Azokon a településeken, ahol már nincs orvosi ügyelet, okafogyottá vált a gyógyszertárak készenléte is?
Nádudvaron (is) megszűnik a gyógyszertári ügyelet
Ha fontosnak tartod, hogy a Debreciner folytathassa a munkáját, akkor támogasd! Rajtad múlik!
A két jelenleg működő gyógyszertár az Ezerjófű Patika (Nádudvar, Dobó utca 20.), valamint a Fekete Sas Patika (Nádudvar, Fő út 116.) hétköznapokon 8 órától18-ig, szombaton 8 órától 12-ig van nyitva. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet július 12-én kiadott határozata szerint, amennyiben a nyitvatartási időn kívül szeretnének a nádudvariak gyógyszerhez jutni, úgy augusztus 1-től az öt – ügyeletet felváltva tartó – püspökladányi gyógyszertár egyikében tudják ezt megtenni.
A határozat szerint vizsgálták egyrészt a 2022. június 1-től 2023. május 31-ig terjedő időszakot „a közfinanszírozott gyógyszerek forgalmazásából származó árréstömegére vonatkozóan”, vagyis hogy ebben az időszakban mennyi vényre kapható gyógyszert váltottak ki. Valamint a 2023. január 1-től 2023. május 31-ig terjedő időszakban azt vették alapul, hogy ügyeleti időben hány vényköteles gyógyszert adtak ki a két nádudvari gyógyszertárban. Az utóbbi öt hónapos időszakban a határozat szerint 86 vényköteles gyógyszert váltottak ki, sürgősségi gyógyszerkiadás pedig nem volt.
A határozatból kiderül, azt is figyelembe vették, hogy 2023. február 1-től már orvosi ügyelet sincs a városban, így ezen adatok alapján jutottak arra a döntésre, hogy a két gyógyszertárat felmentik az ügyelet alól: „az összesített adatokból jól látható, hogy mindkét gyógyszertár nyitvatartási idején túl, az ügyeleti szolgálatra minimális lakossági igény jelentkezett a vizsgált időtartamban, valamint a településen orvosi ügyelet nem működik, ily módon megállapítható, hogy a gyógyszertári ügyeleti szolgálat fenntartása nem indokolt”.
Megkerestük az egyik érintett gyógyszertárat, a Fekete Sas Patikát, ahol Becsy István gyógyszerész, a gyógyszertár vezetője segített eligazodni a helyzetben. Elmondta, hogy náluk ki lesz írva, melyik az a legközelebbi ügyeletes gyógyszertár, ahová tudnak menni a betegek, illetve feltüntetik a Debrecenben éjjel-nappal nyitva tartó ügyeletes gyógyszertár (Nap Patika) címét is.
Nádudvarhoz viszonylag közel nemcsak Püspökladányban lesz elérhető gyógyszertár, hanem Hajdúszoboszlón is, itt éjszaka 22 órától reggel 8 óráig lehet találni személyesen orvost is, míg Püspökladányban csak este 22 óráig van orvosi ügyelet. A megyében öt településen lehet elérni orvosi ügyeletet 22 óra után is: Berettyóújfalu, Debrecen, Hajdúböszörmény, Hajdúnánás Hajdúszoboszló. Másik öt városban (Balmazújváros, Derecske, Hajdúhadház, Nyíradony, Püspökladány) hétköznap 22 óráig van orvosi ügyelet is, hétvégén pedig 8 órától 14 óráig.
Becsy István hozzátette, hogy már régebben is igyekeztek tájékoztatni a nádudvariakat, hogy a legfontosabb gyógyszereket kellő időben be kell szerezni. Az elmúlt időszakban azt tapasztalta, hogy kényelmi szolgáltatásként vették igénybe a gyógyszertári ügyeletet. Úgy látja, azokon a településeken, ahol megszűnt az orvosi ügyelet, okafogyottá vált a gyógyszertári ügyelet is. Ez a kettő szorosan összefonódik: „az orvosi ügyeleten felírt gyógyszereket szolgálta ki a hozzátartozó patika”. Az utóbbi időben az igénybevételük minimális volt ügyeleti időben. Az általa vezetett gyógyszertárba általában szombaton jöttek be az emberek, és a nagy bevásárlással együtt beszerezték a szükséges gyógyszereket. Erre példaként azt az időszakot hozta, amikor hétvégén a boltok nem tartottak nyitva, akkor az ügyeletes gyógyszertárba sem csengetett senki.
Szerinte a társadalom gondolkodásmódját kellene megváltoztatni: „kényelmesebb ellátáshoz jut a lakosság, ha bárkinek komoly problémája van, felhívhatja a 1830-at – amit én mentőtaxinak hívok – és odaviszik, ahová éppen szükséges”. Bár úgy gondolja, hogy ezzel kapcsolatban van egyfajta viszolygás az emberekben, mert „ha mentőt hívnak, az végzetes dolgot jelent a jelenlegi gondolkodásmódban”. Azt javasolja, ha valakinek tényleg olyan problémája van, hogy azonnal szüksége van a gyógyszerre, és nem tud érte menni, hívja fel ezt a sürgősségi telefonszámot, elviszik a legközelebbi orvosi ügyeletre, ahol kiírják neki a gyógyszert és ott ki is tudja azt váltani.
A társadalom jelenleg nem tudja azt biztosítani, hogy minden egyes településen legyen hozzáférési lehetőség – vélekedett. A legfontosabbnak az egészségtudatosságot látja: mindenki idejében szerezze be a számára elengedhetetlen gyógyszereket. A korábbi ellátást sem gondolja színvonalasnak, hiszen több órát kellett várniuk a betegnek a sürgősségin. „Az új szisztéma komoly változás az egészségügyi rendszerben, még 1-2 év, mire teljesen kiforrja magát. Egyelőre még néhány megyében vezették be, de jövőre fog teljesen kialakulni az egész országban. Most még mindenki aggódik, de meg kell szokni ezt az új rendszert.”
A gyógyszertári ügyelet megszűnésével kapcsolatban megkerestük a Nádudvari Polgármesteri Hivatalt is, ahonnan Sós Csaba aljegyző tájékoztatott bennünket arról, hogy érdemben ő is csak azt tudja elmondani, ami a július 12-ei határozatban megjelent.