Az önkormányzati választáson várakozás alatt szereplő választási együttműködésben eredetileg fölmerült, hogy a későbbi rivális Gondola Zsolt Zoárdot kérjék fel közös polgármesterjelöltnek. Az ellenzéki pártok ernyőszervezetének vezetője szerint többek között azért vallottak kudarcot, mert a választók összekeverték őket a Civil Fórummal, és nem tudták elmagyarázni a programjukat sem. A voksolás után a DK-s Varga Zoltán szerinte kritikán aluli módon viselkedett, a Tisza Párttól pedig nem látja az elköteleződést a debreceniek mellett. Ettől függetlenül egyelőre nem nyitna frontot senkivel, minden szervezetre potenciális szövetségesként tekint, amíg nem áll oda nyíltan a szerinte a várost kizsákmányoló Fidesz mellé.
A június 9-i önkormányzati választáson az ellenzéki szervezetek egy része, a DK, az LMP, a Momentum, az MSZP, a Párbeszéd és a Szikra Mozgalom az Összefogás a Cívisvárosért Egyesület ernyője alatt indult el Debrecenben. A kommunikációjuk szerint a Fidesz leváltására készültek. Ehhez képest Mándi László polgármesterjelölt csak a harmadik helyet tudta megszerezni 19,96 százalékkal. A Fidesz színeiben sikerrel újrázó Papp László mellett Gondola Zsolt Zoárd, a Civil Fórum Debrecen Egyesület elnöke is megelőzte őt. Hasonlóan szerepeltek az Összefogás egyéni képviselőjelöltjei is, akiknél átlagosan szintén valamennyivel eredményesebbek voltak a Civil Fórum emberei. Egy hónappal az ő szempontjukból kudarcos választás után beszélgettünk Drágossy Richárddal, az Összefogás a Cívisvárosért elnökével, aki saját magát nem tartja politikusnak.
Hogyan értékeli az önkormányzati választás debreceni eredményeit?
Debrecen többsége azt mondta, hogy a Fideszből elég, de nem tudtak egy kihívót kiválasztani. A Fidesz 2014 óta most hajtotta végre a legnagyobb mozgósítást, ez számokkal alátámasztható. Amit mi akartunk, az nem sikerült belső és külső okok miatt. Röviden ennyi.
Hogyan állhatott elő olyan helyzet, hogy a debreceniek nem tudják, kire szavazzanak? Ebben az összefogásban elvileg hat ellenzéki szervezet is szerepelt, a parlamenti ellenzéki pártok majd mindegyike részt vett benne.
Nagyon egyszerű a helyzet: a választásokat nem a tíz százalék értelmes dönti el. Az emberek jelentős része még mindig úgy gondolkodik, hogy „jaj, háború, el ne vigyék a fiamat”. A másik, hogy a debreceniek nagyobb része nem akar akkugyárat. Három egymástól független társaság is részben ugyanezzel kampányolt. Ez elég volt a kisebbségnek ahhoz, hogy nyerjen.
Előre lehetett tudni, hogy minden nem fideszes szervezet, amely elindul a választáson, az akkumulátorgyárak ellen foglal állást.
Igen. A három ellenzéki induló közül azonban csak egynek volt programja a város megváltoztatására, az Összefogásnak. Ez a választók túlnyomó többsége számára nem ment át.
NT
Mikor derült ki az ön számára, hogy nem ment át ez az üzenet?
2022-ben szavazóbiztosként láttam, milyen az átlagpolgár, aki nem akarja megváltoztatni a várost, „csak” él benne. Ez részben hatással volt a kommunikációnkra, de nem eléggé. Nem ment át az embereknek, hogy vannak jelszavakkal operáló és vannak ténylegesen gondolkodó csapatok. Túl sokat agyaltunk. Sokkal több energiát kellett volna arra fordítanunk, hogy meggyőzzük az embereket, mi mást is mondunk azon kívül, hogy „no akku”. Erre viszont nagyon kevés volt az időnk. Ön is tudja, hogy tavaly még egy jó darabig a Civil Fórum is benne volt ebben az összefogásban.
