A keleti régió lakóit a hír váratlanul érte, miszerint a Contemporary Amperex Technology Co. Limited (CATL) Debrecenben a Déli Gazdasági Övezetben tervezi megépíteni második európai üzemét a németországi után a helyi klaszter részeként két másik akkumulátorgyártáshoz kapcsolódó üzem – egy szeparátorfólia-gyár és egy katódanyag-gyár – társaságában. A debreceniek azonban nem járnak örömtáncot, mert tartanak attól, hogy a talaj-, levegő- és vízszennyezés az életszínvonaluk romlásában mutatkozik majd meg.
Egyre nő az akkumulátor-ellenes országos összefogás tábora
Az egészség a legfontosabb, és ez pénzben nem mérhető vagy kiváltható
Nem csak Debrecen tiltakozik, hanem a tőle délre, néhány kilométerre, kertvárosi környezetben fekvő, egyre gyarapodó lakosságú Mikepércs is, ahol a családok a tervezett monstrum gyártási tevékenységét tekintve a kockázatokkal szemben különösen kitettnek, a hatóságokkal szemben pedig tehetetlennek érzik magukat. A tűzveszélyesség is egy olyan tényező, mellyel kapcsolatban nem kaptak megnyugtató válaszokat. A helyiek beszélgetései során kiderült, hogy a magyar tűzoltóság felkészültsége is megkérdőjelezhető az akkumulátorgyárakban esetlegesen bekövetkező tűzesetekkel számolva.
A tiltakozó lakosság rendszeresen ad hangot annak, hogy nem akarják a gyárat
A demonstrációk sorát elkeseredett mikepércsi édesanyák nyitották meg. A saját álláspontjukat képviselve állnak ki rendszeresen ország-világ elé és a CATL akkumulátorgyártó vegyiüzem kapcsán felmerülő környezetvédelmi aggályokat részletezik.
A gyár híréből felocsúdva nyílt levelet fogalmaztak meg Debrecen döntéshozóihoz és a város önkormányzati képviselőihez címezve, melyben így szólnak: „Mi, aggódó édesanyák, édesapák, nagymamák, leendő szülők, dolgozó emberek – mindennap újabb és újabb információkat megismerve – megdöbbenve, elkeseredve, néha tehetetlen dühöt érezve követjük a debreceni „gigaberuházás” és az akkumulátorgyárak építésével kapcsolatos történéseket, a gombamód szaporodó egyéb településeken is felbukkanó méreggyárakat, vagy azt, ahogy a már meglévők, a helyiek minden tiltakozása ellenére is, egyre csak gyarapodnak és híznak..Nem tudjuk elfogadni, hogy a demokrácia szabályait semmibe véve a fejünk felett, a lakosság megkérdezése nélkül, és – talán lényeges információk hiányában – Önök döntöttek egy több generáció életét befolyásoló stratégiai ügyről!” – olvasta fel Kozma Éva a debreceni Kossuth téren.Az akkumulátorgyártás áldozatai szövetségre lépnek egymással
„Ahogy ezeket a gondolatokat hallgatjátok, csak látszólag vagyunk egymástól távol! Az ország nyugati részében, mi egy olyan városban élünk, ahol négy folyó is van. És négyszáz hektár termőföld a győrszentiváni határban, mely a templomunkkal festői tájat varázsol nekünk, az erdőnk mellett ugráló őzeknek és a védett madaraknak. Minden olyan természetes: az ivóvíz, az aranyló búzakalász, a kenyér az asztalon. S most már hatodik hónapja, természetes lett egy, a mindennapjainkat meghatározó dolog is: a kompromisszumokat nem ismerő küzdelmünk, hogy mindez megmaradhasson! A termőföldünk helyén, a polgármester felhatalmazásával, kisajátítási eljárást követően ipari parkot terveznek létesíteni. Ez a négymillió négyzetméter az országot elpusztító megalomán álom újabb színtere, amelyen akkumulátor gyár árnyékába kényszerítenek minket! Ugyanúgy, ahogy az ott élők akarata ellenére megtették ezt Göd és Komárom lakóival és most a debreceni, mikepércsi emberekkel is meg akarják tenni!” – olvasta fel a mikepércsi anyák legelső tüntetésén Gyöngy-Tóth Enikő Debrecenben, 2023. január 28-án Győr város győrszentiváni közössége nevében írt levelet.
