Határozott hangvételű nyilatkozatokat tett közzé a Fazekas, a TÁG és a Kossuth számos tanára.
Elbocsátott kollégáik visszahelyezését követelik debreceni gimnáziumi tanárok

Lia
November 30-án újabb nyolc fővárosi gimnáziumi tanár rúgtak ki, azért menesztették őket azonnali hatállyal, mert polgári engedetlenségben vettek részt. Az elbocsátások hírére több oktatási intézményből csatlakoztak tanárok a polgári engedetlenséghez mind Budapesten, mind szerte az országban, illetve több fővárosi tiltakozó tüntetést szervezett azóta az Egységes Diákfront és a Tanárok a Tanárokért csoport.
Debrecenben – tudomásunk szerint eddig – három vezető gimnázium tanárai adtak ki nyilatkozatot.
A kormány tegyen eleget kötelességének: teremtse meg végre a közoktatás méltó feltételeit
December elsején a Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium tantestületének 22 tagja adott ki egy nyilatkozatot, amiben szolidaritásukat fejezték ki elbocsátott kollégáikkal, „akik lelkiismeretük szerint jártak el, amikor tiltakoztak a közoktatás ellehetetlenítése ellen”. Követelik, hogy „a kormány fenyegetések helyett üljön le érdemben tárgyalni, és tegyen eleget kötelességének: teremtse meg végre a közoktatás méltó feltételeit”.

Mélyen elítéljük a hatalommal való visszaélést
December másodikán a Tóth Árpád Gimnázium 29 tanára szintén szolidaritási nyilatkozatot adott ki. „Mélyen elítéljük azt a hatalommal való visszaélést, amely az oktatásügy mérhetetlen problémáinak megoldása helyett, az ezeket a problémákat szóvá tevő pedagógusok eltávolításával válaszol. Az oktatás nem csak a pedagógusok ügye, így a diákok, szülők is kifejezték véleményüket, de ezek sem találtak meghallgatásra.” A TÁG tanárai azzal zárták nyilatkozatukat, hogy követelik: „az oktatással kapcsolatban induljon érdemi párbeszéd”.

A pedagógusok megfélemlítése pártállami módszereket idéz
A Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziumának 47 jelenlegi és egykori tanára december negyedikei nyilatkozatában aggodalmát fejezi ki az oktatási rendszer egyre romló állapota miatt. „A pedagógusképzésben vállalt szerepünkből adódóan a szakmai utánpótlás helyzetét kritikusnak látjuk, különös felelősséget érzünk a tanárutánpótlás biztosítása ügyében. Elvárjuk, hogy az oktatásirányítás felelős vezetői foglalkozzanak érdemben a szülők, tanárok és diákok által megfogalmazott kritikai észrevételekkel, ne tegyenek úgy, mintha minden rendben lenne!”
A Kossuth tanárai is szolidaritásukat fejezik ki a polgári engedetlenség miatt elbocsátott kollégáikkal. „Akciójukat az oktatás javításáért, a diákok és a tanári szakma érdekében vállalták, mert más eszköz nem maradt. Őket munkakörükbe vissza kell helyezni! A pedagógusok megfélemlítése pártállami módszereket idéz, ellentétes a diákok oktatáshoz való jogával.” Nyilatkozatuk végén hálájuknak adtak hangot „a diákok önszerveződéséért, a szülői támogatásért”.

Kapcsolódó anyagok:
– Szakadó esőben tüntetett Debrecenben az Egységes Diákfront
– A mai volt a harmadik élőlánc Debrecenben
– Folytatódnak Debrecenben a diáktüntetések november 18-án
– Ismét több százan álltak ki a debreceni diákok pedagógusok melletti megmozdulásán
– Amilyen a ma oktatása, olyan lesz a jövő országa – Tiltakozó diákok a Debreciner Podcastban
– Ismét élőlánccal állnak ki a debreceni diákok a pedagógusok mellett
– Diákdemonstrációk Debrecenben – 2022. október 14.
– Diákok tiltakozó élőlánca Debrecenben
– Gyertya- és telefonfény mellett vonulnak péntek este a debreceni diákok
– Élőláncra készülnek a debreceni Fazekas Mihály Gimnázium diákjai
– Tanárok és diákok feketében – Tóth Árpád Gimnázium, Debrecen
– Október 14-re sztrájkot hirdet a Pedagógusok Szakszervezete
– Akit az istenek gyűlölnek, nevelővé teszik – avagy az én szolidaritásom
– Átadták a jogsérelmekről szóló beadványt a pedagógus szakszervezetek Kozma Ákos ombudsmannak