Legalábbis ott voltak a tárgyalásokon.
Ezért mondom, hogy egy darabig.
De akkor még nem volt Összefogás.
De, ugyanezek a csapatok voltak, plusz a Civil Fórum.
Ezt már Összefogásnak nevezhetjük? Létezett már az egyesület?
Nem. Előkészítő, egyeztető fórumnak neveztük. Többnyire ugyanazok a csapatok voltak ott, amelyek végül az Összefogást alkották. Egyedül A Nép Pártján Mozgalom lógott ki, ők egy darabig benne voltak, aztán egy magánemberrel képviseltették magukat, Biró Lászlóval. Benne volt a Civil Fórum is, a DK is.
Mikor derült ki az ön számára teljesen egyértelműen, hogy ebből nem lesz választási győzelem?
Ez egy folyamat. A Civil Fórum nagyon sokáig azzal hitegetett bennünket, hogy ha a DK ott van, akkor ők is jönnek. Azzal az indokkal vonultak korábban hátrébb, hogy a DK is hátralépett egyet. Aztán egyszer csak rajtaütésszerűen bejelentették, hogy ők önállóan indulnak. Nekünk nincsenek kémeink náluk, nem tudom, hogy nekik voltak-e nálunk. Arra számítottunk, hogy a választás előtt két, két és fél hónappal jön a Civil Fórum, és megbeszéljük, milyen körülmények között indul a csapat.
NT
Teljesen elzárkóztak a tárgyalásoktól? Vagy onnantól kezdve, hogy a DK felállt az asztaltól, már egyáltalán nem volt kommunikáció a Civil Fórummal?
Informális kommunikáció volt, hivatalos nem.
Informálisan mivel indokolták, hogy nem ülnek vissza az asztalhoz?
Azt mondták, ha a DK jön, ők is jönnek.
De aztán a DK jött, ők pedig nem. Ezt nem indokolták?
Nem. Nem volt már értelme megkérdezni.
Jól értem, hogy a Civil Fórum külön indulásával vált az ön számára egyértelművé, hogy nem lesz választási győzelem?
Azt nem lehetett előre jelezni, hogy a Civil Fórum az előző választási eredményei után most ekkora számokat fog felmutatni. Az, hogy ebből egy igazán komoly győzelem nem lehet, már akkor látszott, amikor kiderült, hogy a Mi Hazánk külön indul. Egy erős ellenzéki frakció még lehetett volna, ha az emberek tudják a különbséget a két szervezet között. De nem tudták, és ez a mi hibánk.
Ez azért fontos kérdés, mert – a Mi Hazánk és a Civil Fórum mellett – az Összefogás is azzal kampányolt, hogy leváltják a Fideszt, és arról beszéltek, mit csinál majd az új vezetés..
Miért? Mondtam volna a választás előtt azt, hogy buktuk?
Nem lett volna korrektebb azt kommunikálni, hogy miután 1998 óta egyetlen egyéni választókerületben sem győzték le a Fideszt Debrecenben, most az a cél, hogy megszorongassák őket, legyen egy erős ellenzék, amely később le is válthatja a jelenlegi városvezetést?
A „ha”-val kezdődő mondatoknak nincs értelme. Senkinek sem jutott eszébe.
Senkinek nem jutott eszébe, hogy esetleg lehetne mást is mondani a választóknak?
Mivel a választókerületek kétharmadában egyéni képviselőjelöltet kell állítani a kompenzációs listához, ezért nekünk nem. Hogy a Civil Fórumnak eszébe jutott-e, nem tudom, ezt tőlük kell megkérdezni. De vélhetően nekik sem. Úgy tudom, nagyon nem volt egyszerű nekik a huszonhárom jelöltet összeszedni, volt köztük férj és feleség is, csak hogy legyen induló.
