A legjobbak kijutnak az oroszországi Szocsiban tartandó döntőbe. 2023-ban Magyarországon kívül a volt szovjet tagállamok, Argentína, Bulgária, Mianmar és Ruanda vettek részt a Roszatom versenyén.
Orosz atomenergiai vetélkedő magyarországi fordulóját rendezi a Debreceni Egyetem
A Debreceni Egyetem március 6-án számolt be arról, hogy idén ők rendezik a paksi atomerőművet is bővítő orosz állami atomenergiai vállalat, a Roszatom feladatmegoldó versenyét, amelyet az eddigi online lebonyolítás helyett először tartanak személyes részvétellel. Az egyetemi sajtóközpont az erről szóló anyagában emlékeztet, a Hackatom nevű versenyen az intézmény hallgatói már többször értek el kiemelkedő eredményeket, 2024-ben a természettudományi és technológiai kar két kutatója a legjobb három között végzett.

Az erről szóló felkérést a Tomszki Műszaki Egyetem delegációja továbbította, akiket Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora és Kiszil Okszána koordinációs és stratégiai igazgató fogadott Debrecenben. A tárgyaláson online kapcsolódott be a Hackatom-program koordinátora a Roszatom képviseletében. A megállapodás értelmében a Debreceni Egyetem május második felében a tomszki egyetem közreműködésével szervezi meg a National Hackatom on Nuclear Medicine elnevezésű magyarországi fordulót. Ennek a legjobbjai bejutnak a szeptemberi döntőbe, amelyet az oroszországi Szocsiban megrendezendő Atomexpón tartanak.
Az egyetem beszámolója szerint a találkozón a két felsőoktatási intézmény közötti kapcsolat továbbépítéséről is egyeztettek, többek között vendégoktatók küldéséről és fogadásáról, az oktatási és hallgatói mobilitás ösztönzéséről, valamint egy közös mesterképzés kidolgozásáról.

A Debreceni Egyetem sajtóközpontja a tárgyalásról szóló anyagában megemlíti a Roszatom által szervezett Globális Atomkvízt is, amelyen az írás szerint eddig több mint 70 országból vettek részt. Ennek azonban valójában nincs köze a Debrecenben szervezendő eseményhez. Ezt jól mutatja az is, hogy az orosz atomcég 2023-as jelentése szerint abban az évben a volt szovjet tagköztársaságok mellett csak Argentínában, Bulgáriában, Magyarországon, Mianmarban és Ruandában rendezték meg a Hackatomot.

Korábban díszpolgári címet adtak Vlagyimir Putyinnak
A Debreceni Egyetem orosz kapcsolatai hosszú évekre nyúlnak vissza, a Roszatom és a felsőoktatási intézmény vezetése még 2017-ben, Moszkvában írt alá együttműködési megállapodást az atomenergiai céggel, nem sokkal később pedig az egyetem díszpolgári címmel tüntette ki Vlagyimir Putyin orosz elnököt – mindez három évvel az Ukrajnához tartozó Krím-félsziget orosz megszállása után történt. A díszpolgári címről szóló döntést az Ukrajna elleni, 2022 óta tartó orosz invázió elindítása után néhány héttel az egyetem hatályon kívül helyezte. Ezt a lépést nem indokolták meg, mindössze annyit közöltek, „ha az elismert arra méltatlanná vált, illetve amennyiben a kitüntetés az odaítéléstől számított 3 éves jogvesztő határidőn belül nem kerül átadásra, a kitüntetett elveszti jogosultságát a kitüntetésre, címre”.