A választások az uniós pénzekről és az akkugyárakról szólnak – Debrecenben fórumozott Donáth Anna, a Momentum elnöke

Mándi László, az Összefogás a Cívisvárosért polgármesterjelöltje arról beszélt, mindenkinek a saját felelőssége mérlegelni, hogy az önkormányzati választáson való indulása rontja-e a valódi változás esélyét. Donáth Anna szerint uniós hatáskörbe kell kerülnie minden olyan területnek, amely a biztonságot és a jólétet szolgálja.


Momentum
Donáth Anna
Polgár Tóth Tamás

Lakossági fórumot tartott április 2-án a Momentum Debrecenben, a Kölcsey Központban. Habár az Európa-fórum nevű rendezvényt a párt előzetesen úgy reklámozta szórólapokon, hogy azon az általuk szorgalmazott, állításuk szerint az akkumulátorgyárak okozta környezeti problémákkal szemben is védelmet nyújtó Európai Környezetvédelmi Hatóságról adnak tájékoztatást, az est csak kisebb részben szólt erről. (A közösségi médiában egyébként más felhívással reklámozták az eseményt.)

Hatvannyolc nap a választásokig

Mándi László, a Momentum debreceni önkormányzati képviselője, valamint az Összefogás a Cívisvárosért Egyesület polgármesterjelöltje a megjelenteknek arról beszélt, hogy hatvannyolc nap van még az önkormányzati és európai uniós választásokig. Mint mondta, ez hosszú idő, nem tudják kijelenteni, hogy addig nem érkezik újabb akkumulátoripari beruházás a városba, és akkor is sok idő, amikor civileknek kell várakozniuk két tárgyalás között – utalt a CATL-akkugyár környezethasználati engedélyének perére, majd gratulált a civileknek, amiért sikerült összegyűjteniük a bíróság által előírt szakértői előleghez szükséges egymillió forintot. Kevés akkor a hatvannyolc nap, ha minden debrecenivel szeretnének beszélni a problémákról, vagy ha fel akarnák sorolni a fideszes városvezetés üres ígéreteit.


Momentum
Mándi László
Polgár Tóth Tamás

Mándi megígérte, amennyiben megválasztják az Összefogás jelöltjeit, minden felsőküszöb értékű veszélyes üzem telepítéséről helyi népszavazással fogják kikérni a debreceniek véleményét. Arról is beszélt, amennyiben ezt a helyi választási bizottság elkaszálná, alternatív módot találnak a vélemények kikérésére.

Donáth Anna európai parlamenti képviselő, a Momentum elnöke és EP-listavezetője több helyi ügyet sorolt fel, amelyben a párt aktív volt. Szerinte a párt motorja volt a Civaqua-programnak, de arról is megemlékezett, hogy európai parlamenti képviselőként fellépett a kilakoltatás veszélyével szembenéző hajdúhadházi roma lakosok ügyében (a képviselő a településre „Hajdúhadházaként” hivatkozott).

Be is zárathatná az üzemeket az európai hatóság Donáth Anna szerint

A beszédeket követően a két politikus pódiumbeszélgetésen folytatta, amelyet Szabó Bence, a Momentum debreceni önkormányzati képviselője moderált. Donáth Anna arról beszélt, hogy az országgyűlési politikát az elmúlt tizennégy évben kiüresítették, a debrecenihez hasonló akkumulátorgyár-beruházások ellen ezért önkormányzati és európai uniós szinten lehet fellépni. Mint mondta, az Európai Környezetvédelmi Hatóság ötlete eredetileg a Sajó 2022-es szennyezésekor vetődött fel bennük. Mint mondta, az új intézmény akkor járna el, ha a helyi hatóság nem végzi a dolgát. „Büntethet, eljárhat és ha kell, be is zárathatja a szabályokat be nem tartó cégeket” – magyarázta. Donáth Anna közölte, a hatóság létrehozásáért európai polgári kezdeményezést indítottak, amelyen egymillió aláírást kell összegyűjteniük.


Momentum

Polgár Tóth Tamás

Moderátori kérdésre válaszolva a képviselő kifejtette, a Momentum álláspontja szerint minden olyan területnek, amely a biztonságot és a jólétet szolgálja, uniós hatáskörbe kell kerülnie, és a kulturális területeknek kell tagállami hatáskörben maradniuk. „Újra kéne gondolni egy csomó mindent a jóléti rendszerekkel, egészségüggyel kapcsolatban például. Közös védelem, talán közös hadsereg, közös pénzügyek, közös külpolitika” – sorolta.

Mándi László arról beszélt, minden önkormányzatnak és országnak célja, hogy a lakosait védje, ezt segítené szerinte az Európai Környezetvédelmi Hatóság létrehozása. Szerinte a magyar hatóságok nem tudják betartatni a szabályokat, az általuk kiszabott bírságokat a cégek nevetve kifizetik. Úgy látja, az önkormányzat kezében vannak eszközök, Debrecen vezetése tud dönteni arról például, hogy mennyi vizet biztosít az ipari területekre. Arcpirítónak nevezte a Fidesz érvét, miszerint a város infrastrukturális fejlesztése nem az önkormányzat feladata. Mándi arra figyelmeztetett, az ide érkező beruházások ezeket a rendszereket fogják terhelni.