„Nincs hová hátrálnunk!” – Az Összefogás a Cívisvárosért Egyesület demonstrációja – Debrecen, 2023. november 15.
Koppányi Szabolcs
Ha meg kellene neveznie, kiket és milyen szervezeteket tart felelősnek a választási eredmények alakulásáért?
Mindenkit egyformán, nincs kivétel. A saját csapatunkon belül nem volt olyan szervezet, amely ne a közös célért hajtott volna. Aki ott volt az eredményvárón, azt láthatta, hogy az eredmények nem okoztak letargiát. A végeredmény tudomásulvétele mögött volt egy olyan érzésünk, hogy mi megtettük, amit tudtunk. Nyugodtan tudunk a tükörbe nézni.
Kiken nem látszott a letargia? Az egyesület tagjain, az aktivistákon vagy a pártok képviselőin?
Akik jelen voltak. Mind a három csoportból voltak ott.
Minden szervezet ott volt az eredményvárón?
Igen. Összesen huszonvalahányan voltunk.
A választások óta eltelt egy hónap. Azóta összeült-e az egyesület és az abban közreműködő szervezetek, hogy közösen kiértékeljék a történteket?
Volt közös és kisebb csoportos értékelés is. Én azt javasoltam, hogy mindenki menjen el nyaralni, fújja ki magát, agyaljon. Ősszel fogunk egy második körös értékelést tartani.
Az első körben milyen főbb megállapításokra jutottak?
Nem mentünk ennyire bele, egy másfél órás beszélgetés volt, ennyi idő alatt nagyon mély megállapítás nem keletkezhet. Azt elmondtam, hogy brandépítésre kevés volt az idő. A szűkös anyagi források nem teszik lehetővé egy olyan rendezvény megtartását, mint amilyet a Tisza például meg tudott csinálni.
Az Összefogás a Cívisvárosért Egyesület kampánygyűlése – Debrecen, 2024. április 20.
Koppányi Szabolcs
Csak ezen múlott?
Nem. A névválasztás miatt az egyszerű választók közül rengetegen összekeverték a Civil Fórumot és az Összefogás a Cívisvárosért Egyesületet.
A Civil Fórum már nagyon régen kitalálta ezt a nevet. Amikor az Összefogást megalapították, lehetett tudni, hogy van egy ilyen szervezet, és ez esetleg konfúziót okozhat a választókban. Ezt nem mérlegelték?
Nem, mert abból indultunk ki, hogy ők is részesei az Összefogásnak. Nem is akartuk kihagyni őket. Akkor még nem lehetett tudni, hogy vetélytársaink lesznek a választási küzdelemben.
Említette, hogy nem tudtak olyan tömegrendezvényeket tartani, mint Magyar Péter. Itt nem pusztán arról van szó, hogy tízezer embert nem tudtak kiállítani, hiszen a rendszerváltás óta ez Debrecenben csak a Tisza Pártnak sikerült. Azt lehetett látni, hogy az Összefogás a rendezvényein ötven embernél többet nem nagyon tudott megmozgatni a választási kampány idején. Ennek mi volt az oka?
A hálózatépítés hiánya. Nem elég okos embereket összegyűjteni. Ahhoz, hogy egy kétszáz fős rendezvény összejöjjön, ezer embert kell meggyőzni. A többieknek gyereke van, dolga van, boltba kell mennie, rászólt a felesége.
Nem arról van szó, hogy összesen ennyi ember volt kíváncsi arra, hogy mit üzennek ezek a pártok a nyilvánosságnak?
Nem. Ma beszéltem valakivel, aki elmondta, semmilyen rendezvényre nem jön el, de nekünk szurkolt. Húsz-harminc ilyen beszélgetésem volt. Debrecenben a fortélyos félelem még mindig él, és élni is fog egy jó darabig. Ebből a szempontból tényleg rendkívüli volt a Tisza eseménye, bár három-négyezer ember szerintem nem helybéli volt.
