Egy akkumulátor-összeszerelőt már átadtak Debrecenben, de a tiltakozó civilek nem adják fel a küzdelmet

A nyilvánosság bevonása nélkül adtak át egy CATL által bérelt üzemet, amelynek előzetesen a tervét sem jelentették be. A Debrecenben akkumulátorgyárat építő kínai cég már másodjára módosítja a környezethasználati engedélyét, de még mindig sok a kérdőjel a gyár vízigénye és a magzatkárosító hatású NMP kibocsátása körül. A vállalat azt állítja, hatékony technológiát dolgoztak ki az oldószer visszanyerésére, és azon vannak, hogy csökkentsék a vízfogyasztást is. A bíróság eközben újabb 1,1 millió forint befizetését írta elő az akkugyár környezethasználati engedélyét megtámadó civileknek, akik a legutóbbi adománygyűjtésük után másodjára is sikerrel vették az akadályt.

Épül a CATL gyára Debrecen és Mikepércs között – 2024. június – Fotó: Polgár Tóth Tamás

Habár lassan másfél éve bírósági per zajlik a Debrecen déli gazdasági övezetében akkumulátorgyárat építő kínai CATL vállalat üzemének környezethasználati engedélyéről, a beruházás továbbra is a tervek szerint halad, sőt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter július 7-én a közösségi oldalán bejelentette, már van olyan része a gyárnak, amit át is adtak. „Jó hír, hogy a CATL gyárának első egységét az elmúlt hónap végén már átadtuk, itt összesen 40 ezer négyzetméternyi épületről van szó, amelyből 9 ezer négyzetméter szolgálja a gyártást, 30 ezer négyzetméter a raktározást és az irodai háttérfunkciókat” – közölte. A miniszter szerint ebben az épületben két gyártósort helyeznek el, a jövő év elején pedig itt már a próbagyártást is meg tudják kezdeni.

A bejelentés súlyához képest Szijjártó szavai kevés sajtóérdeklődést váltottak ki. A magyarországi nagyberuházásokat jellemzően ünnepélyes keretek között, vezető helyi és országos politikusok társaságában, a kormányközeli média munkatársainak jelenlétében szokták átadni. A CATL az eddig nyilvánosságra hozott adatok szerint Magyarország történetének legnagyobb volumenű beruházása. A Szijjártó által említett átadásról mégsem találtunk egyetlen hírt, fotót vagy sajtóközleményt sem.


Szijjártó Péter videójának közzététele után megkérdeztük a CATL-t: pontosan mit adtak át és a cégük erről miért nem kommunikált semmit. A kínai cég rövid válasza így hangzott: „Az InPark Szigma Kft. által bérbe adott épületet a CATL átvette, jelenleg még folyamatban van a gyártósorok elhelyezése, erről egyelőre a CATL nem kívánt proaktívan nyilatkozni”.

Csökkentik a magzatkárosító oldószer kibocsátását

Az Inpark Szigma Kft. épületének bérlése miatt a CATL nem rég benyújtotta kérelmét a debreceni akkumulátorgyáruk környezethasználati engedélyének módosítására. A kormányhivatal ezzel kapcsolatos közleménye szerint a csarnokban a kínai cég más telephelyén gyártott akkumulátorcellák modullá történő összeszerelését tervezik.

A csatolt dokumentáció szerint a bérléssel a 40 gigawatt gyártókapacitás (ez az első ütem, a végleges formájában 100 gigawattórát tervez a CATL) 49,2 gigawattórára nő. A vízszükséglettel kapcsolatban azt írják, a saját telephely átlagos vízigénye napi 3378, a csúcsvízigénye pedig napi 6232 köbméter lesz. A bérelt telephely vízszükséglete jóval kevesebb, ez átlagosan napi 34, a csúcsvízigény pedig napi 414 köbméter.

