1384 holdat fásítottak a balmazújvárosiak innovatív módszerével. – Néplap, 1953. február 6.
UGYANAKKOR
Komolyan vették Debrecen zöldítését – Nem csak a fák ültetéséről, azok életben tartásáról is gondoskodtak
Nem az előirányzottaknak megfelelően haladtak a fásítási munkálatok Hajdú-Bihar megyében: az előírt területekből 620 holdon nem sikerült a növénytelepítés – jelentette a Néplap. Kiderült, a lemaradás oka a korábbi évek rendkívül jó teljesítménye volt: akkor 377 százalékra teljesítették a tervet.
Mint írták, a majdnem négyszeres túlteljesítés nem történhetett volna meg a jó tömegmozgósítás és a falusi pártszervezetek által nyújtott segítség nélkül. Az így kialakult túlzott magabiztosság miatt alakulhatott ki a vélekedés, hogy az az évi fásítás már „szinte magától fog menni”. A kevés ráfordítás miatt csak 62 százalékra tudták teljesíteni a tervet, ezt a következő évi program kidolgozásánál igyekeztek orvosolni. „A megye tavaszi fásítási programja most készült el és a Megyei Tanács Végrehajtó Bizottsága elfogadta. A tavaszi terv előírja, hogy a megye területén 1384 holdat fásítanak, ebben benne van az őszről elmaradt 620 hold is. A tavaszi tervet 73 hold beültetésével akarják túlteljesíteni az erdőtelepítő állomás dolgozói” – ismertették a korrekciót is magában foglaló előirányzatot.

A fásítási projekt oroszlán része a helyi termelőszövetkezeti csoportoknak jutott: az ő földjeiken 599 holdat kellett beültetni, de a legeltető társulatoknak is kijutott a munkából, náluk 399 holdra rúgott a terv. Az esetleges hibák megelőzésére már februárban több megyeszékhelyen értekezleteket tartottak, kidolgozták a faültetés tervét, pontosan számba vették a készleteket, előtervezték az esetlegesen fölös csemeték átirányítását olyan helyekre, ahol szükség lehetett rájuk. Elmondták, a helyi adottságokat is figyelembe kellett venniük, biztosítva, hogy a fiatal növények egyedi igényeiknek megfelelő közegbe kerüljenek. „A terv végrehajtása során ügyelni kell arra, hogy idejében érkezzenek megyénkbe a távolabbi területekről irányított facsemeték. Ne legyen késés, mint tavaly több esetben is előfordult, és főleg a terület adottságainak megfelelő csemetéket szállítsanak az ültetésre kijelölt helyekre” – összegezték a programot.
A feladatot azért sem volt szabad alábecsülni, mert a megyéből hiányzó fák számát nagyjából 2 millióra becsülték. Azt is állandóan ellenőrizni kellett, hogy a megfelelő mélységű talajművelést kapják a kijelölt területek, mert az ültetés csak így lehetett sikeres. Az előző évben ültetett fák 30 százaléka nem is tudott megeredni a földek megfelelő előkészítésének hiányából kifolyólag. A tervezésre rendezett értekezleten kiemelték: több helyen is bevetik majd a balmazújvárosiak módszerét. Ők a területek egy részét tömegszervezeteknek adták át, ezzel nemcsak sikerrel vették az akadályt, de 40 ezer forintot spóroltak is. Az átutalt területeken köztesként burgonyát termeltek, vagy más növényfélét. A termést annak fejében tarthatták meg, hogy a csemetéket egy éven át gondozták, kapálták.
Az UGYANAKKOR rovatunkban debreceni kötődésű korábbi újságokból jelenítünk meg aznapi írásokat. A rovat szerkesztője Papp Dávid. Az UGYANAKKOR további cikkei itt olvashatók.