Lazítani kellene a panelprogram pályázati feltételein Mándi László szerint

A korrupció kapcsán Donáth Anna felidézte, a Momentum politikusai 2019-ben körbejárták az országot, és bemutatták az uniós forrásokkal való visszaéléseket. Mint mondta, ezért is lobbiztak Cseh Katalinnal, a párt másik EP-képviselőjével az önkormányzatok és a civil szervezetek által közvetlenül lehívható uniós pénzekért. Felhívta a megjelentek figyelmét, arra is kérik a felhatalmazást június 9-én, hogy még több forrást tudjanak „hazahozni”.


Momentum

Polgár Tóth Tamás

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Debrecen közgyűlése március 28-án fogadta el azt az előterjesztést, amely alapján idén is kiírják az önkormányzati panelprogramot. Mándi László szerint már a tavalyi kiíráskor látszott, hogy bonyolultak a program feltételei. Tizenhat pályázat érkezett be, ebből csak hat kapott támogatást, és a keretösszegnek mindössze a harmadát költötték el. Elmondta, most módosították a kiírást, ezért kíváncsi, hány pályázatot tudnak pozitívan elbírálni. Szerinte tovább kellene lazítani a pályázati feltételeket. Azzal érvelt, hogy a társasházaknak nincs akkora önereje, amennyit jelenleg elvárnak.

Mikor lesz egy ellenzéki jelölt a regnáló polgármesterrel szemben?

A pódiumbeszélgetés után a közönség kérdéseket tehetett fel a két politikusnak. Az egyik kérdező arra volt kíváncsi, mikor érik el azt az állapotot, amikor egy ellenzéki polgármesterjelölt áll szemben a Fidesz jelöltjével, Papp László jelenlegi polgármesterrel szemben – megjegyezve, hogy Gondola Zsolt Zoárd, a Civil Fórum jelöltje valószínűleg nem fog visszalépni. Mándi László a válaszában úgy fogalmazott, hisz a demokráciában, mindenkinek a saját felelőssége mérlegelni, hogy az indulása rontja-e a valódi változás esélyét. Emlékeztetett, a Civil Fórum mellett a Mi Hazánk Mozgalom is jelezte már a szándékát polgármesterjelölt állítására, lesz a Fidesz indulója, továbbá ő – mármint Mándi – is elindul számos szervezet által támogatva. „Én azt gondolom, június 9-én az urnákhoz járulva azt kell eldönteni, hogy az a változás, amit felvázolunk, kellően jó ajánlat-e, és ha igen, minket kell támogatni ahhoz, hogy a fideszes városvezetést le tudjuk váltani, hiszen mi vagyunk az egyetlen alternatíva, amely le tudja váltani” – fogalmazott.

A közönség egy tagja arra volt kíváncsi, létrehozna-e kórházat a Momentum Tiszaújvárosban, amennyiben a párt kormányra kerül. Donáth Anna úgy válaszolt, modernizálni kell és hatékonnyá kell tenni az egészségügyet, ez bizonyos helyeken bezárásokat, máshol új intézmények megnyitását jelenti. Ehhez szerinte szakértelem kell. Azt ígérte, ők kormányon bevonnák a szakértőket az egészségügy átszervezésébe.

Felkészülni, vigyázz…! Olvasd a Debreciner VÁLASZTÁS 2024 rovatát!

Volt, aki arról érdeklődött, hogyan védené meg az Európai Unió a debrecenieket a kínai CATL-akkumulátorgyártól, miközben összefonódás fedezhető fel a német és a kínai nagytőke között. Donáth Anna azt felelte, ha nem tetszik, hogy a németek és a franciák határozzák meg, mi történik Európában, akkor össze kell fogni más országokkal. Szerinte a mi hibánk, hogy nincs elég érdekérvényesítő ereje Magyarországnak. Az Európai Környezetvédelmi Hatóságról elmondta, az hasonlóan működne, mint az Európai Ügyészség.


Momentum

Polgár Tóth Tamás

Arra a kérdésre, hogy a következő öt évben milyen európai uniós forrásokat lehetne lehívni Debrecen számára, Mándi László azt válaszolta, meg kell vizsgálni, mikre tud a város pályázni, de az biztos, hogy energetikai korszerűsítésre igen.

Önkormányzati bérlakásokkal támogatnák az oktatásban és a szociális szférában dolgozókat

Mándi egy oktatásra vonatkozó kérdésre reagálva kijelentette, az oktatás a bölcsődékben és az óvodákban kezdődik, ezért az Összefogás a Cívisvárosért Egyesület programjában szerepel, hogy a szociális bérlakásprogram keretében támogatják az ezekben dolgozó pedagógusokat és védőnőket (valamint az ápolónőket és a szociális munkásokat is). A debreceni ingatlanállomány egy részét ezeknek az önkormányzati dolgozóknak utalnák ki.


Momentum

Polgár Tóth Tamás

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!