Az Inpark épülete – Fotó: Polgár Tóth Tamás

Az anyagból kiderül még, hogy a bérléssel növelik a telephely területhasználatát, a bérelt üzemrészben négy új pontforrást, valamint új zajforrásokat üzemeltetnének, hulladékkezelési tevékenységet azonban a bérelt részen nem folytatnak. Azt is közölték, hogy a P19-es pontforrásnál a magzatkárosító hatású NMP oldószer kibocsátását köbméterenként 20 milligrammról 10-re csökkentik.

A kormányhivatal honlapján közzétettek egy összefoglaló jelentést a klímavédelmi alkalmazkodási intézkedések nyomon követéséről. Ebben azt írják, a felek vizsgálják a „szürkevíz” (ezen a cég, a kormány és az önkormányzat jellemzően a tisztított szennyvizet érti) nagyobb mértékű felhasználásához szükséges műszaki megoldásokat a saját tulajdonú telephelyrész esetén. Ezek kidolgozását követően pedig ismét – immár harmadjára – módosítják a CATL környezethasználati engedélyét.

Mintha nem stimmelnének a polgármester számai

Arról, hogy a kínaiak kezdeményezték a környezethasználati engedély módosítását, nem a cégtől, nem is a hajdú-bihari kormányhivataltól, hanem Papp László (Fidesz), Debrecen polgármestere közösségi médiás bejegyzéséből értesülhetett a közvélemény. A politikus július 5-én azt írta: az elmúlt egy évben folyamatos egyeztetéseket folytattak a CATL képviselőivel, ennek eredményeképpen a cég korábban bejelentette, hogy jelentős mértékben csökkenti a vízfelhasználását és ezt is jelentős mértékben tisztított szennyvízből fedezi. Az NMP oldószer kibocsátását eközben – a végzettsége szerint jogász – Papp szerint minimálisra csökkentik. „A 3 pontforrás közül az elsőn a jogszabály által engedélyezhető 150 mg/m3 helyett 2 mg/m3-re, a másodikon engedélyezhető 20 mgC/m3-ről 1,21 mgC/m3-re, a harmadik pontforráson 1 mg/m3-re csökkenti a maximális kibocsátást” – olvasható a bejegyzésben.

A polgármester eme számainak nem találtuk nyomát a CATL által benyújtott dokumentációban, a közérthető összefoglaló 78. oldalán pedig teljesen más információ szerepel: „A CATL Kft. az NMP visszanyerő technológiát úgy módosította, hogy annak kibocsátásait (változatlan térfogatáram mellett) 20 mg/Nm3-ről 10 mg/m3-re csökkentette. A P37 és P38 pontforrások kibocsátási adatai változatlanok maradtak”.

Kíváncsiak voltunk, miért a fideszes politikus, Papp László városvezető, és miért nem a cég kommunikálta a nyilvánossággal, hogy milyen változások történnek CATL üzemével kapcsolatban, az erről érdeklődő levelünkre azonban a polgármester nem reagált. A kínai cég a megkeresésünkre annyit közölt, a CATL a saját kommunikációs stratégiája mentén tesz közléseket, és nincs ráhatása mások kommunikációs tevékenységére.

A CATL-t arról is kérdeztük, milyen fejlesztéssel tudták elérni, hogy csökkenjen a debreceni üzem – magzatkárosító hatású – NMP-kibocsátása. A cég egyrészt közölte, hogy az Inparktól bérelt épületben zajló modulösszeszerelés nem jár NMP-kibocsátással, másrészt szorosan együttműködnek üzleti partnereikkel olyan megoldások kidolgozása érdekében, amelyek az NMP-kibocsátást csökkentik. „A vállalat hatékony NMP-visszanyerési, illetve kezelési technológiákat alkalmaz az NMP-kibocsátás csökkentésére. Ez regeneráló, abszorpciós, mosó és hasonló műszaki berendezésekkel érhető el. Az alkalmazott technológia részletei megtalálhatók a nemrég benyújtott Tejeskörű Környezeti Felülvizsgálati Jelentésben” – közölték. A cégtől azt is megtudtuk, hogy az Inpark épületének bérlése nem befolyásolja a CATL terveit az akkumulátorgyár második és harmadik ütemére vonatkozóan.

