„Nem szeretnénk, ha korlátoznák a véleményünket” – A gyülekezési jog csorbítása ellen is tiltakozott a debreceni Zebraszerda

A civil csoport tagjai ismét kiálltak az általuk fontosnak tartott ügyek mellett. VIDEÓ

Közel másfél éve majd’ minden szerdán Debrecen valamelyik gyalogátkelőhelyén is tiltakozik a Zebraszerda Mozgalom helyi csoportja. Amikor a közlekedési lámpa zöldre vált a gyalogosok számára, transzparenseikkel az útra sétálnak, majd a piros jelzés előtt elhagyják az úttestet. A tagok főképp a városban épülő akkumulátorgyárak veszélyeire igyekeznek felhívni a figyelmet, de kiemelten foglalkoznak az oktatás helyzetével, valamint időről időre más, általuk fontosnak tartott ügyekre is fókuszálnak. Március 19-én a Nagyállomás előtti „instant erdőnél” többek között a gyülekezési jog korlátozása ellen tiltakoztak.

Zebraszerda 2025. 03. 19.
FotóK: Polgár Tóth Tamás

Az Országgyűlés a Fidesz kezdeményezésére, a Budapest Pride felvonulások betiltására hivatkozva március 18-án módosította az Alaptörvényt, korlátozva a gyülekezéshez való jogot. Az új szabályozás értelmében nem lehet majd olyan gyűlést tartani, amely a homoszexualitást „népszerűsíti”. Ez a gyakorlatban könnyen eredményezheti azt, hogy semmilyen demonstrációt nem tarthatnak Magyarországon, amelyen a szexuális kisebbségek jogegyenlőségét követelik. Az elmúlt napokban azonban sok elemző arra is felhívta a figyelmet, hogy a jogszabály-változtatással komoly lépést tett az ország egy Kínához hasonló megfigyelőállam irányába, valamint a mostani precedens miatt a későbbiekben előfordulhat a gyülekezési jog további korlátozása is.

Zebraszerda 2025. 03. 19.

Az utcai megmozdulásról videót is készítettünk, amelyben a mozgalom aktivistái, Papp Anikó és Pintye Andrea kifejtették tiltakozásuk okait. Az Alaptörvény legújabb módosítását mindannyian rossz útnak tartják, amelynek a végén előbb-utóbb akár az ő gyülekezésüket is korlátozhatják.

Zebraszerda 2025. 03. 19.
Zebraszerda 2025. 03. 19.
Zebraszerda 2025. 03. 19.
Zebraszerda 2025. 03. 19.
Zebraszerda 2025. 03. 19.
Zebraszerda 2025. 03. 19.
Zebraszerda 2025. 03. 19.
Zebraszerda 2025. 03. 19.
Zebraszerda 2025. 03. 19.
Zebraszerda 2025. 03. 19.
Zebraszerda 2025. 03. 19.
Zebraszerda 2025. 03. 19.

A megosztása fontos!

Kérjük, válasszon előfizetési vagy támogatási lehetőségeink közül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

További olvasnivalók...