Az akkumulátorgyárak ellen több mint egy éve küzdő civilek arra figyelmeztetnek, hogy a cégeknek egy decemberi kormányrendelet miatt már környezethasználati engedéllyel sem kell rendelkezniük építési engedély kéréséhez.
„Anyádmér” néven légszennyezettségmérési programot indít a Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület
Debrecenben folytatta a környezetvédelemmel és az akkumulátorgyárakkal foglalkozó, január 26-án Mikepércsen elindított beszélgetéssorozatát február 9-én a Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület (Miakö).
A beszélgetésen Kozma Éva, a szervezet elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy az akkumulátorgyártáshoz kapcsolódó beruházásoknál a cégek, valamint az állam és az önkormányzatok elkezdték „átkeretezni” a szavakat: az akkumulátorokra például zöld energiatárolókként vagy elektromobilitást biztosító újratölthető energiatároló (ELBUE) modulokként hivatkoznak. Sérelmezték, hogy az Inpark Szigma Kft. akkumulátor-összeszerelő üzemének hatástanulmányában üzleti titokra hivatkozva kitakarták az ott felhasznált veszélyes anyagok listáját.
A kormány tovább könnyítette a cégek dolgát
Egy érdeklődő kérdésére a civilek kifejtették, úgy látják, a kormány már legalább 2011 óta készítette elő a debreceni beruházásokat, mivel Kósa Lajos (Fidesz) országgyűlési képviselő – akkoriban a város polgármestere – abban az évben járt Kínában, ahol elektromos autók fejlesztésével foglalkozó cégekkel tárgyalt. Az egyesület vezetői arról is beszéltek, az eddigi tapasztalatok szerint a kínai vállalatok mindent megígérnek a magyar hatóságoknak, később azonban nem a vállalásaiknak megfelelően működnek.
Kozma Éva hangsúlyozta, álláspontjuk szerint az európai uniós környezetvédelmi szabályozás nincs felkészülve az akkumulátorgyárak megjelenésére, bizonyos felhasznált anyagok kapcsán például egyáltalán nem határoztak meg határértékeket. A civilek beszámoltak arról is, hogy egy december 14-i kormányrendelet módosította az egyes sajátos ipari építményekre vonatkozó építésügyi hatósági eljárások szabályairól szóló 2014-es kormányrendeletet. A változtatás a beruházók számára lehetővé tette, hogy környezethasználati engedély hiányában adjanak be építési engedély iránti kérelmet.
Saját maguk mérnék a levegő tisztaságát
A Miakö tagjai a beszélgetésen hangot adtak a levegő tisztaságával kapcsolatos kétségeiknek, amelyeket az is táplálja, hogy a kormány január 1-ével megszüntette a légszennyezettségi adatokat eddig szolgáltató Országos Meteorológiai Szolgálatot. A civilek most „Anyádmér” néven légszennyezettségmérési programot indítanak. A terveik szerint a projekt keretében riasztásokat is tudnak kiadni a debreceni és az agglomerációban élő lakosok számára, amennyiben egy-egy üzemből hirtelen nagy károsanyag-kibocsátást mérnek. A beszélgetés résztvevőinek azt javasolták, fogjanak össze, utcánként vásároljanak egy mérőkészüléket, amelynek az adatait felhasználhatják a rendszerhez. A program elindításához a Miakö lakossági gyűjtést is indít.