Még nem tudni, mennyire lesz víztakarékos az akkugyár

Ahogy arra Papp László polgármester is felhívta a figyelmet, a CATL vállalta, csökkenti a korábban bejelentett vízigényét. Tavaly júliusban a Debreciner is írt arról, hogy ennek eredményeképpen a környezethasználati engedély első módosítása során az eredeti dokumentumban szereplő napi 3378 köbméterről 3077 köbméterre csökkentették az üzem átlagos vízfogyasztását. Most, a második módosítás során azonban a saját tulajdonú telephelyrészre vonatkozóan újra az elsőként közölt 3378 köbméter szerepel az anyagban.

Megkérdeztük a céget, hogy mi történt: újra emelkedett a várható vízfogyasztásuk, vagy csak egy hiba folytán került vissza az eredetileg közölt szám. A CATL a Debrecinernek küldött válaszában leszögezte, nem lesz több a gyár vízfogyasztása. Mint írták, a cég vezetése megértette, hogy a gyár vízfogyasztása a debreceni lakosok egyik fő aggodalma, ezért a vállalat olyan megoldásokon dolgozik, amelyekkel jelentősen csökkentheti a technológiai vízfogyasztást. „Ennek a víztakarékos technológiának a fejlesztése még folyamatban van, bevezetését követően a CATL részletesen kommunikálni fog róla” – közölték. Később egy ismételt érdeklődésünkre elárulták, helytálló a dokumentációban szereplő napi átlagos 3378 köbméter vízigény. Habár ez alapján úgy tűnik, nem csökken a vízigény, a cég az ellentmondást azzal oldja fel, hogy hangsúlyozzák, a víztakarékos technológia fejlesztése még folyamatban van, a jelenlegi engedélyezési eljárás pedig erre a megoldásra még nem terjed ki.

„Végre a nevükre veszik a gyereket” a Mikepércsi Anyák szerint

Megkérdeztük a CATL módosítási kérelméről és Papp László közösségi médiás bejegyzéséről Kozma Évát, Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület (Miakö) elnökét. „Nem értjük, miért Debrecen polgármestere magyarázza a CATL bizonyítványát, úgy tudjuk, hogy marketing tevékenység nincs benne a munkaköri kötelességében” – közölte. Hozzátette, azt sem értik, miért érdemel dicséretet az a gyár, amely végre hajlandóságot mutat arra, hogy betartsa a hazai jogszabályokat, főleg, mert – a civilek álláspontja szerint – még ezt sem teszi meg maradéktalanul. A kormányhivatal honlapjára feltöltött dokumentáció alapján úgy látják, a CATL nem csökkenti a jogszabályban meghatározott mértékűre az NMP kibocsátását több szennyező pontforrás (kémény) esetében sem. Kozma Éva előrelépésként értékeli, hogy habár eddig zárt rendszerről beszéltek az üzem kapcsán, most mégis elismerik, hogy van szennyező kibocsátása, amit csökkenteni akarnak a debreceniek kérésére. „Megjegyzem, ezt nem lakossági nyomásra kellene megtenniük, hanem jogszabályi kötelezettségből. Ez nem adomány nekünk, hanem jogos elvárás a szennyező gyárak felé” – fogalmazott.

Kozma Éva – Fotó: Koppányi Szabolcs

Kozma Éva arra is kitért, hogy habár a polgármester a bejegyzésében erre utalt, az engedélyező hatóság közleményében nem az áll, hogy a kérelmet a CATL azért adta be, hogy csökkentse az NMP mennyiségét a levegőben, hanem azért, mert „végre a nevükre veszik a gyereket”, az Inpark-beruházást. Ez a Miakö elnökének megfogalmazása szerint „nem akkugyárnak indult, de varázslatos módon pár hónap alatt logisztikai csarnokból azzá lett”.

