Környezettudatosságot ígér az újabb debreceni akkumulátorgyár – Benyújtotta a környezethasználati engedély iránti kérelmét az EVE Power

Több mint ezren fognak a dolgozni az üzemben, a cég szerint magyar munkavállalókra fókuszálnak.

Benyújtotta az egységes környezethasználati engedély iránti kérelmét a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatalhoz az EVE Power, a kínai EVE Energy leányvállalata – közölte a cég a Debrecinernek is elküldött közleményében. Az EVE Power Debrecen északnyugati gazdasági övezetében, a BMW-gyár mellett épít akkumulátorgyárat, amely a német cég beszállítójaként fog működni.

Facebook

A cég tavaly októberben kapott engedélyt mélyalapozásra és a földmunkák elvégzésére, 2024 júliusában pedig elkezdték a cölöpözést a beruházási területen. Mint írják, a terveknek megfelelően haladnak a projekttel.

A közlemény szerint az általuk előállított akkumulátorcellák energiasűrűsége a BMW eDrive rendszerében jelenleg használt cellákénál 20 százalékkal magasabb lesz, ezért 30 százalékkal tudják növelni az elektromos járművek hatótávolságát és 30 százalékkal csökkenteni a töltési időt.

A cég közölte, Debrecen legszigorúbb szennyvízkibocsátási szabványainak kívánnak megfelelni. „Az EVE Power elkötelezett, hogy szürkevizet használ a termeléséhez szükséges víz többségének fedezésére és korszerű szennyvíz-újrahasznosító rendszert alakít ki, így a szennyvizet újra fel tudja használni a technológiai folyamatokban, például azokban a létesítményekben, amelyekben zárt rendszerben a kibocsátott gázt kezeli” – olvasható a kommünikében. Az üzemben körforgásos rendszert építenek ki a külső vízforrások használatának csökkentése érdekében: a hűtőtornyokból származó, megtisztított vizet is visszavezetik a termelésbe.

A vállalat intelligens épületfelügyeleti- és energiamenedzsment-rendszert telepít a debreceni akkumulátorgyárába az energiaveszteség megelőzésére, továbbá kompresszorokkal és a füstgázok hőveszteségének visszanyerésével csökkentenék az energiafelhasználást. „Ez a működés csúcstechnológiás eszközöket igényel, ezért az EVE Power magas hatékonyságú motorokat, transzformátorokat és frekvenciaváltókat fog telepíteni. Emellett az EVE Power saját napelemparkot épít, hogy csökkentse a hálózatról felvett áram mennyiségét” – írják.

A cég emlékeztet, idén augusztusban szándéknyilatkozatot írtak alá a Debreceni Egyetemmel és a kínai Vuhan Egyetemmel arról, hogy megvizsgálják a lítiumion-akkumulátorokkal kapcsolatos, közös kutatási programok indításának lehetőségét. „A partneri kapcsolat célja többek között, hogy gyakorlati tapasztalatokkal támogassák a diákok K+F projektjeit, emellett pedig egyedülálló gyakornoki lehetőséget nyújtsanak például a vegyész-, fizikus- és mérnökhallgatók számára” – írják. (Itt érdemes megjegyezni, hogy a Debreceni Egyetem a napokban a városban szintén akkugyárat építő CATL-lel  is megállapodást kötött, miközben a tervek szerint éppen a felsőoktatási intézmény fogja irányítani az üzemek környezeti hatását ellenőrző rendszert.)

„Ma a környezettudatos, hatékony termelés már alapvető egy csúcstechnológiás gyárban, és mi elkötelezettek vagyunk, hogy debreceni üzemünket ennek szellemében építsük fel” – idézi a közlemény Alexander Holdent, az EVE Power szenior alelnökét.

Betartják az átláthatóság minden aspektusát – ígérik

A közlemény arra is kitér, hogy az EVE csoport fenntarthatósági bizottságot hozott létre azzal a céllal, hogy már a menedzsment szintjén olyan módszereket alakítsanak ki, amelyek előtérbe helyezik a környezeti és társadalmi fenntartható fejlődést. Hangsúlyozzák továbbá, hogy a vállalat és minden alkalmazottja betartja a cég üzleti és magatartási kódexét, amely magában foglalja a törvények és rendeletek, az üzleti etika és az átláthatóság minden aspektusát.

Közölték továbbá, elindították az új dolgozók toborzását. Összesen több mint 1000 ember felvételét tervezik, elsődlegesen a magyar munkavállalókra fókuszálva. „A cég már 2023-ban megkezdte az új munkatársak alkalmazását, és fokozatosan, a feladatok függvényében tölti fel kapacitásait. A tervek szerint 2024-ben 60, 2025-ben mintegy 100, 2026-ban több mint 550, 2027-ben pedig közel 300 új kolléga felvételével számolnak” – olvasható a közleményben.

Egyelőre nem tudni, kérdezhetnek-e majd személyesen a debreceniek

A közlemény kiadásának pillanatában a hajdú-bihari kormányhivatal honlapján még nem tették közzé az egységes környezethasználati engedély dokumentációját és az engedélyezési eljárás során kötelező közmeghallgatás formáját sem. Ahogy arról korábban a Debreciner is beszámolt, a másik debreceni akkumulátorgyár, a CATL megismételt környezetvédelmi közmeghallgatását idén márciusban az érintettek személyes jelenlétének mellőzésével, kizárólag online tartották meg.

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!