Varga Zoltán, a DK országgyűlési képviselője a választásokat követően arról írt a közösségi oldalán, hogy őket maffiamódszerekkel zsarolták be ebbe az összefogásba. Hogyan reagálna erre az állításra? A választások óta volt-e az egyesületnek tárgyalása, egyeztetése a DK-val a továbbiakról?
Amennyiben egy országgyűlési képviselő a saját elnökségének a megállapodását egy másik országos párt elnökségével maffiamódszereknek nevezi, akkor igen, azok voltak. Hogy Varga Zoltán országgyűlési képviselőnek ez a véleménye a saját vezetőségéről, arról számoljon el előttük. A viselkedése kritikán aluli volt. Több kommentárom ehhez nincsen.
Facebook
Az előző választás eredményeihez képest most lesznek ellenzéki frakciók a debreceni közgyűlésben: a Civil Fórum képviselőcsoportjában négyen, az Összefogáséban hárman lesznek. Milyen előnyei vannak a frakcióalapításnak?
Nem vagyok politikus, a szervezeti előnyeit nem tudom megítélni. Ezt tudják a képviselők, az ő dolguk.
Az egyesület elnökeként nem feladata ez?
Nem akarom felvállalni ezt a feladatot, nem akarok politikussá válni. Ha a szituáció megkívánná, az egyesület természetesen megpróbál egyeztetni a felekkel, egységes álláspontokat kialakítani. De nem szeretnék elmerülni a politika bugyraiba. Az építkezésre szeretnék koncentrálni.
Egy nagyon összetett frakcióról van szó, mindhárom képviselő különböző pártokból érkezik. Vannak információi arra vonatkozóan, hogy indult-e már tárgyalás közöttük annak érdekében, hogy együtt tudjanak dolgozni?
Mindhárman debreceniek. Annyi az elvárásom feléjük, hogy Debrecen legyen az első, az pedig másodlagos, hogy van egy pártjuk. Ez a csapat eddig így működött. Mándi Lászlónak volt egy kijelentése az értékelésen, miszerint ő akkor is debreceni lesz, ha Momentum nem lesz.
Számít arra, hogy hosszútávon is összetartható lesz a frakció? Ha akár csak egyetlen képviselő is kilépne, azonnal megszűnne.
Remélem, igen. Az egyéni emberi kvalitásokban van a reményem: mindhárman értelmesek és előtérbe helyezik a debreceniségüket.
Történelme legrosszabb polgármesteri eredményével is a mandátumok közel háromnegyedét szerezte meg a Fidesz Debrecenben
A július 9-én kialakult erősorrendben a harmadik helyre szorult Összefogás összesen hat ellenzéki formáció, a DK, az LMP, a Momentum, az MSZP, a Párbeszéd és a Szikra Mozgalom közös ernyőszervezeteként funkcionált a választáson. A három mandátumuk közül egyet a momentumos Mándi László, az Összefogás polgármesterjelöltje kap meg, egy a DK-s Pákh Károlyé, egy pedig az MSZP-s Madarasi Istváné. Mándi és Madarasi jelenleg is önkormányzati képviselők.
Ha közülük valaki lemondana, hogyan történne a pótlása? Milyen szerepe van ebben az egyesületnek?
Megvan a kompenzációs lista, ott a sorrend, az egyesület pedig dönteni tud az ügyben. A listán több alkalmas személy is szerepel, ezért ez borzasztóan nagy tragédiát nem okozna a számunkra.
Tehát az egyesület biztosan meglesz a ciklus végéig, és ilyen esetekben fog tudni dönteni?
