Decemberben számoltunk be arról, hogy a hajdúsámsoni képviselő-testület fideszes többsége egy olyan sürgősségi előterjesztést fogadott el, mely a nem létező „Tisza-adó” ellen tiltakozik.
A dokumentum szövege úgy fogalmaz: a „Tisza Párt egy olyan rendkívül súlyos adóemelési és megszorítócsomagot állított össze, amely a magyar társadalom valamennyi tagját hátrányosan érintené”. A további szöveg is egybevág a központi fideszes narratívával, hiszen azt tartalmazza: „a tervek megegyeznek Brüsszel elvárásaival”, hiszen a belga főváros „azt követeli a tagállamoktól, köztük Magyarországtól is, hogy különböző megszorítások és adóemelések révén szedje be az ukrajnai háború finanszírozására és Európa háborús felkészítésére szánt összegeket”. Antal Szabolcs (Fidesz) polgármester – aki a hajdú-bihari 3-as egyéni választókerületben indul az országgyűlési képviselői mandátumért az áprilisi választáson – előterjesztése ezután 6 pontban szedte össze mit akar elutasítani a hajdúsámsoni önkormányzat.

Az előterjesztés a tartalma alapján azokra az Index által publikált tervekre hivatkozik, melyekről már maga az Index is azt mondta a bíróságon, hogy nem tényeket, hanem véleményt tartalmaznak.
Kincsesné Kirtyán Mária, a Hajdúsámson Fejlődéséért Egyesület (HFE) képviselője decemberben a Debrecinernek elmondta, a Tisza-adóról szóló előterjesztés nem szerepelt a meghívón, azzal közvetlenül az ülés előtt szembesültek. Ők Szegediné Páll Rita (HFE) képviselőtársával nem támogatták a polgármester előterjesztését, a fideszes képviselők viszont mind megszavazták, így azt el is fogadta a testület.
Kincsesné szerint ő szerette volna tudni, mi alapján készült az előterjesztés, amire a polgármester arra hivatkozott, hogy a médiából mindenki ismerheti ezt az adózási történetet, ezért kellett erről szavazniuk. A HFE képviselője szerint ez a testületi döntés nem lehet semmilyen valós hatással a város életére, hiszen egy olyan kitalált adócsomagról szavaztak, ami még csak nem is egy kormányzó párthoz kötődik.
Ezt megerősítette január 12-én a Fővárosi Törvényszék is, hiszen a megismételt elsőfokú eljárásban a bíróság a Tisza Pártnak adott igazat az adócsomagot elhíresztelő Indexszel szemben. A bíróság a portált ennek következtében egy olyan helyreigazítás közzétételére is kötelezte, melyben leírják, valótlanul állították, hogy a Tisza Párt brutális SZJA emelésre készül.

Az ítélet hatására január 15-én Montlika Zoltán (HFE) hajdúsámsoni önkormányzati képviselő közösségi oldalán tájékoztatta a lakosságot arról, hogy Danku József jegyzőnél és a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatalnál kezdeményezte a „2025. december 18-án megtartott rendkívüli testületi ülésen, Antal Szabolcs polgármester által elkészített ’Védjük meg városunkat a Tiszaadótól’ című előterjesztés határozatának visszavonását”.
A képviselő szerint az említett határozat olyan állítólagos jogalkotási vagy kormányzati intézkedésre (Tisza-csomag, Tisza-adó) hivatkozik, amely a valóságban nem létezik, és ezt a bíróság is kimondta.
„Álláspontom szerint ez súlyosan sérti a jogbiztonság elvét, a valós és hiteles tájékoztatáshoz fűződő jogot, valamint az önkormányzati döntéshozatal törvényességét” – zárta a posztot Montlika Zoltán.
A HFE képviselője újságunknak elmondta, érthetetlennek tartja azt az álláspontot, hogy a tiltakozást azért kellett elfogadnia a testületnek, mert a polgármester a médiából azt hallotta, hogy „Tisza-adó” lesz. Szerinte ez az előterjesztés egy percig sem volt megalapozott, az egész egy hazugságra épült. Éppen ezért úgy gondolja, hogy a jegyzőnek figyelmeztetnie kellett volna Antal Szabolcsot, hogy ne építsen fel egy hazugság köré egy előterjesztést.
Montlika azt mondta, a HFE következő testületi ülésen is tematizálni kívánja az esetleges visszavonás ügyét.
A Hajdúsámsonnal foglalkozó további anyagainkat itt olvashatják.












