Miközben napok óta országosan, így Hajdú-Bihar megyében is közlekedési problémákat okoz a havazás, valamint sok helyen a hóeltakarítás hiánya vagy nem kellő alapossága is, az előrejelzések szerint a következő napokban fog csak igazán beütni a tél Debrecenben és a környékén.

A HungaroMet cikkünk írásakor január 9-re (péntek) -18 Celsius-fokos minimum hőmérsékletet, az Időkép pedig -16 fokot vetít előre, de a maximumot is jóval fagypont alá jósolják a térségben. Az erős fagy mellé ráadásul további havazás is jöhet, az időkép jelenleg 8 centiméter havat jelez előre. Az Időkép mostani adatai szerint a következő hét második feléig egyáltalán nem fog 0 fok fölé emelkedni a hőmérséklet.

https://met.hu/

https://www.idokep.hu/
„A legfontosabb tanácsunk, hogy senki ne menjen el a segítségre szoruló ember mellett. Amennyiben bárki hajléktalan személyt lát közterületen, érdemes megszólítani, és megkérdezni, milyen segítségre van szüksége” – mondta el a Debreciner megkeresésére Tóth Tünde, a debreceni hajléktalanellátást végző ReFoMix Nonprofit Közhasznú Kft. szakmai vezetője, akit arra kértünk, fejtse ki, mit javasol a lakosságnak az extrém időjárást hozó napokra.
Tóth Tünde felhívta a figyelmet arra, hogy eszméletlen, földön fekvő ember esetében azonnal mentőt kell hívni. Beszélgetés során fontos figyelni a kihűlés tipikus jeleit is. Ilyenek lehetnek az erős reszketés – vagy épp annak megszűnése a hideg ellenére –, a lassú, ügyetlen mozgás, a bizonytalan járás, a zavart vagy furcsa beszéd, a gyenge reakciókészség, a nagyon halk vagy lassú beszéd, az álmosság, bágyadtság, nehéz ébreszthetőség, a sápadt vagy kékes bőrszín, valamint a nedves ruházat vagy átázott cipő. „Ha ezek közül bármelyik tünet fennáll, az komoly veszélyt jelez, és a személy azonnali egészségügyi ellátásra szorul. Ilyen esetekben mindenképpen a mentőszolgálatot kell értesíteni, és fontos, hogy a bejelentő a helyszínen maradjon a segítség megérkezéséig” – hangsúlyozta.

Amennyiben a hajléktalan személy bevonható beszélgetésbe, és nincs egyértelmű életveszély, akkor is érdemes értesíteni a ReFoMix utcai szolgálatát a +36 30 206 1377-es telefonszámon, vagy ide kattintva online bejelentést tenni. A fenti telefonszámon november 1. és április 30. között a nap 24 órájában, hétvégéken is elérhetők a munkatársaik. A ReFoMix ezen a télen is működteti a krízisautó szolgáltatást, a beérkező jelzésekre és riasztásokra pedig a lehető leghamarabb a helyszínre érkeznek.
100 százalék fölötti kihasználtság az ellátóhelyeken
A közhasznú cég utcai szolgálatainak munkatársai rendszeresen látogatják a közterületen élő embereket. Ezeken a találkozásokon fizikai gondozás keretében megfelelő ruházattal, takaróval, izofóliával és meleg teával látják el a rászorulókat. Segítő munkájuk során kiemelt céljuk a bizalom kiépítése, valamint az utcai életmód megszüntetése intézményi ellátások igénybevételével, nappali melegedők és éjjeli menedékhelyek szolgáltatásain keresztül.

