„Tudja, mit csinálnak a környékbeli települések? Összeszedik az ott lévő hajléktalanokat, és beszállítják Debrecenbe, és leteszik a hajléktalanszálló előtt őket, hogy gondoskodjon róluk Debrecen” – Papp László, Debrecen polgármestere ezt a város önkormányzatának november 20-i közgyűlésén válaszolta Lukács Zsoltnak, az MSZP országos választmányi tagjának.
A Debreciner Pappnak erről a kijelentéséről érdeklődve megkérdezte a Debrecenhez közeli városok polgármestereit: működik-e náluk hajléktalanellátás, van-e valóságalapja annak az állításnak, hogy hajléktalanokat szállítanak a megyeszékhelyre. A válaszokat a Nem szállítanak hajléktalanokat Debrecenbe – Fideszes polgármesterek szavai sem igazolják Papp László közgyűlési kirohanását című cikkünkben írtuk meg.

Az ügy fejleménye, hogy Kiss László, aki a Hajdú-Bihar Vármegye Önkormányzatának Közgyűlése párthoz nem kötődő ellenzéki tagja (a 2024-es választásokon a Momentum listájáról került be a testületbe), a megyei közgyűlés Fejlesztési, Tervezési és Stratégiai Bizottságának elnökhelyettese, a közösségi oldalán december 9-én tette közzé, mit tesz szóvá a bizottság ma (december 10.) délutáni ülésén, illetve milyen javaslattal él.
Kiss László posztjának szövegét alább teljes egészében közöljük:
Holnap a decemberi Fejlesztési, Tervezési és Stratégiai Bizottság soron következő ülésén ismét világossá teszem:
DEBRECEN NE HÁRÍTSA A SAJÁT DÖNTÉSEINEK ÁRÁT HAJDÚ-BIHAR TELEPÜLÉSEIRE, ÉS A VÁDASKODÁST IS BE LEHET FEJEZNI.
Debrecen polgármestere nemrég olyan vádat fogalmazott meg, miszerint a környező települések „összeszedik és beszállítják” a hajléktalanokat Debrecenbe. Ezt semmilyen adat, semmilyen településvezető nem erősítette meg. A kijelentés méltatlan és tényszerűen is vitatható.
Miközben Debrecen bizonyos gazdasági-politikai körei a város iparosításából fakadó terheket, például a vendégmunkások elszállásolását szisztematikusan a megye kisebb településeire próbálják kitolni, addig ők beszélnek felelősségről? Ez nem más, mint kettős mérce.
A mostani bizottsági ülésen javasolni fogom, hogy hívjuk meg Debrecen polgármesterét a bizottság egyik következő ülésére, hogy személyesen ismertesse:
mire alapozza az említett vádakat,
milyen problémát lát pontosan,
és milyen együttműködést vár el például a megye önkormányzatától.
Ha valóban van probléma, akkor azt közösen kell megoldani.
Ha nincs, akkor nem szabad alaptalan vádakkal megbélyegezni a megye településeit.
Meggyőződésem, hogy Hajdú-Bihar településeinek vezetői, egyébként tényleg függetlenül attól, hogy ki ellenzéki és ki kormánypárti, a megoldásokban érdekeltek.
A Megyei Önkormányzatnak pedig ebben koordinációs szerepe és felelőssége van. Mint a Fejlesztési, Tervezési és Stratégiai Bizottság elnökhelyettese, nemcsak jogom, hanem kötelességem is ezt képviselni, erről szól ugyanis a képviselői esküm.
A megye települései minden nehézség ellenére túlnyomórészt szolidárisan, felelősen látják el feladataikat. Debrecen vezetése pedig ne vádoljon olyan gyakorlattal másokat, amely éppen rá jellemző.












