A Régi Városháza előtti demonstráción Dombi Mihály, a szervezet tagja azt követelte, hogy az akkumulátorgyárnak helyet adó déli ipari park vízellátására szánt pénzből inkább a Nagyállomást újítsák fel.
„Most a mi harcunk jön!” – Nem engedné a debreceni Nagyállomás eladását a török cégnek a Szikra Mozgalom
Körülbelül ötvenen gyűltek össze a Szikra Mozgalom tüntetésén február 6-án Debrecen belvárosában, amelyet azért hívtak össze, hogy tiltakozzanak a Nagyállomás kiárusítása ellen. Ahogy Dombi Mihály, a szervezet tagja elmondta, papíron nem eladásról van szó, a gyakorlatban azonban mégis, hiszen a török hátterű Synergy Construction Hungary Kft. egy olyan felhívásra adott be Debrecenben egyedüliként pályázatot, amelynek keretében a MÁV Zrt. 99 évre adná hasznosításba az ország pályaudvarait, azok megújításáért cserébe. Ráadásul Dombi elmondása szerint a kiírásban szerepel, hogy a beruházó által felépített épületek alatti föld használati joga örökre a cégnél marad. A Nagyállomás körüli botrány hátteréről korábban részletesen beszámoltunk, ezt a cikkünket itt olvashatják.

Forgács Attila, a Szikra debreceni szervezetének titkára nagyapja botját vitte a tüntetésre, aki egykor a MÁV dolgozója volt a Horthy-korban, a Nagyállomás második világháborúban történt lebombázásakor, majd a város újjáépítésekor is. Szerinte ez is mutatja, mennyi mindent jelenthet a debrecenieknek a vasút. Mint mondta, onnan indulnak a kirándulások, találkozások. Forgács szerint a város tele van kincsekkel, amiket nem tartanak rendben. „Lehetne, hogy a vezetésünk néha ne a gazdaságot, a pénzt, a GDP-t nézze, hanem az emberi értékeket, az épített örökségünket” – sorolta.
„Rákosdubaj” után a Nagyállomás jön
Dombi Mihály a Nagytemplomra mutatva arról beszélt, egy 500 méter magas felhőkarcoló kilencszer magasabb Debrecen ikonikus jelképénél. Mint mondta, egy ilyen épületet akartak építeni a „mini-Dubaj” projekt keretében Budapesten, azonban a főváros győzött, a Fidesz kihátrált a beruházás mögül. (A kormány éppen a tüntetés napján jelentette be, hogy Budapest érintett önkormányzati cége élhet az elővásárlási jogával.) Dombi emlékeztetett, Jámbor András, a Szikra országgyűlési képviselője feltárta, Habony Árpád körei 2018 óta vásárolják a tervezett beruházás helyén a telkeket és a cégeket, hogy aztán ezeket kiárusíthassák külföldi nagytőkéseknek.

A rákosrendezői projekt megakadályozását a Szikra sikerének nevezte. Szerinte a „mini-Dubaj” kapcsán az ország 50 milliárd forintot kapott volna, miközben nekünk 330 milliárd forintot kellett volna ráfizetni. „Most a mi harcunk jön: a Rákosdubaj, az akkugyárak alatti föld és most a Nagyállomás annak a bizonyítéka, hogy a Fidesz semmi mást nem néz, csak azt, hogy néhány milliárdos embernek juttatott tőkéből hogyan tud a saját zsebébe kikanyarítani” – fogalmazott. Dombi Mihály azt ígérte, az élére állnak a küzdelemnek, nem fogják engedni, hogy eladják a Nagyállomást.

A Szikra tagja arról is beszélt, hogy rengeteg áron aluli ingatlanértékesítés történik Debrecenben, a Móricz Zsigmond Kollégium eladásán például szerinte 250 millió forintot bukott a város önkormányzata. Azt is kifejtette, azzal, hogy a közgyűlés erdőterületeket ad el, majd átminősíti azokat beépíthetővé, százszoros értéknövelést hajt végre, ami egyetlen magánembert gazdagít.
Költsék a pénzt a Nagyállomásra, ne az akkugyár vízellátására – követeli a Szikra
A Szikra azt javasolja, hogy azt a 25 milliárd forintot, amelyből a déli ipari parkba (itt fog működni többek között a CATL-akkumulátorgyár is) vezetnék a vizet, költsék a Nagyállomás rekonstruálására, az ipari park vízigényéhez szükséges infrastruktúra kiépítését pedig fizessék az odatelepülő cégek.

Dombi közölte, követelik, hogy Papp László (Fidesz) polgármester nyomásgyakorlással érje el, hogy a MÁV elutasítsa a török cég által benyújtott egyetlen ajánlatot a Nagyállomás hasznosítására. Mint mondta, ezt a MÁV a kiírás alapján indoklás nélkül megteheti.

Az aktivista a beszédét követően a Régi Városháza bejárataira akasztotta a Szikra Mozgalom Papp Lászlónak írt levelét a Nagyállomással kapcsolatos követeléseikről. Ahogy azt munkatársunk észrevette, a polgármester eközben odabent éppen egy nyugdíjas csoport gyűrűjében beszélgetett, kalauzolta őket az épületben.