A ReFoMix fenntartásában jelenleg három éjjeli menedékhely, két nappali melegedő, egy átmeneti szállás, valamint két családok átmeneti otthona működik, a Wesselényi utcai menedékhelyen időszakos férőhelyeket is üzemeltetnek. „Az előző évekhez hasonlóan intézményeink kihasználtsága jelentősen 100 százalék feletti: közel 350 fő veszi igénybe folyamatosan szolgáltatásainkat” – közölte Tóth Tünde. Hozzátette, bár az intézményeik jelenleg is teljes kihasználtsággal működnek, ez nem jelenti azt, hogy bárkit ellátás vagy segítség nélkül hagynának. Segítséget nyújtanak minden olyan utcán élő személynek, aki szeretne éjjeli menedékhelyre vagy nappali melegedőbe jutni.
Minden közlekedőtől több figyelemre és türelemre van szükség
Kerestük az Országos Mentőszolgálatot is, akiktől arra voltunk kíváncsiak, ők hogyan készültek az extrém hidegre, és milyen tanácsokkal látnák el a lakosságot. A mentőszolgálat kommunikációs osztálya egy január 7-i közleményt ajánlott a figyelmünkbe, amelyben arról írtak, hogy mentőegységeik az elmúlt 24 órában 4222 mentési feladatot láttak el, ezekből 1271 esetet Budapesten. Kitértek arra, hogy a közlekedési balesetek száma az előző naphoz képest némileg csökkent, ugyanakkor az erős havazás miatt az esethelyszínek és a kórházak megközelítése is nehézségeket okozott a mentőknek. „A tegnapi napon országszerte 700 ember szenvedett valamilyen traumás sérülést, köztük egy mentőtechnikus is, aki a mentőkocsiból kiszállva elesett és bokatörést szenvedett” – írták. A következő napokra vonatkozóan a mentőszolgálat annyit írt, felkészültek a folytatódó rendkívüli időjárás kapcsán várható esetek ellátására, az operatív törzs és a készenléti szervezetek közötti egyeztetés pedig folyamatos.

A Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság is már megjelent kommunikációs anyagok linkjeit küldte el szerkesztőségünknek. Egy január 5-i közleményükben például arra figyelmeztetnek, a megváltozott időjárási és útviszonyok mindenkitől fokozott figyelmet, türelmet és megfelelő felkészülést igényelnek. Hangsúlyozták, hogy sötétben és korlátozott látási viszonyok között a gyalogosoknak és kerékpárosoknak lakott területen kívül egyébként is kötelező a fényvisszaverő mellény viselése, az autósoknak pedig fokozottan figyelniük kell a gyalogátkelőhelyek, iskolák, buszmegállók környékén az úttestre lépő gyalogosokra, akik gyakran nehezen észrevehetők a sötét ruházatuk miatt.
Arra is figyelmeztet a rendőrség, hogy a síkos utakon lassabban, óvatosabban kell közlekedni, útnak indulás előtt pedig elengedhetetlen az akkumulátor, a gumiabroncsok, a világítás és a fékrendszer ellenőrzése, továbbá szükséges a téli gumi használata. A teljes közleményt, amely az autósok számára további javaslatokat tartalmaz, ide kattintva lehet elolvasni.
A rendőrség továbbá kéri a lakosságot, hogy fokozottan figyeljenek a magányos, idős emberekre. „Amennyiben közterületen olyan embert látnak, aki segítségre szorul, ne menjenek el mellette, értesítsék a segítségnyújtásra alkalmas szerveket” – kéri a hatóság.
Van, ahol szociális tűzifát osztottak, máshol melegedőt alakítanak ki
Megkérdeztünk néhány Hajdú-Bihar megyei települést is arról, milyen intézkedéseket tettek a rendkívüli időjárás miatt. A megye délkeleti részén fekvő zsákfalu, Told önkormányzatától megtudtuk, ők a saját meglévő eszközeikkel, hólapáttal, hótolóval és kistraktorral készülnek az extrém viszonyokra. Igyekeznek tisztán tartani a települési utakat és járdákat, valamint kiemelt figyelmet fordítanak az idős lakosságra. A toldiaknak azt tanácsolják, hogy tartózkodjanak minél kevesebbet a szabadban és fokozottan figyeljenek a kihűlés veszélyeire, ha viszont mégis utcára lépnek, öltözzenek fel rétegesen. Fontos a lakások folyamatos fűtése, éppen ezért a héten szociális tűzifát osztottak, emellett a községben az Igazgyöngy Alapítvány is osztott brikettet. Ha szükséges, háznál is segítséget nyújtanak, együttműködnek az idősek gondozóival is.
Egy másik hajdú-bihari községben, Esztáron a település önkormányzata, valamint az esztári református egyházközség kíséri figyelemmel a hátrányos helyzetben lévő és segítségre szoruló lakosokat. Szécsi Tamás (Független) polgármester szerkesztőségünket arról tájékoztatta, hogy a családsegítő és a tanyagondnoki szolgálat munkatársai kiemelten segítik ezekben a napokban a rászorulókat, a hóeltakarításban, a bevásárlásban és a gyógyszerkiváltásban is közreműködnek. Amennyiben jelzést kapnak a tüzelő hiányáról, az önkormányzat szociális ügyekkel foglalkozó munkatársa és a szociális bizottság segít a probléma megoldásában. Melegedésre az önkormányzat egyik épületét lehet igénybe venni.