Az egyre fokozódóbb nyomás hatására a mikepércsiek több találkozón is részt vettek az akkumulátorgyártásban érintett városok, települések képviselőivel, hogy tanuljanak egymástól, illetve tapasztalatokat cseréljenek. Szolidaritásukat nyilvánították ki egymásnak és dolgoznak azon, hogy minél változatosabb módon hívják fel a figyelmet az akkumulátorgyárak környezeti kihívásaira és társadalmi hatásaira. Szemük előtt egy létfontosságú cél lebeg: megóvni családjuk biztonságát.
Közös utakat keresnek az otthonuk, tágabb perspektívát tekintve pedig a nemzeti érdek védelmében
A mikepércsi anyák azt mondják elemi, ösztönös összetartásban vannak egymással. Az édesanyákat általában jellemző szociális érzékenység, kitartás és gondoskodó hozzáállás olyan erősségnek bizonyul közöttük, ami hozzásegíti őket ahhoz, hogy a közös érdek mentén egyre összetartóbb közösséggé érjenek. Elmondásuk szerint megmozgatnak minden követ, ami tőlük telik, hogy létrejöjjön egy országos összefogás a jogaik érvényesítéséért.
Ha jön egy újabb akkumulátorgyár, újabb családok álmai, reményei homályosulnak el
„Csak képzeld el, hogy egyik nap még boldogan metszed a gyümölcsfáidat a kertben, épp kifizeted a családi kasszából a megtakarított forintjaidat a ház szigetelésére, tervezgeted a jövő évi felújítási munkálatokat a családi költségvetés tükrében, majd olvasod a cikket, hogy felső küszöbértékű károsanyag kibocsátású vegyiüzem érkezik a szomszédságodba. Ma Magyarországon egyre inkább úgy tűnik, hogy ilyen lassan bárkivel megtörténhet” – meséli Pintye Andrea, környezetvédelmi aktivistává avanzsálódott 3 gyermekes anyuka, aki bízik benne, hogy konszenzusra juthat a helyi lakóközösség és a környezetvédelmi hatóság a tervezett gigaberuházás ügyében. Azt mondja, ő már megtapasztalta, mennyire nehéz összefogni a gyakorlatban a napi teendők mellet, a nehézségek ellenére azonban szeretnének másokat is ösztönözni az akkumulátor nagyhatalmi törekvés elleni fellépésre. A többi kétségbeesett szülővel a paradigmaváltást kívánják elősegíteni, hogy az emberek sokkal aktívabban vegyenek részt az életük minőségét meghatározó közös ügyek menti párbeszédekben és az érdekérvényesítésben, hiszen ezek mind feltételei a demokratikus rendszereknek és a valóban „zöld”, ténylegesen fenntartható fejlődés előmozdításának.
Nem akarnak kiszáradt folyók és földek utolsó szemtanúi lenni
Az édesanyák csapata ma már Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület néven harcol tovább és a közvetlen környezetük megóvását tűzte zászlójára. Tevékenységük révén arra buzdítják az embereket, hogy minél többen álljanak bele a demokratikus jogaik érvényesítésébe a jövő nemzedék lehetőségeiért is felelősséget vállalva.
„Meggyőződésünk, hogy a környezet védelme, a demokrácia, az emberi jogok és a társadalmi igazságosság kérdései egymással összefüggenek” – mondta dr. Fónainé Pásztor Enikő, az egyesület elnöke.
A CATL és a vegyiüzem hatásainak kitett közösség érdeke szemben áll egymással
A Nemzeti Akkumulátor Iparági Stratégia, illetve az akkumulátorgyártás jelenéről és jövőjéről szóló cikkekben több kutató és szakértő is kifejtette véleményét. Az akkumulátorok előállítása nagyon magas energiaigényű folyamat. Ezen felül pedig az akkumulátorok újrahasznosítása és a külföldi munkavállalók integrációja is nehézségekbe ütközik. A debreceni gyár esetében kínai vendégmunkások érkezésével bizonyosan számolni lehet, hiszen a CATL nem cáfolta, hogy bármi is kötelezné arra, hogy magyarokat foglalkoztasson. Az érintettek zsebében végképp kinyílni látszik a bicska, hiszen a demokratikus elvek és az emberi jogok tiszteletben tartása is sérült. „Méreggyárnak” címkézett üzem közvetlen közelében élőknek márpedig jogában áll megvitatni a gyár lehetséges következményeit, és részt venni a döntéshozatali folyamatokban. Ezek sajnos azonban a lefolytatott magyar hatósági eljárásokból rendre kimaradnak. Ezt a hivatali gyakorlatot erősíti a debreceni CATL akkumulátorgyár engedélyeztetésének metódusa is. A civilek viszont nem adják fel. A CATL katasztrófavédelmi eljárásban született engedélyét a törvényszéken megtámadta Horváth Nándor László, sőt a közleménye óta többen is keresetet nyújtottak be.
