Olyan debreceni politikus nevén fut a civilek és a sajtó elleni kormányzati támadás, akit a bíróság már elmarasztalt civilekről való hazudozásért

Halász János nem tartozik a legaktívabb országgyűlési képviselők közé, de most hozzájárult Debrecen kétes hírnevéhez a civilek ellehetetlenítése és a nyilvánosság korlátozása terén.

A bevándorlásszervezéssel vádolt, „Soros-szervezeteknek” bélyegzett civilek elleni nyilatkozat közgyűlési elfogadása, az ellenük folytatott lejáratókampány és a 23 civil szervezetet bemutató Közös Város fesztivál 2024-es ellehetetlenítése, valamint a köz nélküli közmeghallgatások után újabb lépéssel szerzett kétes hírnevet Debrecen a lakóhelyükért, környezetükért, országukért tenni akaró civilek szorongatása és a nyilvánosság korlátozása terén.

Halász János (Fidesz) debreceni kötődésű országgyűlési képviselő nevében nyújtotta be a kormány „a közélet átláthatóságáról” címet viselő törvényjavaslatot, amely orosz mintára akadályozná meg a tőle független, valódi civil szervezetek és sajtótermékek működését. A kezdeményezés preambulumába a legkülönfélébb, egymással semmilyen összefüggésben nem lévő témákra hivatkoznak a rezsicsökkentéstől a „migránsgettók” elutasításán át a palesztin szervezetek támogatásának leállításán és a GMO-mentes gabonán keresztül az „LMBTQ-propagandáig”. „E célok megvalósulása érdekében a szabályozás a külföldről támogatott, Magyarország szuverenitását veszélyeztető szervezetek jegyzékre vételének lehetőségét teremti meg” – olvasható az anyagban. Arra, hogy kiket vegyenek fel a jegyzékbe, a Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatal tesz javaslatot. A hivatal mások mellett már a Debrecinerről is készített jelentést.

Halász János
Halász János
Forrás: Facebook

Hazudott a Helsinkiről

Az 1963-ban született Halász János 1998 óta fideszes parlamenti képviselő, előtte már 1995 óta volt tagja a debreceni közgyűlésnek, akkor még az SZDSZ támogatásával. Néhány év megszakítással már 1998 óta a Fidesz országgyűlési frakcióvezető-helyettese. A Fidesz egyetlen olyan debreceni politikusa, aki nem egyéni választókerületben, hanem országos pártlistán szerzett képviselői mandátumot.

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Halász nem tartozik a Fidesz azon képviselőihez, akiktől gyakran hangos a sajtó, azonban a Debreciner is több alkalommal beszámolt már az ügyeiről. 2020-ban például a Kúria jogerősen 400 ezer forint pénzbírságra ítélte őt, miután azt hazudta a Magyar Helsinki Bizottságról, hogy eltitkolja a pénzügyeit és nem válaszol az azokat firtató újságírói kérdésekre. A szervezet valójában időben válaszolt a megkeresésekre, a gazdálkodási adatai pedig évekre visszamenőleg nyilvánosan elérhetőek voltak.

A 444 a következő évben arról írt, hogy Halász annak ellenére tudott vásárolni egy legalább 17,2 millió forintos Mercedes terepjárót, hogy a korábbi évek vagyonnyilatkozataiban nem tüntetett fel megtakarítást, a képviselői fizetése pedig nem lett volna elég az autó megvételére. A politikus akkor a lapnak azt nyilatkozta, a járművet megtakarításból, kölcsönből, családi összefogás segítségével tudta megszerezni.

Évenkénti összeállításainkból az is kiderül, hogy Halász János hosszú ideje nem tartozik az aktív képviselők közé az Országgyűlésben. Tavaly például mindössze 7 felszólalása, 1 önálló és 1 nem önálló indítványa volt.

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

További olvasnivalók...