„A győztesek oldalán kell tovább írnunk a történelmünket” – Papp László volt az ünnepi szónok

A debreceni hivatalos városi ünnepségen főként a koszorúzó szervezetek, intézmények, testületek delegáltjai vettek részt, az érdeklődő lakosság a kevés árnyékba bújt a Dósa nádor téren. A polgármester beszédében a jövő évi választásokra és Magyarország európai uniós tagságára is utalt.

Augusztus 20-án, az államalapításra emlékező nemzeti ünnepen Debrecenben déli 12 órakor a Dósa nádor téren, Szent István szobránál tartották a városi önkormányzat ünnepségét. A nemrégiben kifeszített napvitorlák kevés árnyékot adtak, a térkőre tűző nap elől a félszáznyi érdeklődő lakosok a MÁV székháza melletti árnyékban próbáltak helyet találni. A beszéd előtt Fel a szívvel magyarok címmel tartottak műsort debreceni művészek és a helyőrségi zenekar közreműködésével.

Augusztus 20-ai ünnepség - 2025
Fotók: Koppányi Szabolcs

Birodalmi fenyegetettség?

Papp László (Fidesz) polgármester ünnepi beszédében I.István király gondolatait hozta párhuzamba napjaink történéseivel. Papp szerint I.István felismerte, hogy minden korszak magában hordozza a lehetőséget a fejlődésre, szakított a régi hagyományokkal és a keresztény Európát választotta. A polgármester hozzátette, az elmúlt évszázadokban sokszor állt a magyar nép válaszút előtt, de a veszélyek elhárítása után gyakran a rossz utat választottuk, nem tudtunk élni a lehetőségekkel, ez is vezethetett a trianoni határokhoz. „Túléltük. Összeszedtük magunkat, újraszerveztük életünket a szűkre szabott Magyarországon, és akkor újra és újra rossz döntéseket hoztunk. Először a fasizmus, majd a kommunizmus pusztító eszméi mellé álltunk” – fogalmazott a polgármester.

Papp szerint minden század új lehetőségeket kínál, a mostani időszak pedig még nagyobb lehetőséget biztosít. Az elmúlt tizenöt év sok vita mellett számos stratégiai döntést, fejlesztést és beruházást eredményezett, amelyek az egész évszázadra kihatással lesznek – vélekedett. Szerinte soha nem volt még ekkora lehetőség a tudásban, a technológiában, a szuverén Magyarországban, mint most. „Mátyás óta nem kezdtünk úgy évszázadot, hogy függetlenségünk, önrendelkezésünk ennyire a kezünkben lett volna, mint most” – hangsúlyozta Papp László.

Augusztus 20-ai ünnepség - 2025

A polgármester a beszédében néhány mondat erejéig említett aktuálpolitikai utalásokat, szerinte nem adhatjuk fel a ragaszkodást az önrendelkezéshez, nem adhatjuk fel a küzdelmet az illegális migrációval szemben, valamint – feltehetően az Európai Unióra, és nem a terjeszkedő Oroszországra utalva – hozzátette, nem lehetünk része egy birodalomnak, amelynél sokadrangú a magyarok érdeke,

„Sokféle birodalomban éltünk már. Határozottan kimondhatjuk, egyik egy sem jött be. Akkor minek ezzel újra meg újra próbálkozni?” – fogalmazott a polgármester.

Augusztus 20-ai ünnepség - 2025

A városvezető szerint különleges szerep hárul Debrecenre, itt többször született újra a magyar nemzet önbizalma, itt erősödött meg a hit, hogy helye van az európai nemzetek között. „Debrecen a magyar szabadság őrvárosa” – hangsúlyozta Papp.

A győztesek között, de kik ők?

A polgármester szerint Debrecennek – amit ő is második fővárosként említett a beszédében – az ország motorjává kell válnia kulturálisan, technológiában és gazdaságilag is. Arról szólt, hogy a magyar nép válságálló, de bízik abban, hogy a 21. század nem a válságok kora lesz. Reméli, az itt tanulók a városban tudják kamatoztatni a tehetségüket, ezt az ide tepelülő vállalkozások tudják biztosítani. A polgármester szerint a következő lehetőség lesz a debreceni kulturális intézményeket, a színházat a nemzetstratégiai célok szolgálatába állítani. Arról is szólt, hogy szerinte a város kiemelten kezeli a környezetvédelmet a Zöld Kódex programnak köszönhetően, majd hozzátette, a változást mindig viták övezik, de hisz abban, hogy nem követünk el korábbi hibákat. „A győztesek oldalán kell tovább írnunk a történelmünket” – zárta a beszédét Debrecen polgármestere, így azt már nem részletezte, kiket-miket tekint győzteseknek, akiknek az oldalán kellene lennünk szerinte.

Augusztus 20-ai ünnepség - 2025

Papp László beszéde után intézmények, társadalmi szervezetek képviselői koszorúkat helyeztek el I. István király szobránál. A polgármesteri vezetés után közvetlenül Pósánné Rácz Annamária felsőoktatásért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkár (Pósán László (Fidesz) országgyűlési képviselő felesége) koszorúzott, a  Csokonai Színház nevében az új igazgatóhelyettes, Vadász Dániel tette tiszteletét. Konsztantyin Leonyidovics Dracsevszkij, a debreceni orosz főkonzul ez alkalommal ismét az első sorban kapott helyet a koszorúzók között.

Augusztus 20-ai ünnepség - 2025
Augusztus 20-ai ünnepség - 2025
Augusztus 20-ai ünnepség - 2025
Augusztus 20-ai ünnepség - 2025
Augusztus 20-ai ünnepség - 2025
Augusztus 20-ai ünnepség - 2025
Augusztus 20-ai ünnepség - 2025
Augusztus 20-ai ünnepség - 2025
Augusztus 20-ai ünnepség - 2025
Augusztus 20-ai ünnepség - 2025
Augusztus 20-ai ünnepség - 2025
Augusztus 20-ai ünnepség - 2025
Augusztus 20-ai ünnepség - 2025
Augusztus 20-ai ünnepség - 2025
Augusztus 20-ai ünnepség - 2025
Augusztus 20-ai ünnepség - 2025
Augusztus 20-ai ünnepség - 2025
Augusztus 20-ai ünnepség - 2025
Augusztus 20-ai ünnepség - 2025
Augusztus 20-ai ünnepség - 2025
Augusztus 20-ai ünnepség - 2025
Augusztus 20-ai ünnepség - 2025
Augusztus 20-ai ünnepség - 2025
Augusztus 20-ai ünnepség - 2025
Augusztus 20-ai ünnepség - 2025
Augusztus 20-ai ünnepség - 2025
Augusztus 20-ai ünnepség - 2025
Augusztus 20-ai ünnepség - 2025
Fotók: Koppányi Szabolcs

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Címkék