finanszírozást, Tóth Attila azt felelte, a település történetében ilyen még nem fordult elő, Hegedüs Pétert pedig alkalmatlannak tartja a polgármesterségre. Szerinte a lakosoknak is hasonló a véleménye, ezért szavazott a választáson részt vevők több mint a fele Varga Marinára, a Fidesz–KDNP jelöltjére.

Fotó: Polgár Tóth Tamás

Hegedüs Péter mostani érvelését abszolút hibásnak tartja. Mint írta, ha a Kúria hoz erről egy jogerős határozatot, azt elfogadja, mivel ennek a megállapítása a bíróság feladata, nem a polgármesteré és nem is az övé.

Az üggyel kapcsolatban levelet küldtünk a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztériumnak is. Amennyiben válaszolnak, cikkünket frissítjük.

Ez a cikk a „Szabad oldal” kezdeményezés részeként jelent meg, együttműködésben a Szabad Európával.

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!