Én biztos megleszek a ciklus végéig? Nem lehet tudni. A szándékaink szerint igen. Sőt a következő években azt az építkező munkát kell elvégeznünk, amelyre háromnegyed év alatt nem volt lehetőségünk. Megszerettem azokat az embereket, akikkel együtt dolgoztam. Van köztük néhány őrült és néhány nagyon komoly ember, van az egyik és a másik irányba kilengő. Pont olyan sokszínűek, mint maga a város. Hogy mi lesz Gondola Zsoltékkal, azt nem tudom. Zsolt egy dörzsölt ügyvéd, hatalomtechnikás, mocskosul érti a dolgát. Utólag elmondhatom, tavaly még olyan gondolat is volt, hogy mi lenne, ha ő lenne a közös polgármesterjelölt. Nem jutottunk el idáig, mert előbb kivonult, minthogy felvethettük volna neki.
Kinek a gondolata volt ez?
Három embert tudok a jelenlegi csapatból, akinek a fejében ez megfordult. Az egyik én vagyok.
Az Összefogás a Cívisvárosért képviselőjelöltjei és Mándi László polgármesterjelölt is szűk húsz százalékot szereztek az önkormányzati választáson, az Összefogásban részt vevő pártok azonban az EP-listáikra összesen csak bő tíz százalékot kaptak. Az azóta kijött közvélemény-kutatások alapján valószínű, hogy ma már a tíz százalékot sem érné el ezeknek a szervezeteknek a debreceni támogatottsága. Eközben a Tisza Párt harminchét százalékot ért el az EP-választáson Debrecenben. Hogyan tudja megtartani a relevanciáját az Összefogás a Cívisvárosért és a benne szereplő szervezetek a következő években, miközben folyamatosan veszítik el a hátterüket?
Rossz a kérdés. Nem az a lényeg, hogyan hívják azt a szervezetet, amely a hétköznapi debreceniek érdekeit képviseli. Nem az a kérdés, hogy ezt Összefogásnak, Civil Fórumnak vagy Tisza Pártnak hívják. Az a kérdés, hogy a várost és környékét leuraló, tönkretevő, technokrata, gazdasági érdekeket néző uralomnak képes-e véget vetni a város. Nem lehet ennyire végletesen, frontokban gondolkodni. Az én szememben nincs front a Tisza, a Civil Fórum és az Összefogás között. Akkor lesz front, ha bármelyikről egyértelműen kiderül, hogy odaáll a várost kizsákmányolók mellé. Egészen addig semmit nem zárok ki. Aki hasonlóan gondolkodik Debrecenről, az természetes szövetséges.
Polgár Tóth Tamás
Sejtelmesen beszél, de az tény, hogy sok olyan ember szavazott a Tisza Pártra, akik nem a Fideszt akarják látni Debrecen vezetésében. A pártnak vélhetően a következő években is lesz számottevő debreceni szavazója. Felvették már a kapcsolatot a Tisza Párttal?
Nem.
Hogyan fogják tudni megőrizni vagy növelni a súlyukat egy olyan helyzetben, amelyben a Tisza Pártnak lesznek aktivistái, szavazói, vélhetően gazdasági háttere, az Összefogásnak pedig jelen pillanatban meglehetősen kevés aktivistája és szavazója, és talán még kisebb gazdasági háttere van.
Nem látom a jövőt. Egy párt, amely három hónap alatt képes felfutni, fél év alatt le is csenghet. Ez nem egy stabil formáció, hanem az emberek kívánságának, pillanatnyi hangulatának gyors meglovaglása. Debrecenben nincs is alapszervezete a Tisza Pártnak. Szándékosan nem vettük fel velük a kapcsolatot, előbb nézzük meg, mit csinálnak. Csináltak már valamit az ígéreteken kívül?
Egy tízezres tömegdemonstrációt, ami senkinek nem sikerült a rendszerváltás óta.
Jó. És ezen kívül?
Sok más eseményükről nem tudok, de tény, hogy olyat valósítottak meg, ami korábban más pártoknak nem sikerült.
