Milyen veszélyekkel járhat az extrém meleg időjárás?

Július harmadik hetére rendkívüli melegriasztást adott ki a Hungaromet Zrt. Az extrém meleg időjárás sok veszéllyel járhat a lakosság számára, az Országos Mentőszolgálat tájékoztatása szerint a kánikula miatt az átlagnál 15-20 százalékkal több esethez kell kiszállniuk.

A Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. július 18., csütörtök éjfélig magas középhőmérsékletre figyelmeztet, különösen az Alföld déli és keleti területein. A régióra a legmagasabb, vörös riasztást adták ki csütörtök éjfélig.

Országos Mentőszolgálat

Akár a januári hideg esetében, a nyári kánikula idején is fontos az óvatosság, az extrém időjárás könnyen megterhelheti az emberi szervezetet. A Debreciner megkereste az Országos Mentőszolgálatot, hogy milyen körültekintésre van szükség a kánikula időszakában.

„A legveszélyeztetettebb korcsoport az idősek és a gyermekek, továbbá a szív és érrendszeri betegek, cukorbetegek, ahol a gyógyszerszedés és az alapbetegségek miatt ezek a hőhatások sokkal fokozottabban érvényesülnek.

Nemcsak a betegek és a rendszeresen gyógyszert szedők, illetve gyermekek körében jelent fokozott veszélyt, hanem az egészséges szervezetet is megterhelheti a hőség. Előfordulhat vérnyomásingadozás, a gyermekek esetében pedig a kiszáradásra való hajlam életkoruk és a biológiai állapotuk alapján sokkal nagyobb mértékben érvényesül. Kiemelendő: a kisállataink is ugyanilyen veszélyben vannak, ők is nagyon könnyen felhevülnek. Az egyik legfontosabb tanács, hogy hőségben, zárt térben, autóban gyermeket, kisállatot néhány percre sem szabad magára hagyni, hiszen ezekben a terekben pillanatokon belül olyan hőmérsékleti viszonyok alakulhatnak ki, hogy rövid időn belül tudatzavar, eszméletvesztés, adott esetben súlyos életveszélyes állapot következhet be.

Az esti és a kora hajnali órákban szellőztessünk, napközben árnyékoljuk a lakásunkat, amivel néhány Celsius-fokkal lehet hűteni a lakást. Ha ventillátorral akarjuk a környezeti hőmérsékletet csökkenteni, nagyon oda kell figyelni a folyadékbevitelre, hiszen fokozott párolgást tud előidézni. Ha légkondicionáló berendezést használunk, tartsuk be a szabályait, nevezetesen ne állítsuk be nagyon alacsony hőmérsékletre, hiszen a nagy hőmérséklet-ingadozás a külső és belső hőmérséklet között nagyon meg tudja viselni a szervezetet.

Figyeljünk rá, hogy szervezetünk mindig maradjon hidratált, ezért rendszeresen fogyasszunk folyadékot, lehetőség szerint kerüljük az alkoholos és szénsavas tartalmú italokat. Kerüljük a nehezebb, zsírosabb, fűszeres ételeket is. Viseljünk könnyű, világos színű, természetes anyagokból készült ruhákat, amelyek jól szellőznek és elvezetik a hőt. Gyermekekkel ne tartózkodjunk tűző napon, ha mégis, akkor figyeljünk a fejvédelemre, viseljünk kalapot és használjunk fényvédő krémeket. Ne feledkezzünk meg a növények és a fák vízigényéről sem!

Az Országos Mentőszolgálat egy átlagos napon 3300-3400 esetet lát el az országban, a kánikulai napokon azonban ez a szám most 4000 körül van, ami 15-20 százalékos emelkedést jelent. A kánikulában az egyik leggyakoribb probléma a hőség okozta ájulás, ennek vannak előjelei: hányinger, szédülés, fülzúgás, sápadtság, verejtékezés. Ilyen esetben fektessük árnyékba azt, aki rosszul érzi magát, és hívjuk a 112-es segélyhívót” – nyilatkozta a Debrecinernek Ménes Dávid állomásvezető mentőtiszt és regionális szóvivő.

Ménes Dávid – Országos Mentőszolgálat

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!