Fotó: Polgár Tóth Tamás
A megye északnyugati részén, Polgáron január 5-én a rendkívüli időjárásra tekintettel operatív stáb ült össze – tudtuk meg az önkormányzattól. Felhívást tettek közzé a város Facebook-oldalán, továbbá intézkednek a hóeltakarítás és a csúszásmentesítés megszervezéséről. Egyeztettek a kisvárosban működő polgárőr egyesülettel és a helyi szociális intézménnyel annak érdekében, hogy a veszélyeztetett lakosokat, egyedül élőket, mozgásukban korlátozottakat fokozottan kísérjék figyelemmel a következő napokban. A váratlan helyzetekre tekintettel létrehoztak egy önkormányzati krízisszámot (+36 30 693 3527), illetve a hétvégére egy önkormányzati ingatlanban melegedő helyet is kialakítanak.
Gondoskodni kell a jószágokról is
Hajdúszoboszlón melegedés céljából napközben fogadja a lakosokat a Hajdúszoboszlói Kistérségi Szociális, Család- és Gyermekjóléti Központ (HKSZK), a polgármesteri hivatal, a Járóbeteg-ellátó Centrum, valamint a Kovács Máté Városi Művelődési Központ és Könyvtár – tudtuk meg az önkormányzattól. A városban krízisszálló is működik, a HKSZK pedig szoros együttműködést folytat a helyi rendőrkapitánysággal. Ennek keretében kiemelten figyelnek az egyedül élő idősekre, rászorultakra, külterületen élőkre. A HKSZK krízis telefonszáma 0-24 órában elérhető a +36 30 733 7110 telefonszámon.
A hajdúszoboszlói gyepmesteri telep üzemeltetője külön figyelmet fordít az ott található állatok ellátására. Ehhez minden szükséges anyag rendelkezésükre áll (szigetelt ház, szalma, folyamatos felügyelet). Az önkormányzat a háziállatokról való gondoskodásra is felhívta a figyelmet, hiszen a hideg idő a kint tartott jószágok számára is nehézséget okoz, gondoskodni kell a megfelelő, szél- és csapadékmentes menedékről (legjobb, ha fűtött), megfelelő táplálékról és innivalóról.
Amennyiben az önkormányzat jelzést kap arról, hogy a város egyik lakójánál kihűlés vagy fagyás veszélye áll fenn, krízis tűzifát biztosítanak neki. Amennyiben nem rendelkezik kályhával, az önkormányzat abban is tud segíteni. Indokolt esetben rendkívüli pénzbeli települési támogatást nyújtanak, akár akkor is, ha az illetőnek közüzemi tartozása van.
A szén-monoxid-mérgezés veszélyére is figyelniük kell
A legrészletesebb tájékoztatást Vámospércsről kaptuk. A közelgő rendkívüli hidegre Kosztin Mihály (Közösen Vámospércsért Egyesület) polgármester elmondása szerint az önkormányzat folyamatos operatív készenléttel reagál. Ennek része a síkosságmentesítés és a hóeltakarítás, amelyben a prioritást a főutak, az intézmények és a mentési útvonalak élvezik. A polgármester a Debrecinernek elmondta, szükség esetén helyi vállalkozók is besegítenek az utak tisztításába. A város gépi kapacitását megfelelőnek látja, hókotrók és szóróanyag is áll a rendelkezésükre. A vámospércsieket a település hivatalos csatornáin igyekeznek tájékoztatni, emellett a katasztrófavédelemmel is szoros együttműködésben dolgoznak.
A lakosságnak Vámospércsen is azt tanácsolják, hogy csak indokolt esetben induljanak útnak, a gépkocsival közlekedők ügyeljenek a téli felszerelésre és fokozottan figyeljenek a megnövekedett féktávokra. A szén-monoxid-mérgezések megelőzése érdekében azt javasolják, hogy a helyiek ellenőrizzék a kazánokat, kályhákat és az ezekhez kapcsolódó kéményeket. Kosztin Mihály felhívta a figyelmet az idősekre, egyedül élőkre és krónikus betegekre. A hozzátartozókat és szomszédokat arra kéri, hogy rendszeresen érdeklődjenek irántuk, ha kell, segítsék őket a bevásárlásban és a gyógyszerek kiváltásában. A lakosoknak a vezetékek és vízmérők fagyvédelmére is figyelniük kell.