Kellő mennyiségű pénzzel, ezzel-azzal meg lehet csinálni. Én ebből még nem érzem az elköteleződést az emberek mellett. De ha így lesz, akkor welcome. Mindenki tegye oda, amije van, és zavarjuk el a várost tönkretevő, Pest-kiszolgáló fidesznyikeket. Egyelőre annyit látunk, hogy Magyar Péter bevásárolta magát egy tízfős pártba, és elindított egy mozgalmat hatalmas pénzeszközök megmozgatásával.
A „Pest-kiszolgáló fidesznyikek” kifejezés mennyivel másabb annál, ahogy a fideszes propaganda szokta támadni az ellenzéket? Debrecenben például pont Mándi László volt az, akit Budapest-bérencnek neveztek azért, mert a fővárosból is kap fizetést.
Ez nagyon egyszerű kérdés. Egy olyan ember volt köztünk, aki valóban országos funkciót lát el, és onnan is kap fizetést a saját egyéni vállalkozása mellett. Mondtak egy olyat, amit Debrecenben legalább negyven fideszesre rá lehetne mondani. Ez propaganda. Az a kérdés, kinek van nagyobb hangszórója. Hány ember kapja a fizetését fideszesként csak azért, mert őket kiszolgálja? Az ön adójából kapja a fizetését az országgyűlési képviselő, az összes párt képviselői és az önkormányzat összes hivatalnoka. Igazuk van, Mándi László onnan is kap fizetést. De van egy saját könyvelő vállalkozása. Nem esne le az ujjáról a gyűrű, ha holnaptól onnan nem kapna pénzt.
NT
Azt a kommunikációt, amit a Fidesz folytatott Mándi Lászlóval szemben, ön helyteleníti, vagy úgy gondolja, lelkük rajta, egyébként is volt valóságalapja?
Tudjuk nagyon jól, hogy kommunikálni mocskosul jól tudnak. Elég nagy a harsonájuk, hangosan hallatszik. Hogy másik ötven ilyen van, az ugyanazon a harsonán nem hangzott el egyszer sem. Persze a hír igaz, de a másik ötvenre is. Miután Mándi László gazdasági szakember, a Momentumban pedig nem sok ilyen van, ki mást bíztak volna meg a gazdasági ügyek intézésével? Ez nem is pofapénz, hanem a szaktudás megfizetése.
A tervek szerint legközelebb 2029-ben tartanak önkormányzati választást Debrecenben, addig maradni fog a most megválasztott testület. Ön szerint mit kellene másképpen csinálnia az ellenzéknek az addig hátralévő öt évben, hogy a következő alkalommal ne szenvedjen a mostanihoz hasonló teljes vereséget?
Nagy bátorság tőlem, aki nem politikus, ötéves stratégiát kérdezni.
Véleménye csak van.
Hogyne volna. Minél nagyobb egy város, annál inkább nem a személyek, hanem az érzelmek dominálnak: egy párt, egy mozgalom, egy hirtelen feltűnő messiás iránt. Ebben a városban van huszonhárom egyéni választókerület, amelyek olyanok, mint huszonhárom kisváros. Helyi gócpontokat lehet kialakítani, ahol megbízható emberek ismertséget tudnak szerezni, az ügyeket pedig be tudnák juttatni az önkormányzatba. A másik, hogy a választókerületek is különbözőek. Az egyikben azzal lehet meggyőzni az embereket, hogy vasárnap elmegy a kocsmába és két órát beszélget velük úgy, hogy csak alkoholmenteset iszik, másoknak pedig komoly érvelésre van szükségük. Olyan embereket fogunk hosszútávon megtartani és bevonzani, akik erre képesek. Senkit nem fog érdekelni, hogy ő tiszapártos, civilfórumos vagy az Összefogás embere. Amíg ki nem alakul egy amerikai típusú váltógazdaság, amíg csak egy nagy tömb van, addig engem nem érdekel a zászlók színe.