Még a január 9-én tapasztaltnál is feszültebb hangulatban zajlott a maratoni, 10 óra hosszú esemény. A tüntetéssel indult fórum egy alkalommal félbeszakadt, miután egy férfi megütött egy nőt.
Százak követelték Papp László polgármester lemondását a kínai akkumulátorgyárról szóló második debreceni közmeghallgatáson
Ha fontosnak tartod, hogy a Debreciner folytathassa a munkáját, akkor támogasd! Rajtad múlik!
„Az akkumulátorgyár nem politikai kérdés, mert mindenki életére hatással van” – mondta már nem először Tímár Zoltán (Fidesz), Mikepércs polgármestere a január 20-án Debrecenben tartott kormányhivatali közmeghallgatáson, amelyet a Debrecen déli határába tervezett kínai akkumulátorgyár miatt tartottak. Anélkül, hogy megítélnénk a szomszédos község vezetőjének gondolatát, annyit mindenképpen megállapíthatunk, hogy szinte a politikai szélrózsa minden irányából érkeztek azok a polgárok, akik csordultig megtöltötték a DMJV Családsegítő és Gyermekjóléti Központjának konferenciatermét. Tették ráadásul mindezt annak ellenére, hogy a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal a Rácz Róbert főispán elmondása alapján állóhelyekkel együtt 450 ember befogadására képes helyiségbe egy munkanapra, délelőtt 10 órára hirdette meg az eseményt.
A törvény által kötelezően előírt környezetvédelmi közmeghallgatáson debreceniek, mikepércsiek, valamint az ország távolabbi szegleteiből érkezett civilek és politikusok igyekeztek kideríteni: meg lehet-e még állítani a CATL gyárának építését, ha igen, hogyan, illetve amennyiben nem, úgy mit lehet tenni a lakosság védelme érdekében. Az első jelenetek azonban még jobban emlékeztettek egy tüntetésre, mint egy közmeghallgatásra: az eseményre többen is magyar zászlókkal és kereplőkkel készültek, civilek és az LMP aktivistái pedig egy-egy molinót is kifeszítettek a teremben. A fórum kezdete előtt a megjelentek elénekelték a himnuszt.
Papp szerint akkor is fel kell építeni a gyárat, ha a debreceniek többsége nem akarja
A január 9-i katasztrófavédelmi közmeghallgatástól eltérően a lakosok már nem elsősorban arra próbáltak választ találni, miért nem tájékoztatták őket korábban a beruházásról, a fő követelésük pedig már nem a népszavazás volt. Számos hozzászóló azt hangoztatta, hogy a gyár építését minden eszközzel meg kell akadályozni. Az eseményt jelenlétével meg nem tisztelő Papp László (Fidesz) polgármestert egy lakos lemondásra szólította fel, mivel a Klubrádiónak azt nyilatkozta, az álláspontja szerint a gyárat akkor is meg kell építeni, ha Debrecen lakosságának többsége ellenzi a beruházást. A hozzászólás hatására a tömegből is több százan kezdték el követelni a politikus lemondását.
A közmeghallgatás jellemző eleme volt, hogy a megjelent környezetvédelmi, vízügyi és katasztrófavédelmi hatóságok, valamint a környezeti dokumentációt készítő cég szakértője arról próbálták győzködni a megjelenteket, hogy az akkumulátorgyár nem veszélyes sem a környezetre, sem az emberi egészségre, a hozzászóló lakosok azonban egymás után fejtették ki, hogy a gödi Samsung-gyár kapcsán történt hatósági visszásságok és saját negatív tapasztalataik alapján nem bíznak a hatóságokban.
A végig feszült hangulatú közmeghallgatást pár perccel 14 óra előtt ideiglenesen lezárta a kormányhivatal, mivel egy férfi megütött, majd az asztalra lökött egy nőt, aki hevesen tiltakozott az akkumulátorgyárat ellenző lakosok sok esetben ugyancsak indulatos magatartása miatt. A férfi ezután kiszaladt a teremből, és az épületen kívül fogták el őt az eseményt biztosító cég emberei. A közmeghallgatás néhány perccel később folytatódott.
Nem válaszoltak a kínaiak, Debrecen vezetése pedig nem tart több fórumot
A CATL kínai, valamint magyarországi képviselőit hiába próbálták többen is kérdezni, a sokadik próbálkozásra sem válaszoltak arra a kérdésre, előállhat-e olyan szintű lakossági tiltakozás, vagy bármilyen körülmény, amelynek hatására elállnak attól a szándékuktól, hogy Debrecenben akkumulátorgyárat létesítsenek.
A közmeghallgatás végén többen is arról érdeklődtek, van-e lehetőség egy harmadik közmeghallgatás megtartására, erre azonban a kormányhivatal illetékesei rendre azt felelték, hogy ebben az eljárásban nem lehet több ilyen alkalmat tartani. Fauszt Zoltán aljegyző arra a kérdésre, hogy Debrecen vezetése fog-e újabb lakossági fórumot szervezni a beruházással kapcsolatban, azt válaszolta, hogy nem terveznek ilyet.
A 20 órakor véget ért, tíz órásra nyúlt közmeghallgatásról hamarosan részletes beszámolóval jelentkezünk.
A CATL kínai akkumulátorgyár debreceni ügyeiről itt olvashatod a Debreciner cikkeit.
Kapcsolódó anyagok Szabad Európa oldalain:
– „Mit fogunk enni? Akkumulátort?” – Forrnak az indulatok a Debrecenbe tervezett kínai gyár miatt
– Népszavazást követeltek a debreceniek a botrányosra sikerült, éjszakába nyúló közmeghallgatáson
– Megállíthatja-e egy debreceni népszavazás az „akkumulátor-nagyhatalmi rémálmot”?
– Nem adja ki a kínaiakkal kötött akkumulátorgyár-megállapodás szövegét a Debreceni Vagyonkezelő
CSAK VELED együtt tudjuk garantálni, hogy az újságíró és a szerkesztő munkájába ne szólhasson bele más, csak Te, az olvasó. Támogasd előfizetéseddel a Debrecinert! Köszönjük!
Ez a cikk a „Szabad oldal” kezdeményezés részeként jelent meg, együttműködésben a Szabad Európával.