A zöldek nem árulnak el pontos számot, de az ország keleti felében egyetlen állandó gyűjtőpontjuk sincs. A Momentum év elején indult kampányát teljesen leállították, már akkor sem említik meg az Európai Környezetvédelmi Hatóságot, ha környezetvédelmi ügyben szólalnak meg.
Két kezdeményezés is hatással lehetne az akkugyárakra, de a jelek szerint sem az LMP, sem a Momentum aláírásgyűjtése nem áll fényesen
Az LMP július 10-én jelentette be, hogy átvették az aláírásgyűjtő íveket a kiemelt beruházásokról szóló törvény hatályon kívül helyezéséről szóló népszavazáshoz. Ahhoz, hogy a referendumot kiírják, a pártnak kétszázezer érvényes aláírást kell összegyűjtenie négy hónap alatt, egészen pontosan november 7-ig. Az alábbi kérdést tennék fel a választóknak:
„Akarja-e ön, hogy az Országgyűlés helyezze hatályon kívül a 2023. évi 100. törvény 42. alcímét a kiemelt beruházásokról?”
Az LMP érvelése szerint a népszavazással meg lehetne védeni az országot attól, hogy „akkumulátorgyarmattá” váljon, továbbá meg lehetne védeni a nagy tavakat és az egész országot a „kiárusítástól”. A párt szerint a kiemelt beruházássá nyilvánítás célja jelenleg az, hogy a Fidesz a saját oligarcháinak az érdekeit szem előtt tartva valósítson meg beruházásokat, továbbá ennek a jogszabálynak az eredményeképpen nőnek ki a semmiből az akkumulátorgyárak is.
Egyetlen állandó gyűjtőpont sincs az ország keleti felében
Mivel a gyűjtésre rendelkezésre álló idő fele már majdnem eltelt, megkérdeztük az LMP-t, eddig hány aláírásuk van, ebből mennyit szedtek össze Hajdú-Bihar megyében, itt hol írhatják alá a választók a kezdeményezést, milyen rendezvényekkel készülnek a gyűjtés népszerűsítésére.
A párt nem árulta el az eddig összegyűlt aláírások számát, mondván, országosan több mint 250-en „fogadtak örökbe” íveket, ezekre pedig még gyűjtenek az önkéntesek. Mint írták, többen közülük Debrecenből és Hajdú-Bihar megye más településeiről jelentkeztek. Közölték, továbbra is várják az örökbefogadók (aláírásgyűjtő személyek) vagy a gyűjtőpontot nyitók jelentkezését a nepszavazas2024.hu oldalon, ahol információkat találnak a népszavazási kezdeményezésről. Az LMP és egyes civil szervezetek továbbá utcai pultozással gyűjtenek. „Az itt gyűjtött aláírások száma több ezerre tehető” – írták.
Habár az LMP kevés konkrétumot árult el, érdemes egy kicsit megvizsgálni ezeket az információkat. Egyrészt a pultozással gyűjtött aláírásokra vonatkozó „több ezerre tehető” megfogalmazás alapján vélhetően még a szükséges szám tizedét sem tudták összeszedni, hiszen ebben az esetben magától értetődne, hogy nem több ezer, hanem több tízezer aláírásról kommunikálnak. Az íveket örökbefogadó több mint 250 személyről pedig nehezen elképzelhető, hogy átlagosan fejenként 100-nál több aláírást tudna összegyűjteni, hiszen a fizetést nem kapó önkéntesektől már ez is nagyon sok munkaórát követelne meg. Így tehát valószínűtlennek tűnik, hogy a párt és a nekik segítő szervezetek akár csak a negyedét összeszedték volna eddig a kétszázezres célnak – nem is beszélve az ilyen gyűjtéseknél mindig előforduló, több százaléknyi érvénytelen aláírásról.
A párt közlése szerint Hajdú-Bihar megyében jelenleg nincs állandó gyűjtőpontjuk. A várható hajdú-bihari kampányeseményekkel kapcsolatban azt írták, folyamatban van az őszi aláírásgyűjtési etap tervezése, minden eseményt és rendezvényt, gyűjtőpontot és pultozást folyamatosan népszerűsítenek a honlapon. A párt által megadott felületen jelenleg egyetlen eseményt sem hirdetnek, ilyen menüpont sincs a honlapon. A közzétett térkép szerint az ország keleti felében egyetlen állandó gyűjtőpontot sem tartanak fenn.
