Clive Turton, a svájci központú MET Csoport divízióvezetője hangsúlyozta, Európa meghatározó szerepet tölt be az energiaátmenetben. Szegi Emma, Kaba polgármestere elmondta, a cukorgyár megszüntetése óta minden beruházást megbecsülnek.
Naperőművet adtak át Kabán – A cukorgyár bezárása a térség legnagyobb traumája
A svájci központú MET Csoport átadta a második naperőművét Kabán. A 31 hektáros területen több mint 33 ezer napelemet telepítettek. A most átadott projekt a cég által korábban megvalósított napelempark mellett épült fel, a már meglévő hálózati csatlakozási infrastruktúrát használja. Az erőmű várható élettartama legalább 30 év, a teljesítménye 23,4 megawatt, és mintegy 13 ezer helyi háztartás fogyasztásának a kiszolgálására elegendő.
Már a magyar energiamix 33 százalékát adja a napenergia
Clive Turton, a MET Csoport megújuló eszközök divíziójának ügyvezető elnöke avató beszédében elmondta, energiaátmenet zajlik a világban, 2010 és 2023 között több mint háromszorosára nőtt a globális megújulóenergia-kapacitás. 2023-ben már a világ energiatermelésének 30 százaléka történt megújuló energiaforrásból. A divízióvezető hangsúlyozta, Európa vezető szerepet tölt be ebben a folyamatban. Kiemelte, Magyarországon 2023-ban az áramtermelés 19,5 százalékát fedezték napenergiából, ma pedig már az energiamix 33 százalékáért felel a napenergia-szektor.
Szegi Emma (Fidesz), Kaba polgármestere arról beszélt, ezen a területen voltak 2006 előtt Közép-Európa legfiatalabb cukorgyárának az ülepítő tavai. „Az egyik legnagyobb gyalázat következménye lett az, hogy bezárták a cukorgyárat, nemcsak Kabán, hanem Kaposvárt leszámítva egész Magyarországon” – fogalmazott. Mint mondta, a gyár bezárása a térség legnagyobb traumája. Ezt érzékeltetendő, felidézte, hogy a város akkoriban egymilliárd forintos költségvetéssel rendelkezett, amelyből 200 millió forint volt a cukorgyár iparűzési adója. Kifejtette, azóta minden, a városba érkező beruházást megbecsülnek. Azt is közölte, elkötelezettek a megújuló energia mellett, évek óta a város termálvizének felhasználásával termelnek villamos energiát és fűtik az önkormányzati épületeket.
Esővízgyűjtés az óvodában
A szalagátvágást követően bemutatták a helyi óvoda udvarán kialakított, az esővizet hasznosító kertészeti megoldásokat is. A „MET Farm” elnevezésű társadalmi felelősségvállalás program keretében az energiavállalat fenntarthatósági fejlesztésekkel és oktatással segíti a helyi óvodákat. Az összegyűjtött esővizet mostantól tartályokban tárolják, így a kertek öntözésére és a kerti tó feltöltésére használják.