Egy tucatnyi debreceni egyesület, valamint a helyi Fidesz azonnal elítélte a Papp László polgármester háza előtt tüntető civileket, akik szerint azonban különös, hogyan tudott ilyen sok szervezet egy óra alatt megállapodni egy közös közlemény kiadásában.
Álságosnak tartják a Mikepércsi Anyák az őket „álcivilező” és „sorosozó” 12 debreceni szervezet és a Fidesz érveit

Koppányi Szabolcs
Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, október 17-én Papp Lászlónak (Fidesz), Debrecen polgármesterének háza előtt tüntetett az Amnesty International Magyarország és a Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület (Miakö). A demonstráción a környezetszennyező cégeknek kedvező hatósági szerződésről szóló kormányrendelet visszavonását, egy hatékony környezetvédelmi szabályozás megalkotását, valamint egy felelős környezetvédelmi minisztérium felállítását követelték.

Koppányi Szabolcs
Megfélemlítésről és fenyegetésről írt 12 szervezet
Alig ért véget a demonstráció, amikor még aznap kora este 12 debreceni szervezet egy nyílt levelet tett közzé a közösségi médiában. Azt írták, határozottan tiltakoznak „a városunkba rendbontás céljával érkező álcivil szervezetek” tevékenysége ellen. A Facebook-hirdetésként, tehát pénzért is terjesztett, tipográfiailag is megformált szöveg szerint az aláírók megdöbbenéssel figyelik, és elítélik a debreceni működésüket, amely célja szerintük „a megfélemlítés és a fenyegetés meghonosítása”. Szerintük ráadásul a kormányrendelet ügye már megoldódott Papp László közbenjárására. A polgármester mellett megszólaló 12 szervezet érvelése szerint ez is azt mutatja, hogy a Mikepércsi Anyák és az Amnesty célja a „balhé” és a politikai haszonszerzés. A tizenkettek a gyors megszólalásukban hangoztatják, összefogásban hisznek, tisztelik egymást, Debrecent pedig békésnek és nyugodtnak szeretik.
A környezetvédelmi szigorításokért és egy felelős környezetvédelmi minisztérium felállításáért demonstrálók ellenében közös nyilatkozatot tett 12 szervezet:
Szeretlek Debrecen Egyesület
Ondód Jövőjéért Egyesület
Halápon a Gyermekekért Közhasznú Egyesület
Zöld Vénkertért Egyesület
Civilek a Tóciért Kulturális és Szabadidős Egyesület
Tegyünk Együtt Pallagért Egyesület
Könyvtár- és Információtudományi Társaság
EU-Roma Országos Egyesület
Józsai Szabadidő és Tömegsport Egyesület
Baráti Kör Egyesület
Cívis Város Kulturális Egyesület
Bihari Állami Gondozottak Egyesülete

Álcivilezik a Fidesz is
Néhány perccel később a helyi Fidesz-frakció is kiadott egy közleményt, amelyben a fentiekhez hasonlóan „álcivilezve” arról értekeznek, hogy az akkumulátorgyáraknak a legszigorúbb környezetvédelmi szabályoknak kell megfelelniük mind az építésük, mint a működésük során. „Debrecenben határozottan elítéljük a mai provokatív magatartást! Politikai oldaltól függetlenül egyetlen politikus, egyetlen közéleti szereplő gyermeke, családja sem lehet politikai játszmák áldozata!” – írják, valamint közölték, ők nap mint nap azon dolgoznak, hogy a város úgy fejlődjön, hogy az a környezetre és az emberek egészségére, Debrecen egészére is pozitív hatást gyakoroljon.
Nem tüntethetnek a polgármester házánál, de ő kimondhatja a halálos ítéletüket? – kérdezik
A Mikepércsi Anyák október 19-én egy közleményben reagáltak a 12-ek megnyilatkozására és a Fidesz írására, visszautasítva az ezekben megfogalmazott vádakat. A Mikepércsi Anyák szerint ha bármilyen biztonsági kockázatot jelentett volna a tüntetésük, akkor a rendőrség nem adott volna rá engedélyt, valamint a rendezvény közben is intézkedhetett volna, ha bármiféle oka lett volna rá.
A Miakö közlése szerint azért választották a polgármester háza előtti közterületet helyszínül, mert Papp lassan egy éve nem áll szóba a mikepércsiekkel, miközben az ő megkérdezésük nélkül döntött arról, hogy egy akkumulátorgyár közvetlen szomszédságában kell élniük (Debrecen déli határában, Mikepércs mellett épül ugyanis a CATL akkumulátorgyára.) „Kaptunk tőle és a kormánytól több halálgyárat, de nem volt jogunk erről előzetesen véleményt mondani, és most, utólag sem hajlandó magyarázatot és felvilágosítást nyújtani a várható következményekről. Őt és a kormányt sem zavarta a nyugalmunk és biztonságunk, rajtunk viszont képmutató módon számonkérik azt” – írják.
A Miakö álságosnak látja a Fidesz és a 12 Papp-támogató szervezet nyilatkozatait, mivel a polgármester és a kormány szerintük több ezer embert, köztük gyermekeket kényszerít arra, hogy vegyi üzemekből kiáramló levegőt szívjanak, valamint állandó zajhatásnak legyenek kitéve. „A Fidesz-KDNP és a civilek olvasatában mi nem tüntethetünk e döntést meghozó polgármester házánál, de ő kimondhatja a halálos ítéletet több ezer család és gyerek felett!” – sérelmezik.
A mikepércsi civilek visszautasítják, hogy „álcivileknek” és „Soros-bérenceknek” állítják be őket, valamint megjegyzik, egy közös közlemény kiadása 12 szervezet részvételével nem kis szervezést igényel. „Ezért joggal kérdezzük, hogyan lehetséges, hogy ezek a civil szervezetek mindezt jogszerűen, belső szabályzatuknak megfelelően meg tudták tenni egy óra alatt? Hogyan sikerülhetett egy órán belül a 12 szervezetnek leegyeztetnie a szöveget, összehívni a 12 közgyűlést, megszavaztatni, majd megkeresni a Fidesz-KDNP-t, a helyi sajtót, akik gyorsan cikket is írtak belőle. Ez akárhogyan is nézzük, sem fizikailag, sem pedig jogilag nem lehetséges” – érvelnek a közleményben.Üzentek a Fidesz-közeli sajtónak is
A Mikepércsi Anyák a kételyeik ellenére nem nevezik „álcivileknek” őket, hanem jó munkát kívánnak nekik, valamint arra biztatják a tagjaikat, hogy álljanak ki a jogaikért és ne féljenek. A helyi Fidesznek pedig azt üzenik, amennyiben tüntetést szervezének az akkumulátorgyár ellen, szívesen csatlakoznak, ahogy tették ezt eddig is minden párt és civil szervezet hasonló megmozdulásánál. A sajtó egy részét pedig arról értesítették, ha a jövőben „álcivil”, „sorosbérenc” vagy más, hasonló jelzővel illetik az egyesületüket, akkor a bíróságon fognak találkozni.

Koppányi Szabolcs