A lakosságnak mindaddig van esélye megakadályozni a gyár létrejöttét, amíg meg nem épül, hiába született meg a kormányzati döntés.
Meg lehet-e akadályozni a debreceni akkumulátorgyár megépülését? – TASZ
Mire Debrecen és a környező települések polgárai ráeszméltek, hogy a jelen és jövő generációjának életminőségére is nagy hatással lévő gyárat építenek fel a szomszédságukba, a döntés már megszületett, anélkül hogy a véleményüket megkérdezték volna – olvasható Jakkel Barbarának, a TASZ debreceni jogászának írásában.
A Társaság a Szabadságjogokért szakembere szerint van még lehetősége a polgároknak beleszólni abba, hogy megvalósul-e a beruházás, és ha igen, milyen formában.
„Szerintünk a gyár megépítése elsősorban politikai kérdés, ezért elsősorban a politikai nyomásgyakorlás folytatásával, tüntetéssel, tiltakozásokkal lehet hatni a döntéshozókra.
Egy működő demokráciában egy ekkora beruházás esetén két út áll a döntéshozók előtt:
1. meghallgatják a polgárokat és az ő véleményük alapján döntenek,
2. vagy nem törődnek a polgárok akaratával, ekkor viszont a polgárok visszaveszik a döntés jogát a képviselőktől és népszavazást kezdeményeznek.
Ideális esetben a polgárokat úgy kell bevonni a döntési folyamatokba, hogy már jó előre véleményt nyilváníthassanak az őket érintő ügyekről. A kormány pedig a debreceni beruházás „nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűvé” minősítésével elvette a helyi önkormányzatok döntési jogát, és ki akarta kerülni, hogy meghallgassa a polgárok véleményét. A helyiek bevonásának a debreceni vezetés sem tett eleget, mert anélkül írták alá a szerződést, hogy a lakosságot erről előzetesen tájékoztatták, véleményüket meghallgatták volna. Így a tiltakozás egyik legerősebb eszköze a népszavazás maradt.”
„Az egészséges környezethez való jog ugyanis alapjog, ezért a környezet védelmét biztosítani kell hasonló beruházások esetén is. Jelenleg is vizsgáljuk, hogy ezeket a jogokat hogyan lehet érvényesíteni a Debrecenbe tervezett akkumulátorgyár kapcsán.
Arra továbbra is minden helyi és nem helyi polgárnak joga és lehetősége van, hogy felemelje a szavát a beruházás ellen. A véleménynyilvánítás jogát ráadásul az Alaptörvény védi, így sokkal fontosabb, mint bármilyen nemzetgazdasági érdek vagy előzetes megállapodás, amit a kormány aláírt” – írja Jakkel Barbara.
További részletek a TASZ blogjában olvashatók.
A CATL kínai akkumulátorgyár debreceni ügyeiről itt olvashatod a Debreciner cikkeit.