Az Alumni Fesztivált ugyan jórészt elmosta az eső, de a könyvbemutatókat és dedikálásokat megtartották. Szombat délután Rist Lilla az új könyvéről beszélgetett a Debreceni Egyetem főépülete előtti színpadon.
„Ha nincs szabadság, nincs szerelem” – Bemutatták Rist Lilla könyvét Debrecenben
A Debreceni Egyetem idén első alkalommal rendezte meg az Alumni Fesztivált 2024. szeptember 28-án, szombaton. Az eseményen az intézmény egykori és jelenlegi hallgatói és dolgozói, valamint azok hozzátartozói vagy ismerősei vehettek részt előzetes regisztrációt követően, ám a könyvbemutatókon bárki részt vehetett.

Az egyik délutáni program Rist Lilla könyvbemutatója volt, az Aki nem lép egyszerre című regényéről Hutóczki-Orosz Éva, az Alföld Televízió munkatársa beszélgetett az íróval. Rist Lilla 1987-től 1992-ig járt a Debreceni Egyetemre, később rövid ideig a Magyar Nemzetnél, majd a Nők Lapjánál harminc éven át dolgozott.
A regény is abban a korszakban játszódik, amikor Rist Lilla egyetemista volt. A szerző a beszélgetésen elmondta, gyakran jártak a hallgatótársaival demonstrációkra, ez többször előkerül a kötetben is. „Tüntetésekre jártunk és úgy éreztük, hogy egyre több lyukat fúrunk a falba, majd egyszer csak összeomlott a fal” – fogalmazott a szerző.

Hutóczki-Orosz Éva felhozta, hogy nagyon valóságosnak tűntek a katonákról szóló szövegrészek, erről Rist elárulta, hogy sok katonatörténetet keresett és hallgatott, hogy hitelesen tudjon írni a katonák visszaemlékezéséről a regényben.
„Amikor írtam ezt a regényt, nem egyszerűen visszaálmodtam magam a múltba, hogy újra megéljem, milyen az, amikor egyre nyílik, egyre szabadabbá válik a világ. Nemcsak ennek az élménynek az eufóriáját szerettem volna újra érezni, hanem egyfajta kísérletként is tekintettem az írás folyamatára, amelyben talán magam is megérthetem és megértethetem, mitől, hogyan nyílnak meg az ajtók. Feltárhatom, hogy a szabadság kívül van-e vagy belül, tőlünk, belőlünk ered-e, vagy csak egy különleges, kegyelmi pillanat, ami nekünk akkor és ott ezekben a sorsfordító években megadatott.” (Idézet a könyv ismertetőjéből.)
Hutóczki-Orosz egy ponton arról kérdezte az írót, hogy mivel a kötetben is sokszor megfogalmazódik a szabadság kérdése, hogyan értelmezi ma ezt a fogalmat. Rist elmondta, hogy a rendszerváltás előtt könnyebbnek gondolta értelmezni a szabadságot, ma már egy komplexebb kérdéssé vált, de az is fontos, hogy ne csak a saját szabadságunkkal törődjünk, hanem más társadalmi csoportokéval is.
„Ha nincs szabadság, nincs szerelem” – zárta a gondolatmenetét Rist Lilla.