Nem gyűlnek az aláírások a Momentum kezdeményezésére sem
Nem az LMP népszavazása az egyetlen jelenleg folyamatban lévő kezdeményezés, amelyen keresztül az állampolgárok valamilyen formában beleszólhatnak abba, hogyan valósíthatók meg és hogyan működhetnek a környezetükbe tervezett nagyberuházások. Ahogy arról korábban beszámoltunk, a Momentum 2024. január 10-én európai polgári kezdeményezést indított az Európai Környezetvédelmi Hatóság létrehozásáért. Amennyiben össze tudnak gyűjteni egy év alatt egymillió aláírást az Európai Unióban – meghatározott országos kvóták szerint –, abban az esetben az Európai Bizottságnak érdemben foglalkoznia kell a hatóság felállításával, egyeztetnie a kezdeményezőkkel és lehetőséget teremtenie a javaslat Európai Parlament előtti ismertetésére.
Az akcióról legutóbb május közepén írtunk, akkor mindössze 12 261 aláírásnál tartott a párt és nemzetközi partnereik. Szűk négy hónappal később, szeptember 4-én ez a szám 13 749, tehát újabb szűk négy hónap elteltével kevesebb mint 1500 új aláírást tudtak összeszedni. A szükséges egymillió aláírásnak egyelőre csak az 1,37 százaléka áll rendelkezésre. A kezdeményezést Magyarországról eddig 10 662-en támogatták.
Mivel a januári indulást követően a kezdeményezés még a Momentum kommunikációjából is szinte teljesen eltűnt, májusi cikkünkben megkérdeztük a pártot, hogy mikor és miért döntöttek a gyűjtési kampány leállításáról. Akkor azt válaszolták, hogy továbbra is céljuk az egymillió aláírás összegyűjtése, de éppen az európai parlamenti és az önkormányzati választási kampányra koncentrálnak. „Az év második felében pedig európai szinten is tervezzük kinyitni az uniós zöldhatóság kampányát, ennek már megkezdődtek az előkészületei” – közölte akkor Varsányi Áron szóvivő.
Habár 2024 második félévéből már több mint két hónap, a választások óta pedig közel három hónap telt el, és mindössze bő négy hónap van hátra az aláírásgyűjtésből, a hatóságról szóló kampányt láthatóan azóta sem indították újra. Ez látszik a párt közösségi médiás tevékenységéből is. A Momentum központi Facebook-oldalán és a pártelnök Tompos Márton felületén még akkor sem említik meg, hogy éppen fut egy európai polgári kezdeményezésük az Európai Környezetvédelmi Hatóságról, amikor egyébként valamilyen környezetvédelmi ügyet próbálnak tematizálni. Például itt, itt és legutóbb itt.
Telefonon kerestük Szabó Bence (Momentum) debreceni önkormányzati képviselőt, a gyűjtés magyarországi szervezőjét, hogy várhatóan mikor indítják újra a környezetvédelmi hatóság kampányát. Későbbi válaszadást ígért, amennyiben ez megtörténik, cikkünket frissítjük.
A Momentum kiesett az Európai Parlamentből, az LMP a megszűnés szélén
A népszavazási és az európai polgári kezdeményezésnek valószínűleg az sem tett jót, hogy a két párt katasztrofálisan szerepelt a június 9-i választásokon. Az eddig két EP-képviselővel rendelkező Momentum a mostani 3,7 százalékos eredményével nem jutott be ismét az Európai Parlamente, az európai döntéshozásból már 2019 óta hiányzó LMP pedig a 0,87 százalékos szavazati arányával a megszűnés szélére sodródott. Az LMP-ben az utóbbi időben ráadásul komoly kilépési hullám is tapasztalható, úgy tudjuk, az eddigi társelnök Schmuck Erzsébet és Keresztes László Lóránt országgyűlési képviselő mellett már több, korábban az akkumulátorgyárak elleni tiltakozásban meghatározó szerepet játszó Hajdú-Bihar megyei tag is elhagyta a pártot.