Hatályon kívül helyeztetnék azt a törvényt, amely a párt szerint lehetővé teszi, hogy környezetvédelmi előírások betartása és társadalmi viták lefolytatása nélkül hozzanak létre beruházásokat.
Újabb országos népszavazási kérdést adott be az LMP az akkumulátorgyárakkal kapcsolatban
Sajtótájékoztatót tartott június 26-án Budapesten, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) épülete előtt Csárdi Antal, az LMP országgyűlési frakcióvezető-helyettese. A politikus bejelentette, hogy az LMP ismét országos népszavazási kérdést nyújt be az akkumulátorgyárakkal kapcsolatban. A kezdeményezésükkel azt akarják elérni, hogy az Országgyűlés helyezze hatályon kívül a nemzetgazdaságilag kiemelt beruházások felgyorsításáról és megkönnyítéséről szóló törvényt.
A párt által beadott kérdés szó szerint így hangzik: „Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés helyezze hatályon kívül a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások megvalósításának gyorsításáról és egyszerűsítéséről szóló 2006. évi LIII. törvényt?”
Csárdi szerint a fenti jogszabály „a törvénytelenség törvénye”, amely lehetővé teszi, hogy a kormány által kiválasztott szereplők minden törvényt, szabályt megszegve, tájékoztatás nélkül hozzanak létre beruházásokat. A frakcióvezető-helyettes szerint eddig többek között arra használták ezt a törvényt, hogy a cégeknek ne kelljen betartaniuk a környezetvédelmi előírásokat, valamint ne kelljen társadalmi vitákat lefolytatni. „Nem előzheti meg a profit az embert. Ennek a célnak az elérése érdekében az első lépés, hogy ezt a törvényt helyezze hatályon kívül a magyar Országgyűlés. Ezt egy népszavazással kell kikényszeríteni” – fogalmazott.
Helyben és országosan is próbálkoztak már
Az LMP már két országos népszavazást is kezdeményezett az akkumulátorgyárakról, ezek hitelesítését azonban a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) rendre megtagadta. Először arról kérdezték volna meg a választókat, egyetértenek-e azzal, hogy csak akkor lehessen akkumulátorgyárat létesíteni egy településen, ha azt az ott élők egy helyi népszavazáson támogatják, második próbálkozásuk azt a célt tűzte volna ki, hogy ne lehessen Magyarországon olyan új akkumulátorgyártó létesítményt üzembe helyezni, amellyel az éves összesített gyártási kapacitás meghaladná a 2023. december 31-i szintet.
A párt még tavaly ősszel két helyi népszavazási kérdést is beadott Debrecenben, amelyeket a helyi választási iroda (HVB) hitelesített is, azonban – arra hivatkozva, hogy inkább országos népszavazást kezdeményeznének – végül nem vették fel az aláírásgyűjtő íveket.