A civil aktivista közölte, a CATL által benyújtott kérelem szerint a technológiájuk nem tudja felhasználni a tisztított szennyvizet, és jelenleg a Debreceni Vízműnél és az önkormányzatnál pattog a labda, ezt a vizet ugyanis nekik kell előállítaniuk. „A benyújtott kérelemben továbbra is csak jövőbeli tervként beszélnek a szürkevíz technológia alkalmazásáról, a hatályos engedély és a mostani kérelem szerint is kristálytiszta vizet fognak használni, a mi vizünket!” – hangsúlyozza Kozma Éva.

A bíróság elutasította a civilek kérelmét, újabb 1,1 millió forintot kell fizetniük

Miközben a beruházás zavartalanul robog a megvalósítás felé, az üzem környezethasználati engedélyéről szóló per csak vánszorog. Szűk másfél év elteltével a bíróság csak tavasszal rendelte el, hogy vizsgálják meg az akkumulátorgyár hatásterületét. Ez azért fontos kérdés, mert az, hogy az első-, másod-, harmad és negyedrendű felperesek ezen a területen élnek-e, befolyásolhatja, hogy továbbra is részt vehetnek-e a perben (az ötödrendű felperes a Védegylet Egyesület).

Litresits András, az elsőrendű felperes jogi képviselője a Debrecinernek elmondta, ha a kormányhivatal határozatot hoz a környezethasználati engedély módosítása ügyében, akkor a módosításra is ki fogják terjeszteni a keresetlevelet. Mint mondta, a korábbi módosítás során is ugyanezt tették.

Litresits András – Fotó: Koppányi Szabolcs

Az ügyvédtől megtudtuk – és ahogy azt a Telex a napokban megírta –, a bíróság elutasította a felperes magánszemélyek költségmentesítési kérelmét. Ez azt jelenti, hogy nekik kell kifizetniük a kirendelt szakértők munkadíját, és amennyiben elveszítenék a pert, ezt nem is kapják vissza. A Debreceni Törvényszék a döntését többek között azzal indokolta, hogy az egy háztartásban élő személyek havi jövedelme meghaladja a szociális vetítési alapot (28 500 forint), valamennyien rendelkeznek a lakóhelyükön kívül egyéb ingatlannal, valamint nem igazolták, hogy a létfenntartásuk veszélyeztetett lenne a szakértői díj megelőlegezése miatt. A bíróság az indokolásában arra is kitért, hogy álláspontjuk szerint a szakértői költség várható összege nem olyan mértékű, hogy annak megfizetése a felek jövedelmi és vagyoni viszonyaival arányban nem álló megterhelést jelentene. A bíróság még arra az áprilisi cikkünkre is hivatkozott, amely szerint a civilek összegyűjtötték az eredetileg előírt 1 millió forintos szakértői előleget.

Civilek és támogatók a bírósági tárgyaláson – Polgár Tóth Tamás

A törvényszék most újabb 1,1 millió forint letétbe helyezését írta elő a felperesek számára. Ennek oka, hogy az általuk kirendelt Verrasztó Zoltán és Varga Csaba szakértők összesen bő 2 millió forintra becsülték a várható díjazásukat. Verrasztó Zoltánnak a levegőtisztaság-védelem, a víz- és földtani közeg védelem, a zaj- és rezgésvédelem, továbbá a hulladékgazdálkodás körében, Varga Csabának pedig az élővilág és tájvédelem szakterület körében kell véleményeznie azt, hogy ténylegesen meddig terjed ki a gyár hatásterülete. A szakértők közül Verrasztó Zoltán hidrogeológus, kartográfus, környezetvédelmi szakmérnök felkérését a felperesek javasolták a bíróságnak.