Fotó: Polgár Tóth Tamás
Vámospércs rendkívüli települési támogatást és egyszeri segélyt biztosít azoknak, akiknél a megélhetését vagy a fűtés biztosítását a hideg veszélyezteti. Azokat a háztartásokat, ahol a fűtés csak fatüzeléssel megoldható, tűzifa-támogatással segítik. A segítségre szorulókat a helyi családsegítő és gyermekjóléti szolgálat aktívan kutatja, kapcsolatot tartanak az idősekkel, egyedül élőkkel. Együttműködnek a jelzőrendszer tagjaival (egészségügyi ellátás, háziorvos, védőnő, civil szervezetek) is, hogy időben észleljék azokat az eseteket, ahol az extrém hideg azonnali beavatkozást igényel.
Kerestük a rendkívüli hideg miatt többek között a debreceni önkormányzatot és a Debreceni Egyetem Klinikai Központot is, azonban az általunk kért határidőig nem kaptunk választ a kérdéseinkre. Amennyiben ez később megtörténik, cikkünket frissítjük.

Frissítés
Cikkünk megjelenését követően Bódi Judit (Összefogás Hajdúnánásért), Hajdúnánás polgármestere arról tájékoztatta szerkesztőségünket, hogy a téli időszakban folyamatos készenlétben dolgoznak a városban. A hóeltakarítást és a síkosságmentesítést saját eszközökkel végzik a közutakon és az önkormányzati járdaszakaszokon, ebben nagy segítséget jelentenek a közfoglalkoztatásban dolgozók. Intézményeik ezáltal megközelíthetők, a parkolás biztosított.
A rászorulókat krízissegéllyel és tűzifa-támogatással segítik. A városvezetéshez köthető közösségi oldalakon a lakosokat egymás figyelésére, segítésére ösztönzik. A nyílt lánggal vagy szilárd tüzelőanyaggal működő fűtőberendezések körültekintő használatára is felhívja a figyelmet a polgármester. A helyi szociális szolgálatok fokozott figyelemmel kísérik a rászorulókat, különösen az időseket, az egyedül élőket és a fedél nélkül élőket. Lakossági bejelentések alapján is intézkednek, ezért Bódi Judit arra kér minden hajdúnánásit, hogy ha veszélyeztetett helyzetben lévő emberről tudnak, jelezzék feléjük.

Fotó: Polgár Tóth Tamás
Napközben, nyitvatartási időben a Kéky Lajos Városi Művelődési Központba térhetnek be melegedni az emberek. A szociális alapellátások – így a szociális étkezés és a házi segítségnyújtás – biztosítottak, ilyenkor a szolgáltatók kiemelten figyelnek az egyedül élőkre. A tanyagondnoki szolgálat a külterületeket is járja, és szükség esetén azonnal beavatkozik.