A debreceni akkumulátorgyár építési munkálatai elé komoly akadályok gördültek
Matthias Zentgraf, a CATL európai régióért felelős elnöke szerint a CATL globálisan egy extrém gyártási rendszert honosított meg. „A tesztelési fázis a tervek szerint már a jövő év végén megvalósulhat” – mondta Szilágyi Balázs, a CATL közügyekért felelős vezetője. Véleménye szerint a CATL attól a ponttól kezdve, hogy bejelent egy beruházást, kitart mellette és végig viszi.
Az akkumulátorgyár-ellenes megmozdulások úttörőiként a mikepércsi édesanyák e kijelentést megkérdőjelezik. Úgy gondolják, hogy a Debrecenbe tervezett vegyiüzem NEM tudja folytatni a megkezdett építési munkát, amennyiben a Hajdú-Bihar Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság és a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztálya által jogszabályellenesen kibocsátott katasztrófavédelmi és egységes környezethasználati engedélyt a bíróság megsemmisíti és a hatóságokat új eljárásokra kötelezi.
„Tudunk róla, hogy a beruházás ellenzői mindkét engedély esetében bírósághoz fordultak. Mi bírósági értesítést nem kaptunk egyik esetben sem, de a szakhatóságok tájékoztattak minket a jogszabályi előírásoknak megfelelően a keresetek benyújtásáról. Viszont fontos leszögezni, hogy ez a helyzet jelenleg nem akadályozza, hogy megszerezzük az építési engedélyt” – mondta Szilágyi Balázs, aki bizonyára nincs tudatában annak, hogy a bíróság nem kell, hogy őket értesítse, hiszen a kereseti kérelmet a hatóságok ellen indították, nem a gyár ellen. Abban az esetben kapnak majd értesítést, amennyiben egy érintett azonnali jogvédelmet kér a bíróságtól és meg is kapja. Ezt pedig megfelelő indokolással bármikor lehet a bíróságtól kérni.
Nyílt kommunikációt követel az akkumulátor nagyhatalmi törekvés miatt kialakult egyre romló helyzet
Rengeteg a kormányzati propagandát erősítő, torz képet festő információ az akkumulátorgyártás következményeivel kapcsolatban. A közösségi médiában kontroll nélkül áramlanak a dezinformációk. Létrejöttek olyan Facebook-oldalak is, melyek a nemzeti érdek védelmében kiállók üzenetét igyekeznek elbagatellizálni.
Az akkumulátorstratégia ismeretében és az országban gombamód szaporodó gyárak és kiszolgálóüzemeik, vagy éppen a késztermék feldolgozáshoz köthető raktárak és üzemek létesítésének szándéka miatt a Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület tagjai magukat felelős szülőknek tartva arra kérik mindazokat, akiknek fontos az otthon biztonsága, az egészség védelme, valamint a gyermekeik jövője, hogy az országos összefogás erősítésében támogassák őket. A cikk zárásaként idézzük Győrszentiván sorait:
„Féltek? Mindannyian félünk.. de nem attól, hogy megépítik a gyárat, hanem hogy nem mozgattunk meg minden követ! Attól, hogy a tétlenségünk miatt veszítünk el mindent, mert mi ölbe tett kézzel vártunk a beruházók érkezésére!”
(A fenti írást a mikepércsi anyák juttatták el a Debreciner szerkesztőségéhez, kérve a megjelentetését.)
Előzmények:
– Mekkora árat fizetünk a kormány álmáért, hogy akkumulátorgyár-nagyhatalom legyünk?
– Debrecen a magyar kultúra, a tudás és az oktatás egyik bástyája volt. Most ipari áldozattá lesz?
– Jogi fellépés a CATL akkumulátorgyárának katasztrófavédelmi engedélye ellen
A CATL kínai akkumulátorgyár debreceni ügyeiről itt olvashatod a Debreciner cikkeit.