Az MSZP segítséget ígér, de nem tesznek önálló lépéseket

Mivel korábban a Momentum és az MSZP politikusai is számos alkalommal beszéltek arról, hogy támogatják az akkuperben részt vevő civileket, megkérdeztük mindkét párt sajtóosztályát: hozzájárulnak-e pénzzel a négy magánszemély hirtelen keletkezett költségeihez. A megkeresésünkre a Momentumtól nem kaptunk választ. Az MSZP azt közölte, eddig is és ezután is mindent megtesznek azért, hogy az akkumulátorgyár szabályozatlan létesítését megakadályozzák, Komjáthi Imre pedig az MSZP társelnökeként minden lehetséges módon segíti és képviseli a helyi civilek kezdeményezését a sajtóban és a parlamentben egyaránt. Az MSZP azt is megjegyezte, a perben az első számú felperes Moczok Gyulának az a Litresits András az ügyvédje, aki egyben a párt Nemzeti Választási Bizottságba delegált tagja.

„Ugyanakkor továbbra is tiszteletben tartjuk a civilek azon kérését, hogy a politika ne telepedjen rá az ügyre. Így ahogy eddig sem, azután sem fogunk a helyiek kérése nélkül önálló lépéseket tenni. A mai napig bezárólag nem érkezett hozzánk kérés a helyiek részéről, hogy anyagilag is segítsük őket, ezért anyagi támogatást nem nyújtottunk számukra” – közölte a párt.

Ismét sikeres volt a civilek gyűjtése

A felperes magánszemélyek, akik között ott vannak a Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület és a Vigyázzunk Életet Adó Vizeinkre Egyesület volt és jelenlegi tagjai is, időközben a közösségi médiában kampányt indítottak az újabb 1,1 milliós szakértői előleg összegyűjtésére. Az utóbbi egyesület Facebook-csoportjában július 20-án be is jelentették, hogy ismét sikeres volt a gyűjtés, megvan a pénz a szakértők kifizetésére. „Újra összegyűlt a pénz, amit a bíró kirótt ránk, hála a sok segítő embernek. Köszönjük szépen mindenkinek a segítséget, akik anyagilag támogatnak és akik jókívánságokkal segítik a perünket, munkánkat” – olvasható az erről szóló bejegyzésben, Szemán Judit, Fónainé Pásztor Enikő, Pintye Andrea és Moczok Gyula aláírásával.

Felszínre kell hozni az igazságot, ez motiválja a civil aktivistát

Pintye Andrea nemcsak felperesként, hanem a Debrecenben Hallottam CENZÚRA nélkül Facebook-csoport és a Zebraszerda Mozgalom tagjaként is küzd a debreceni akkumulátorgyártás ellen. A civil aktivista a Debrecinernek elmondta, szerinte egy normális világban nem folytathatnák az építkezést aközben, hogy a beruházás környezethasználati engedélye ellen éppen bírósági eljárás zajlik. „Most a beruházó előnyt élvez a lakossággal szemben” – értékeli a helyzetet. Pintye Andrea szerint arra sincs garancia, hogy a környezethasználati engedély megsemmisítése esetén leállítanák a beruházást.

Pintye Andrea – Fotó: Koppányi Szabolcs

Arra a kérdésünkre, hogy mi ad még neki erőt a tiltakozásra csaknem két évvel a CATL-beruházás bejelentése után, az aktivista azt felelte, az igazságot mindenképpen felszínre kell hozni. Úgy látja továbbá, nem fenntartható a magyar hatósági gyakorlat, amely jelenleg a jogokat eltiporva teszi lehetővé a gazdaság építését. „Szeretnénk, ha a hatósági gyakorlatot civil kontroll szőné át, mert most nem tapasztaljuk azt, hogy párbeszéd lenne köztünk, a döntéshozók és a hatóság között” – fogalmazott.

Ez a cikk a „Szabad oldal” kezdeményezés részeként jelent meg, együttműködésben a Szabad Európával.

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!