A debreceni polgármester szerint az 1956-os forradalmárok olyan Debrecent szerettek volna, mint amilyen a mostani. Egy vörös csillag is előkerült a rendezvényen. VIDEÓ
Gyurcsány Ferenccel ijesztgetett Papp László a Debreceni Egyetemnél
Körülbelül kétszázan vettek részt október 23-án délelőtt az 1956-os forradalom 63. és a Magyar Köztársaság kikiáltásának 30. évfordulója alkalmából rendezett önkormányzati megemlékezésen, a Debreceni Egyetem melletti 1956-os emlékműnél. Az ilyenkor szokatlan meleg, napos időben a koszorúzó politikusok, civil szervezetek és a honvédség tagjain kívül szinte senki sem viselt zakót, az egyetemi templom lépcsőjén ücsörgő, illetve előtte ácsorgó középiskolai diákok (a megjelentek közel fele) is ingben vagy pólóban várta a rendezvényt.
Debrecen polgármestere szerint veszélyben vannak 1956 értékei
A himnusz eléneklése után Papp László polgármester (Fidesz) ünnepi beszéde következett. Szerinte 1956-ban egyetlen nap alatt forrt egységbe a nemzet Rákosi Mátyás rendszere ellen. Röviden összefoglalta a 63 évvel ezelőtti cívisvárosi eseményeket, majd Buda Ferenc Tizenöt-húszéves halottak című verséből idézett. Megemlítette, hogy ahogy a forradalom is itt kezdődött, az 1989-es páneurópai piknik gondolata is Debrecenben született meg. Szerinte ez is azt mutatja, hogy a városnak mindig szerepe van a szabadságért folytatott küzdelmekben.
A polgármester ezt követően arról beszélt, hogy 1956 értékeit meg kell őriznünk, azokat ugyanis veszély fenyegeti: „Az 50. évfordulón, 2006-ban majdnem megismétlődött 1956. október 23-a. Úgy hiszem, mindannyian emlékszünk az akkori megdöbbentő budapesti eseményekre. Ma az az ember nevezi magát demokratának, oktat bennünket demokráciára, aki 13 évvel ezelőtt, akkori miniszterelnökként azonosítószám nélküli rendőröknek öltöztetett embereket vezényelt a békés tüntetők ellen, nem egy esetben maradandó, életre szóló sérüléseket okozva. Nem csak ’56-ot, ezt sem fogjuk soha elfelejteni” – mondta Papp László.
A polgármester ezt követően arról beszélt, hogy a rendszerváltás után lassú leépülés vette kezdetét Debrecenben, amelyet 1998-tól kezdve a fejlődés időszaka váltott fel. Nyilván arra utalt, hogy 1998-ban nyert először önkormányzati választást Debrecenben a Fidesz, s azóta is folyamatosan a várost irányító párt. „63 évvel ezelőtt az ’56-os ifjak talán pontosan olyan Debrecenért harcoltak, mint a mai. Amely becsüli történelmét, hagyományait, és demokratikus szellemiségével, erős gazdaságával, biztonságot nyújtó lehetőségeivel stabil jövőt jelent a fiataloknak és minden debreceninek” – mondta Papp, aki a beszédében köszönetet mondott az önkormányzati választáson a Fideszre szavazó választóknak.
Az ellenzékieknek bekiabáltak
Papp László beszédét követően a Csokonai Színház művészeinek táncos performanszával folytatódott a megemlékezés. Az elnyomásról és a hősi halálokat hozó, ellene való küzdelemről szóló előadás egy jelenetében a táncosok vörös botokból ötágú csillagot formáztak, amit a döbbent sóhajokból ítélve a közönség némely tagja nem igazán tudott hová tenni.
Több mint három tucat kormányzati, önkormányzati, egyházi és civil szervezet koszorúzta meg a forradalom emlékművét. Egy kisebb incidens is történt, amikor előbb a Jobbik, majd a Momentum politikusait is a „szégyen” szó bekiabálásával fogadta egy nemzeti zászlót tartó férfi. Más ellenzéki párt egyébként nem vett részt a megemlékezésen.